Tggsas i 2&3 Uli2016 17 En maak kans op 4 toegangskaarten voor de liveshow van Dr. Freek Vonk zaterdag 18 juni 2016 Koen Voskuil Amsterdam wee undercoveragen ten doen zich in 20t5 bij de Tilburgse vrouw voor als criminelen die geld tegoed heb ben. „Luister, er is een Turk kapot geschoten en daar krijgen wij ge woon een hoop geld van." Maan denlang vreest de alleenstaande moeder van een baby vermoord te worden als er niet betaald wordt. In paniek belt ze haar ex: „Straks word ik doodgeschoten. Waar moet ik mijn kind laten, waar?" De vrouw en haar ex-vriend hebben vorig jaar al aangifte ge daan van bedreiging en afpersing. Omdat het Openbaar Ministerie (OM) de zaak laat liggen, wil top advocaat Mariëlle van Essen nu via een zogeheten artikel 12-proce- dure afdwingen dat de agenten en de verantwoordelijke officier van justitie voor de rechter komen. „Ik snap niet waar de politie en het OM mee bezig zijn. Een alleen staande vrouw met kind zo bedrei gen, dat vind ik schofterig." In september 2015 begint de po litie de undercoveroperatie, in de moordzaak van garagehouder Mahmut Karaman in Valkens- waard. Karaman is op oudejaars middag 2014 aan het werk in zijn Topadvocaat Van Essen wil dat undercover agenten worden vervolgd. Door hun bedreigingen vreesde een jonge moeder voor haar leven. garage als iemand hem dwars door de ruit doodschiet. Na enke le maanden krijgt de politie twee mannen als verdachten in beeld. Eén van hen, de 49-jarige Seref C., zit dan al in voorarrest wegens een andere moordzaak. Om Seref C. in de cel aan het praten te krijgen, bedenkt het spe ciale undercoverteam een plan om zijn ex-partner onder druk te zet ten. Deze jonge vrouw leeft alleen met hun jonge zoontje in een ap partement in Tilburg. Een Turkse man met een paardenstaart en een blanke man kloppen bij haar aan en maken haar in stevige taal duidelijk dat ze Seref C. verant woordelijk houden voor de dood van de Valkenswaardse garagehou der. Ze zeggen 50.000 euro van de garagehouder tegoed te hebben en eisen dat Seref C. naar een tele foonnummer belt om de zaak op te lossen. De Tilburgse vrouw vreest al sinds dat eerste intimide rende bezoek voor haar leven. Ze stuurt haar advocaat een Whats- App-bericht dat die de politie moet bellen, mocht ze dood ge vonden worden. „Ik ben zo erg bang dat er iets met mijn baby of mij gebeurt." En ze wil aangifte doen van bedreiging. Dat lukt pas op 23 september. Als Seref C. verhoord wordt in de zaak Karaman, vraagt hij aan de aanwezige politiemensen of zij ook achter de bedreiging van zijn vrouw zitten. Die bekennen dat. C. doet daarop ook aangifte, maar het OM ziet er geen strafbaar feit in. Met de aangifte van zijn Til burgse ex-partner is evenmin iets gebeurd. Daarom wil zijn advoca te Mariëlle van Essen nu bij het ge rechtshof afdwingen dat de agen ten en de officier van justitie als nog vervolgd worden. Volgens haar mist de undercoveractie een wettelijke basis. „Ze baseren zich op artikel 3 van de politiewet. Daarin is niets geregeld over dit soort verstrekkende operaties. Hier moet tenminste vooraf een rechter over oordelen." Daarnaast noemt ze de methode om te gaan stoken in het criminele circuit le vensgevaarlijk. „Ik begrijp dat als een onderzoek muurvast zit, de politie naar zwaardere middelen grijpt. Maar dergelijke acties zijn levensgevaarlijk. De politie loopt het risico nieuwe onderwereldru zies te creëren." Het OM Oost-Brabant zegt in zijn algemeenheid dat undercover operaties een zwaar opsporings middel zijn, waar vooraf zorgvul dig over nagedacht wordt. Omdat de moordzaak van garagehouder Karaman nog onder de rechter is, wil het OM geen inhoudelijk com mentaar geven. TOYOTA ALWAYS A BETTER WAY In Nederland rijden er al bijna 100.000 hybride Toyota's rond, wereldwijd zelfs al 9 miljoen. Tijdens de Toyota Hybrid Experience kunt u zelf alle voordelen van hybride rijden ervaren. Als u zich nu al inschrijft voor een proefrit tijdens het Hybrid Experience Weekend, maakt u niet alleen kans de 100.0005te hybride Toyota te winnen maar maakt u ook kans op 4 toegangskaarten voor de liveshow van Dr. Freek Vonk tijdens het event. Zien wij u zaterdag 2 juli of zondag 3 juli bij Toyota in Raamsdonksveer? Meld u nu aan en schrijf u in voor een proefrit op toyota.nl/hybrideiueekend 'Schofterig, zulke politiepraktijken' T FOTO TOUSSAINT KLUITERS/ UNITED PHOTOS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17