Een zomer vol spanning E 23 Nederlandse export naar Verenigd Koninkrijk bedraagt 20 miljard euro Exporteurs zien een Brexit niet langer als een grote ramp. Zij gaan ervan uit dat de Britse economie nauw met de EU verbonden blijft. pharosreizen Parel van Tirol! B: edrijven die veel han del drijven met het Verenigd Koninkrijk verwachten dat de ge volgen van een even tuele Engelse uittreding uit de EU te overzien zijn. Dat blijkt uit een onderzoek van kredietverzekeraar Atradius, ex portvereniging Fenedex en onder nemersvereniging EVO onder 400 leden en klanten. Een ruime meer derheid binnen de Nederlandse exportsector zegt zich niet (meer) druk te maken over een mogelijke Brexit. Twee op de drie exporteurs den ken dat het Verenigd Koninkrijk ook na het referendum van volgen de week donderdag nog tot de Eu ropese Unie behoort. Mochten de Britten onverhoopt toch voor een uittrede uit de Unie kiezen, dan is er volgens diezelfde exporteurs nog geen man overboord. Zij gaan ervan uit dat er dan waarschijnlijk heel snel een Brits-Nederlands handelsakkoord komt dat ervoor zorgt dat de invoertarieven be perkt blijven. Wachttijden Drie weken geleden liet brancheorganisatie Transport en Logistiek Nederland (TLN) in de ze krant overigens nog optekenen 'dat een Brexit serieuze gevolgen kan hebben voor de vervoersstro men van en naar het Verenigd Ko ninkrijk'. Die club is vooral bang voor lange wachttijden aan de grenzen en veel extra paperassen die moeten worden ingevuld. „Hoe de verhoudingen er op korte en lange termijn uitzien, is vol strekt onduidelijk", aldus TLN toen. Ook het Centraal Planbureau (CPB) vreest de negatieve gevol gen van een Brexit voor de Neder landse economie, vooral vanwege de nauwe handelsbetrekkingen. Wat er dan precies gaat gebeuren is ook de CPB-economen nog niet helemaal duidelijk, en dat maakt het voor bedrijven lastig om zich voor te bereiden. Dat de handel bij een Brexit met Groot-Brittan- nië wordt bemoeilijkt, is volgens het CPB wél evident. De komende veertien a vijftien jaar zou ons land zo'n 10 miljard euro kunnen mislopen door een scheiding met de EU. De meeste exporteurs mogen de toekomst inmiddels wat roos kleuriger inzien, het neemt niet weg dat de zorgen over de gevol gen van een Brexit nog steeds wor den gedeeld door een derde van de ondernemers die Atradius, Fe nedex en EVO hebben onder vraagd. Zij voorzien wel degelijk hogere kosten, extra papierwerk en ingewikkeldere procedures bij export naar het Verenigd Konink rijk. Ook zijn ze bang voor heftige wisselkoersschommelingen tus sen de euro en het Britse pond. Ruim negen op de tien onderne mers zeggen de berichtgeving over het aankomende referendum op de voet te volgen, wat ook aan geeft dat het onderwerp ze raakt. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) maakte gisteren be kend dat Nederland vorig jaar 20 miljard euro heeft verdiend aan de export naar het Verenigd Ko ninkrijk. Daarmee is het land na Duitsland de belangrijkste export bestemming voor Nederland. Het grootste deel van de opbrengsten de dienstensector. De exportwaar de van goederen van Nederlandse makelij droeg het afgelopen jaar 1,4 procent bij aan de economie. De export van diensten is met 1,2 procent van het bruto binnen lands product (bbp) bijna even groot. Uiteindelijk leverden dien sten meer op dan goederen, om dat voor de export van goederen vaak ook eerst spullen, zoals grondstoffen en halffabricaten in gevoerd moeten worden. Wederuitvoer Nederland verdient ook aan de we deruitvoer van goederen, voorna melijk hightech- en chemische producten. De bijdrage van dat deel van de export aan de econo mie is met 0,4 procent het laagst. In vergelijking met de andere Europese landen is Nederland bij de goederenexport sterk gericht op het Verenigd Koninkrijk. De ex port naar dat land maakt ruim 9 procent uit van de totale goederen export. Alleen Ierland (bijna 14 procent) is sterker gericht op het VK. België zit vlak achter Neder land. Na Duitsland (42,2 miljard euro) en het Verenigd Koninkrijk komt de export naar België met 17,9 miljard op de derde plaats. £eO zot^er voVSP3' De 5 nieuwste thrillers van internationale bestsellerauteurs in één uniek pakket John Grisham De verdediging Elizabeth George Dag des oordeels Bestel nu op pzc.nl/spannendeboeken anuib B-olaaape More- \nt>lv<;ive-, Oostenrijk. 