f II Tientallen huizen blank na hoosbui Roeiers van De Rede top 'Wees trots op onze natuur' 3 W iïifom» Je betaalt je wel bont en blauw aan de rioolrechten. Daar zou ik mee moeten kappen trof, herhaalt zich. Carin belt drie keer naar de brandweer, maar die verschijnt pas uren later. „Ik snap het ook wel, die kunnen ook niet overal tegelijk zijn." Ondertussen schieten buren en vrienden het ge zin te hulp. „Hozen heeft weinig zin als het water blijft komen, dus heeft iedereen geholpen met spul len naar boven brengen, op het bed gooien of opstapelen." Het duurt niet lang voordat het huis vult zich met een vieze lucht, omdat het riool overloopt. „Onze pleegdochter werd hele maal paniekerig. We wilden het voor haar een beetje leuk maken, dus bliezen we een bootje op waar zij en onze andere dochter mee konden spelen." Wat ze dan nog niet weet, is dat de waterpret mogelijk akelige ge volgen kan hebben. „Pas na mid dernacht kwam de brandweer aan de deur met tips. Omdat er een bacterie in het water zit, moesten we alles en iedereen wassen. Maar de kinderen konden we niet meer onder de douche zetten, de afvoer werkte pas 's nachts weer." Terwijl Carin vertelt, gaat de te lefoon. De school belt dat één van de meiden ziek is. Precies waar ze bang voor was. „Ik heb de huisarts al gebeld, maar daar wisten ze van niets!" Het gezin en hun buren worden vooral moedeloos van het feit dat er geen maatregelen wor den genomen. „De gemeente is er mee bezig, maar dat zeggen ze al jaren. Je betaalt je wel bont en blauw aan de rioolrechten. Eigen lijk zou ik daar als eerste mee moe ten kappen. Vanmorgen ben ik aan de telefoon zó boos geworden. Deze drie huizen staan altijd on der. Neem voorzorgsmaatregelen, zoals zandzakken. Een goed idee vonden ze dat, maar daar had ik gisteren niets aan!" In 20t4 draaide ze zelf voor de schade op, deze keer spreekt ze haar woonhuisverzekering aan. Die sturen binnenkort een gespe cialiseerd bedrijf dat de boel komt ontsmetten. Dinsdag komt er ook een schade-expert. Zeeuwen kunnen wel wat trot ser zijn op hun natuurgebieden. Om dat te verbeteren streeft het dagelijks provinciebestuur naar meer educatie en een natuurbele vingscentrum. Tijdens publieksbijeenkomsten die de afgelopen maanden zijn ge houden over een nieuwe provin ciale natuurvisie bleek dat maar een krappe meerderheid van de aanwezigen blij was met de na tuur die de afgelopen jaren is aan gelegd. „Het is ongelofelijk wat we hier in Zeeland tot stand hebben ge bracht", zei gedeputeerde Carla Schönknecht (WD, natuur) giste ren in de Statencommissie ruim te, waar over de kadernota natuur visie werd gesproken. „Het ver baast me dat eigenlijk onbekend is hoeveel natuur we in Zeeland hebben." Sinds T990 is 4700 hectare aan natuur aangelegd in Zeeland. De komende twaalf jaar moet daar nog rooo hectare bijkomen. Dat gaat stapje voor stapje, want veel budget is er niet voor, aldus Schönknecht. Maar het draagvlak voor natuur valt tegen, want mensen weten niet hoeveel er is. Dat wil ze ver beteren door effectievere educa tie. De budgetten daarvoor zijn nu verdeeld over zes organisaties. Een ritje door de meest getrof fen straten leert dat meer mensen hun verzekeraar hebben ingescha keld. In de Julianastraat staat een apparaat te draaien dat het vocht uit de muren en vloeren moet ha len. Bij andere huizen liggen de rollen vloerbedekking buiten en worden garages, schuurtjes en stoepen van de laatste resten wa ter en viezigheid ontdaan. Terug in de Kerkhoekstraat ver telt Leo Oostdijk (66) dat ook in zijn jeugd de straat altijd al blank stond bij hevige regenval. „Vroe- Schönknecht wil een nieuw edu catief programma waarbij