18.00 nr 2110 uur 2110 uur Kroatische hooligans helpen Tsjechen met hun wangedrag 30 SJOERD MOSSOU Balkan boven bij Zwitsers Kevin De Bruyne zou de ster van dit EK moeten worden, maar faalde tegen Italië opzichtig. Als wil, moet hij opstaan. EK VOETBAL EURD2016 VANDAAG En route Zit je net door de opstelling van Zwe den heen te ploegen, bladerend door l'Équipe, met een Perrier en een ci troentje, halverwege Lyon en Avignon, komt het nieuws van FC Twente opeens loodrecht uit de lucht vallen. Zo gaat dat tijdens het volgen van een eindtoernooi: al het andere nieuws valt zo maar uit de lucht, en niet zelden fladdert het achteloos langs je heen. Alles is een bij zaak. De buitenwereld is een planeet ergens ver weg. Zo zonder Oranje had ik gedacht dat het wel mee zou vallen deze keer, maar ook dit EK duwt je in een oneindige Fréjustunnel. Hooligans, péage, terrorisme, Dimitri Payet, croissantje, Jacques Brei, looplij nen, Björn Kuipers. En toen was daar opeens FC Twente. Dat is krankzinnigste zaak uit de geschie denis van ons voetbal, vermoed ik, en er gens voelt het als een op luchting om van dat ge jeremieer van de Tuk kers verlost te zijn. Het verdriet bij de aanhang snapte ik volledig hoor, maar dat verongelijkte complotdenken een stuk minder. Vakkundig werd ons wijs gemaakt dat FC Twente écht, heus fail liet zou gaan bij degrada tie, alsof de zo vermo gende achterban dat ooit zou laten gebeuren. Alsof het niet gewoon een strategie was van morele chantage. Alsof de KNVB slechts handelde vanuit een kwaadaardig soort ran cune. Maar gelukkig: hartstikke mooi voor alle Twentse supporters natuurlijk, en uiteraard is het beter voor de eredivisie als FC Twen te gewoon meedoet. Al die partijen die be nadeeld zijn door deze jarenlange soap, ze moeten het er maar mee doen, in de weten schap dat het vrij weinig kwaad kan om de hele bende te naaien. Eerlijk is eerlijk: het was nog best een wel kome afleiding, want het voetbal is natuur lijk al dagenlang niet om te harden hier. Duitsland - Polen en Italië - Zweden; het was een stuk slechter dan de gemiddelde wedstrijd in de Jupiler League. Op de lange weg naar Avignon viel er ten minste wat te ouwehoeren over FC Twente. Aldo, Joop, KNVB: bedankt daarvoor. Al het andere nieuws valt tijdens het EK uit de lucht MORGEN ondscoach Mare Wilmots draaide er deze week niet omheen. Als zijn Rode Dui vels vandaag in Bordeaux net als tegen Italië niet thuis geven, kan de terugreis naar België worden geboekt. Tegen Ierland moet voor al Kevin De Bruyne, door velen vooraf getipt als de beoogde smaakmaker van het EK, zich ein delijk eens echt laten gelden. De Bruyne, die volgens Wil mots fit genoeg is om te kunnen spelen, is gelukkig de eerste die toegeeft dat zijn optreden in Lyon zwaar onder de maat was. „Ik was gewoon niet goed genoeg", zegt de 24-jarige rechtspoot. „Het is te gen Italië jammer genoeg alleen bij proberen gebleven. Laten we hopen dat een offday was." Als De Bruyne niet goed is, blijkt België lang niet in staat om zich te meten met de top van Eu ropa. „Maar het kan niet zo zijn dat als ik een mindere dag heb, on ze ploeg niet kan winnen", zegt De Bruyne. „Onze ploeg is zó goed." Dat is Wilmots met zijn belang rijkste speler eens. Maar De Bruy ne was weldegelijk naar Frankrijk gekomen om het verschil te ma ken. „Misschien is hij moe, hij heeft natuurlijk een heel lang sei zoen achter de rug", zegt Wilmots over zijn topspeler. „Kevin heeft de nationale ploeg de laatste