Jumbo-afperser ging eerst naar puzzelgigant Paul 21 Hij hoopte zich er met Haagse bluf uit te kletsen. Toch hoort Alex O. acht jaar cel eisen voor afpersing van de supermarktketen. Ik houd mijn potentiële Mr. Right in de gaten, die met andere jongens spreekt enentwintig jaar geleden sta ik in een Amsterdam se homokroeg. De Exit-benedenbar. En kijk naar een aantrekkelijke jongen die ik al eerder heb gespot. Hij is spannend: blond, een stiff up per lip en hij kijkt een beetje wijs, ar rogant uit zijn ogen. Hij wordt deze avond mijn prooi. Alleen kijkt hij niet naar mij. Of toch wel? Wat we in deze kroeg gemeen hebben, is dat we nagenoeg allemaal op mannen vallen. De meisjes die hier komen, zijn de beste homovriendinnen. Mijn beoogde one night stand loopt ineens richting bar, dus ik ga naar de andere barkant toe om ook te bestellen. Onze ogen ontmoeten elkaar en ik meen een kort knikje van hem te krijgen, maar ik weet het niet zeker. Dit is de bar waar ik vaak nog sta als de tl-lampen al aangaan. Maar nu is de avond nog jong en kan er van alles gebeuren. Ik pak mijn glas witte wijn en wil naar hem proosten, maar hij is alweer terugge gaan naar de plek tegen de muur. Ik spreek wat met vrienden: de journa list, de tv-redacteur en de documen tairemaker. En daar is de vrolijke KLM-purser die zijn jetlag weg spoelt met Bacardi-cola. Heb ik ooit mee gezoend, maar vind hem een beetje saai. Toen hij over diepzeedui- ken begon, haakte ik af. Houd intus sen mijn potentiële Mr. Right in de gaten, die met andere jongens spreekt. Maar kijkt hij nou opeens weer naar mij? Ik voel steekjes in mijn buik en wordt overmand door geluk, terwijl er nog niks is gebeurd. Deze zaterdagavond wordt mijn avond. Vele zaterdagavonden sta ik tussen andere jonge homo's en we voelen ons verbonden. Er is dan even geen commentaar van buitenaf, er kan worden meegebruld met de songfes tivalhits of Mariah Carey's All I want for Christmas is you, ook al is het eind oktober. Er mag worden geflirt aan de bar en telefoonnummers worden uitgewisseld op bierviltjes in deze onbezorgde iPhone-loze tijd. Ik wacht op een teken van mijn be oogde partner voor het leven, maar dat blijft uit. Dus tijd om op te stap pen, want het is rijkelijk laat en de volgende morgen moet ik vroeg op. Ik wurm me naar buiten en passeer hem. Ik mompel 'Tot ziens'. Hij knikt naar mij en zegt: „De volgende keer gaan we praten!" De volgende zaterdag hebben we gepraat, uren lang in onze homokroeg. We verla ten diep in de nacht de bar en zoe nen elkaar op straat. Heel lang. Een dame passeert ons en zegt: „Typisch zo'n avond om te zoenen!" Toen is ons geluk begonnen, in een homobar in Amsterdam, nu al bijna 21 jaar lang. Voor ons wel. Zevendui zend en tweehonderd kilometer van Orlando vandaan. Aan branie geen gebrek bij Alex O., de gebo ren Hagenaar die vorig voorjaar en zomer het complete supermarktbedrijf Jumbo in de greep had met geplaatste explosieven en vele dreigementen bij Jumbo's in Gronin gen en Zwolle. Hij probeerde Jumbo 2.000 bitcoins af te troggelen, een bedrag dat toen zo'n 450.000 euro waard was, maar nu 1,3 miljoen. Als hij het geld zou hebben gekregen, was het een mooie investering ge weest. Alex O. ontkent alles, en omlijstte dat gis teren in de rechtbank in Groningen bij ge brek aan goede argumenten met veel praat jes. Zo was de 'Jumbo-afperser' op camera beelden gesignaleerd met een kapotte para plu. En warempel, bij Alex vond de politie óók een kapotte paraplu. „Kapot? Zelfs Ste- vie Wonder had nog kunnen zien dat dat ding helemaal niet kapot is", riep Alex, die zich regelmatig opwond. Als Alex O. iets voor de kiezen kreeg wat hem niet beviel, las hij de rechters een beet je de les: „Is niet belangrijk voor het onder zoek." Puzzelstukjes De paraplu was maar een van de vele puz zelstukjes bewijs die het Openbaar Ministe rie opvoerde. Er waren er meer: dna-spo- ren, materialen om bommen van te maken in het huis van zijn ex (waar hij nog vaak kwam), getuigenissen én het feit dat Alex twee kookwekkers kocht van het model waarmee twee geplaatste explosieven zijn gemaakt. Door die kookwekkers kwam de politie hem vorig jaar op het spoor. „Met ko ken ben ik een kluns", zei Alex. Die kookwekkers moesten hem een beetje hel pen in de keuken. Zo betwistte Alex alle soorten bewijs. Dat er een haar van hem was gevonden in de emmer waarin een explosief zat? „Dan moet die haar dus vanaf het moment dat ik die bom zou hebben gemaakt, zijn blijven zitten, terwijl het regende." Dat die haar daar zat zou eerder komen omdat Alex re gelmatig langs de plek liep waar de emmer was gevonden. Alex O. beweerde dat hij te onhandig is om bommen te maken: „Ik ben a-tech nisch. Ik mag van mijn familie niet eens ge reedschap vasthouden." Zijn familie kon je horen lachen op de tribune. Zo luid dat de rechter vroeg of het 'geginnegap' kon stop pen. Er viel trouwens nog meer te lachen: Alex' eerste dreigement naar Jumbo kwam nooit aan bij de supermarktgigant; hij had het naar het Jumbo van de puzzels ge stuurd. The Mother of Satan De periode dat hij Jumbo probeerde af te persen, hakte er wel in bij de supermarktgi gant. Alex schreef zijn brieven in het En gels en verwees naar de bijnaam van de springstof TATP die hij gebruikte: 'You are about to meet the mother of Satan', schreef Alex. Mother of Satan is de bijnaam van TATP. De terroristen van Zaventem ge bruikten het ook. De Jumbo-directie vreesde dat de klan ten weg zouden blijven. De Jumbo Euro borg in Groningen moest zelfs worden ont ruimd na wéér een dreigement, net als om ringende winkels. Jumbo eist daarom 113.000 euro schadevergoeding. Ook het naastgelegen casino Fair Play moest wor den ontruimd en eist ruim 18.000 euro. Geld dat Alex niet heeft, want financieel staat hij er beroerd voor. Hij heeft geen huis, geen geld, geen opleiding en geen werk, maar wél een strafblad voor geweld dadige overvallen. Als het aan het Open baar Ministerie ligt komt daar nu acht jaar cel bij voor het afpersen van Jumbo, plaat sen van explosieven en het in gevaar breng en van mensenlevens. De uitspraak is over twee weken. zaterdag 18 juni 2016 Orlando Victor Schildkamp Groningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21