die or ganisaties beter samenwerken. Ook vanuit de toeristische sector Het is ongelofelijk wat we hier in Zeeland tot stand hebben gebracht moet de natuur beter worden ge promoot. „We willen een fietspro- vincie van vijf sterren worden. ger gingen we in deze straat naar school. Als kinderen vonden we dat water prachtig. Maar zo erg als gisteren heb ik het nog nooit ge zien." Het is een constatering die je overal in Yerseke hoort. Van een aantal bekende 'probleemstraten' dat blank staat kijkt niemand meer op, maar donderdagavond stonden ook straten onder water die anders redelijk droog bleven. Carin Kiepe hoopt dat de gemeen te Reimerswaal nu eens doorpakt. „Mijn huis wil ik niet kwijt, maar ik wil wel van het water af." Meer dan negentig procent van onze natuur is opengesteld voor gebruik. Dat moeten we beter communiceren." De provincie zou graag een ei gentijds toeristisch-educatief na tuurbelevingscentrum realiseren. Schönknecht was afgelopen week in Knokke. Ze noemde de manier waarop 't Zwin daar onder de aan dacht wordt gebracht als voor beeld. „Dat is iets om van te dro men. Wat we hebben in Zeeland, kunnen we dat upgraden naar een hoger niveau? Hoe vertellen we onze eigen inwoners wat we hebben? Dat kunnen gemeenten doen, maar als provincie kunnen we er ook één of twee parels uit halen." YERSEKE De hoosbui die donder dagavond over Zuid-Beveland trok, heeft bij vijftig tot honderd huishoudens in Yerseke tot wa teroverlast geleid. Dat zegt Adryan Lamper van de Yersekse brandweer. Vooral de la ger gelegen oude straten rond het dorpscentrum kregen het zwaar te verduren, door de buien die voor 45 millimeter neerslag zorg den. De wateroverlast in huizen bleef beperkt; van enkele centime ters tot zo'n dertig centimeter. Even voor middernacht waren alle straten drooggepompt. In de Julianastraat stond het meeste wa ter. Pas rond 22.00 uur kon de dompelpomp effectief worden in gezet. Aanvankelijk werd het wa ter op een ander rioolstelsel ge loosd, maar dat bleek zo vol te zit ten dat het water via andere put ten weer omhoog kwam. In overleg met waterschap Schel- destromen is besloten het water in de Molenpolder te pompen, waar het naar het gemaal in Waar de wordt afgevoerd. Nadat alle straten waren drooggepompt, heb ben brandweerlieden getroffen huishoudens bezocht. Lamper: „We hebben hen informatie gege ven over het belang van goed schoonmaken. Omdat de riolen waren overgelopen, is er een risico op E. coli-besmetting." Om die re den pompte de brandweer het met uitwerpselen vervuilde water ook niet de dijk over de Ooster- schelde in. „Dat deden we twee jaar geleden nog wel, maar daar zijn afspraken over gemaakt met de gemeente. Je kunt niet riskeren dat oester- en mosselcultuur be smet raakt", aldus Lamper. TERNEUZEN Het jongensroei- team van scholengemeenschap De Rede in Terneuzen is gisteren Nederlands kampioen geworden in de categorie 'vier met stuur man'. Dat is al de derde keer op rij. Het Aegon Nationaal School Roei Kampioenschap werd gehou den in Amstelveen. De Rede vaardigde twee teams af voor de vier met stuurman. In de voorrondes werd het meisjes team vijfde en het jongensteam eerste. Tijdens de finale roeide het meisjesteam van De Rede in 2 mi nuten en 7 seconden naar een der de plek. Het jongensteam roeide in 1 minuut en 53 seconden naar de finish. zaterdag 18 juni 2016 nu van dat water af The day after in Yerseke. Carin Kiepe-Goosens maakt haar huis schoon. Door de hoosbui was er vijf centimeter water in komen te staan, en niet voor het eerst, foto marcelle davidse Ernst Jan Rozendaal Middelburg —Carla Schönknecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39