vier seizoenen heel veel gegeven, we gaan hem toch zeker niet afbranden op die ene slechte wedstrijd tegen de Italianen?" Bewieroken Dat is ook overdreven. Maar het bewieroken van De Bruyne lijkt ook even verleden tijd. Tenzij hij vandaag in Bordeaux toch uit zijn slof schiet. Als valse rechterspits of toch, waar zijn voorkeur ligt, als diepste middenvelder met twee controleurs in zijn rug. De recordaankoop van 76 mil joen euro van Manchester City, zoon van een Engelse moeder en een Belgische vader, moet volgens de supporters de ploeg gaan dra gen. Zoals recordinternational Jan Ceulemans dat in de jaren 80 deed. „Maar Kevin is veel techni- Voor de zoveelste maal voelt de se lectie van Kroatië zich volkomen in zijn hemd gezet door de eigen hooligans. De vuurwerkbommen passen in een lange reeks misdra gingen en dieptepunten, inclusief het tekenen van een hakenkruis op het veld in Split bij de EK-kwa- lificatiewedstrijd tegen Italië en di verse racistische incidenten. Wat resteert, is de vraag wat de Kroatische aanhang in vredes naam bezielde om op een mo ment dat plaatsing voor de achtste finales in kannen en kruiken was, zo te handelen. Er was niets aan de hand toen Ivan Perisic zijn ploeg met een heerlijk diagonaal schot op voorsprong zette en Ivan Rakatic rap na rust de voorsprong verdubbelde. Vanaf minuut één opereerden de Kroaten zo saamho rig dat er voor de moeizaam opere rende Tsjechen amper tegenop te voetballen was. Maar het ongelooflijke gebeurde na een domme handsbal van Do- magoj Vida in de extra tijd. De Kroaten kunnen ook na het gelijk spel tot de betere EK-ploegen wor den gerekend. Het is alleen af wachten hoe de nieuwe zwarte bladzijde die de Kroatische aan hang aan hun toch al niet brand schone geschiedenis toevoegde na gaat etteren. zaterdag 18 juni 2016 FRANCE wente Sjoerd Mossou rijdt een maand lang kris kras door Frankrijk, langs speelsteden, trainingskampen en wedstrijden. Elke dag een impressie. Vandaag deel 7: Avig non. Groep E: België - Ierland Speelstad: Bordeaux Historie: 14x gespeeld, 5x winst België, 4x winst Ierland. Doelsaldo: 25-24. Groep F: IJs land - Hongarije Speelstad: Marseille Historie: 10x gespeeld, 3x winst IJsland, 7x winst Hongarije. Doelsaldo: 10-21. Groep F: Portugal - Oostenrijk Speelstad: Parijs Historie: 10x gespeeld, 2x winst Portu gal, 3x winst Oostenrijk. Doel saldo: 11-19. Groep A: Roe menië - Albanië Speelstad: Lyon Historie: 18x gespeeld, 13x winst Roemenië, 2x winst Albanië. Doelsaldo: 45-11. Groep A: Zwitserland - Frankrijk Speelstad: Lille Historie: 37x gespeeld, 12x winst Zwitser land, 16x winst Frankrijk. Doel saldo: 60-67. ■E o tx Van veertien Zwitsers liggen hun wortels niet in de Alpen. Zeven spelers hebben een band met Ivoorkust, Kame roen, Kaapverdië, Congo, Chili en Turkije. Zeven ko men van de Balkan: Xherdan Shaqiri (foto), Valon Behra- mi, Blerim Dzemaili, Granit Xhaka, Admir Mehmedi, Sha- ni Tarashaj en Haris Sefero- vic. Hun familie heeft een verleden in Bosnië, Macedo nië, Kosovo of Albanië. De Bruyne moet het nu laten zien Kroatië was tegen Tsjechië op weg naar een zekere zege, tot dat de eigen aanhang met het gooien van vuurwerkbommen de wedstrijd ontregelde. Het bood voormalig PEC Zwolle- spits Tomas Necid in de tumul tueuze slotfase de uitgelezen kans om zijn ploeg vanaf de stip langszij te schieten: 2-2. Ard Schouten Rotterdam/Saint-Étienne TSJECHIE KROATIË Mikos Gouka Bordeaux

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30