389 429 389 339 zaterdag 18 juni 2016 Brexit geen nachtmerrie meer Leo Roggeveen Amsterdam Mocht het komende donder dag tot een Brexit komen, dan kan ons land volgens cijfers van het CPB de komende 14 a 15 jaar in totaal zo'n 10 miljard euro aan export mislopen, komt per saldo op het conto van Sebastian Rudd is geen gewone advocaat. Hij werkt vanuit een kogelvrije bestelbus die hele maal aan zijn eisen is aangepast. Van daaruit verdedigt Sebastian mensen die andere advoca ten nooit als cliënt zouden accepteren. Waarom? Omdat hij vindt dat iedereen recht heeft op een eerlijk proces. David Baldacci De schuldigen Will Robie is de beste huurmoordenaar die de VS in dienst hebben. Waar ook ter wereld en wie het slacht offer ook is, elke dreiging wordt door Will onschadelijk gemaakt. Maar wan neer hij tijdens een buitenlandse missie zijn doelwit niet weet uit te schakelen, stort zijn wereld in. De jonge William Goldacre stort zich zelf van een van de kliffen van Dorset. Zijn omgeving blijft verslagen en vol vragen achter. In hoeverre heeft zijn zelfmoord te maken met de vergiftiging van de feministische best sellerauteur Clare Abbott? Donna Leon Ik aanbid je Na een optreden komt operazangeres Flavia Petrelli na jaren commissaris Brunetti tegen. Ze vertelt hem dat een onbekende fan haar op al haar reizen volgt. Vlak na dit gesprek worden twee van haar kennissen aan gevallen en blijkt ook de operaster in groot gevaar te zijn. Anita Terpstra Samen Wanneer Mackenzie trouwt met Matt, een gevangene in death row, laat ie dereen haarvallen. Matt is veroordeeld voor de ontvoering van vier vrouwen, maar blijft volhou den onschuldig te zijn. Dan verdwijnt er opnieuw een jonge vrouw. AUTOVAKANTIES VAN ANWB Welkom bij de gastvrije familie Grüber in Tirol! Tussen de prachtige bergen ligt Hotel Mauracherhof, waar je geniet van de typische Oostenrijkse 'gemütlichkeit'. Hier tussen Karwenden en het Rofange- bergte en naast de schitterende Achensee zijn de leukste plekjes van Tirol goed te bereiken! Maak je een ritje met het smalspoor door het Zil- lertal, ga je een dagje naar Innsbruck met het 'gouden dak' of bezoek je de Krimmler-watervallen? Ook bij het meer kun je heerlijk ontspannen. Je logeert in het comfortabele Hotel Mauracherhof in Maurach am Achensee. Het heeft een restaurant in Tiroolse stijl, een gezellige bar, een fijne tuin met ligstoelen en een wellnesscentrum met sauna, stoom bad en infraroodcabine. Informatie reserveren www.pharosreizen.nl/gelezen-in/ dagbladen of via 023 - 55 42 870 (lokaal tarief) met zoekcode 80124. zoekcode 80124 Inbegrepen 7x overnachting met ontbijtbuffet 6x keuzemenu of themabuffet 1x per week grill-avond 1x per week dansavond met live-muziek gebruik wellness gebruik ligstoelen en tafeltennistafel gratis gebruik regiobus Achensee gratis begeleide wandelingen via VVV gebruik wandelstokken en rugzak kortingsbon van €10.-voor een massage (per volbetalende) Prijzen 18/06-16/07 17/07-03/09 04/09-30/09 01/10-29/10 8 dagen Kinderkorting (bij 2 volbetalenden) 0 t/m 6 jaar: gratis 7 t/m 12 jaar: 60% korting Prijzen in p.p. Niet inbegrepen: reserverings- kosten (€20,-), toeristenbelasting (€1,50 p.p.p.n. v.a. 16 jr) en bijdrage Calamiteitenfonds (€2,50).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23