als veeleisend en intimiderend 13 'Hij kan zelfs vrijkomen' Ijs* Je moet verdraaid sterk in je schoenen staan om hem aan te kunnen 'Beurs voor maagd illegaal' UITSTEL Als Willem Holleeder er te lang over doet om een nieu we advocaat te vinden, kan volgens Peter R. de Vries zijn proces wel eens in gevaar ko men. „Ik sluit niet uit dat Hol leeder de huidige situatie pri ma vindt. Hij legt het pro bleem nu bij de rechtbank: zorg maar dat ik een advocaat krijg waar ik mee kan leven. En als dat te lang duurt, komt de redelijke termijn in gevaar: de kans bestaat dan dat de rechtbank het te lang vindt duren en de verdachte naar huis stuurt. Een nacht merriescenario voor het OM, maar ook voor zijn zussen, die voor hun levens vrezen." bied. Een betrokken advocaat zei eens tegen me: het is levensgevaar lijk om op te stappen als Hollee- ders advocaat. Je moet je als raads man heel goed afvragen of je wel met zo iemand in zee wilt gaan. Dit is een man met een extreem krachtige persoonlijkheid, die ge wend is dat iedereen doet wat hij zegt." Prullenbak Daar kunnen Holleeders eerdere advocaten over meepraten. Vooral Bram Moszkowicz, die hem vanaf eind jaren 90 bijstaat. Het lijkt ja renlang een gelukkig huwelijk, maar binnen het Openbaar Minis terie ontstaat al snel de indruk dat de raadsman bij zijn cliënt in de tang zit. In 2003 willen twee re chercheurs er zelfs met Moszko wicz over praten. De advocaat er kent in het gesprek dat 'de situatie zeer ongezond was', aldus het ge spreksverslag, en dat Holleeder 'wel heel vaak op kantoor ver scheen, soms omdat er een prul lenbak scheef stond'. Een voorma lig secretaresse van de raadsman verklaarde later als getuige: 'Ik denk dat Bram bang voor hem is. Hij staat altijd voor Holleeder klaar. Hij moet, of hij wil of niet.' Moszkowicz, zelf niet bereik baar voor commentaar, heeft al tijd gezegd dat de relatie met zijn cliënt goed was. Maar intussen ge bruikte Holleeder het advocaten kantoor als het zijne, zette hij zijn scooter op diens naam en maakte hij volgens zijn zus Astrid plan nen om hem 'te grazen te nemen'. In het strafdossier tegen Hol leeder wordt zelfs gesuggereerd dat hij Moszkowicz wilde chante ren: hij zou de zus van een mede verdachte hebben ingezet om de getrouwde advocaat te verleiden, en vervolgens hebben gedreigd die relatie openbaar te maken. Een toenmalige betrokkene bij het on derzoek: „Toen Moszkowicz de zaak in 2007 moest opgeven van wege conflicterende belangen, leek hij wel opgelucht." Met Jan-Hein Kuijpers, de advo caat die Holleeder daarna kiest, is de relatie beter. Al krijgt ook die regelmatig te maken met het dwingende karakter van zijn cliënt. Tijdens een zitting in 2007 onderbreekt Holleeder hem zelfs tijdens zijn pleidooi. 'Laat mij het maar uitleggen, edelachtbare', al dus Holleeder. 'Hij weet helemaal niet waar hij over praat.' „Willem is veeleisend", zegt Kuijpers nu. „Maar ik heb nooit dreiging ge voeld. Hij heeft een sterke wil, maar uiteindelijk luisterde hij naar me." Toch stapt Holleeder al na twee jaar over naar weer een nieuwe advocaat, zijn vijfde: de wat mediaschuwe Stijn Franken. Ondanks waarschuwingen van zus en advocaat Astrid Holleeder neemt hij de zaak aan. En dat lijkt goed te gaan - tot hij afgelopen maand de verdediging moet neer leggen. Sindsdien zit Holleeder in een juridisch niemandsland. Vertrouwen Hoe nu verder? Hoewel de me dia-aandacht voor de zaak-Hol- leeder minder groot is dan voor heen, staat er veel méér op het spel. „De man hangt levenslang boven het hoofd, dus hij verdient de best mogelijke verdediging", zegt voormalig deken Bannier. „Maar ik denk niet dat advocaten in de rij staan. Je moet verdraaid sterk in je schoenen staan om de ze cliënt aan te kunnen. Het kan je carrière als advocaat maken, maar ook breken." Volgens schei dend advocaat Stijn Franken valt dat wel mee. „Ik wil graag de sug gestie wegnemen dat hij een moei lijke cliënt zou zijn. De gedachte dat hij een pittig persoon is, is ner gens op gebaseerd." Franken helpt mee om een geschikte opvolger te vinden en voerde de voorbije we ken al gesprekken met een aantal potentiële kandidaten. Maar het dossier heeft hij nog niet kunnen overdragen. Franken: „Het belang rijkste is dat Holleeder vertrou wen in zijn nieuwe advocaat heeft." Ipo de Vos, Holleeders eerste raadsman in de jaren 80, ziet het allemaal met verbazing aan. Even heeft hij er nog over nagedacht om zich aan te bieden: de 75-jari- ge advocaat is nog volop actief. „Mijn relatie met Holleeder is nooit verstoord, ondanks alle ver halen die ik later over hem ge hoord heb. Maar weet u: het gaat om een dossier met honderd ord ners. Ik zou niet weten hoe ik me daar in korte tijd doorheen moet worstelen. En ik vraag me af of er een advocaat te vinden is die het wél kan." BBBr 2016 Sissi, Strauss en Sachertorte vanaf€ 449 Tirol op uw gemak The Ring of Kerry Het Isle of Wight, Devon Cornwall www.dejongintra.nl/busreizen ijm BRAM MOSZKOWICZ JAN-HEIN KUIJPERS STIJN FRANKEN TROOST BIJ HERDENKING zaterdag 18 juni 2016 Floris Bannier, voormalig deken JOHANNESBURG Universitaire beurzen aanbie den aan Zuid-Afrikaanse vrou wen, in ruil voor hun belofte dat ze maagd blijven, is strijdig met de grondwet van Zuid- Afrika. Dat heeft de Commis sie voor Gendergelijkheid gis teren bepaald. De beurzen werden aangeboden door Du- du Mazibuko, burgemeester van het district Uthukela. Vrou wen die een beurs kregen moesten elke keer als ze in de vakantie naar huis gingen een maagdelijkheidstest onder gaan. De voorstanders zeg gen de Afrikaanse cultuur te willen beschermen, tegenstan ders betitelen de regeling als ouderwets. Volgens de com missie is de regeling discrimi nerend, omdat mannen niet aan een vergelijkbare test wor den onderworpen. akanties Nederlandse Vakantie Awards 8-daagse busreis arandeerd vertrek! Reiscode: efwen04 Normandische invasiestranden, Bretagne en Parijs 8-daagse busrondreis Reiscode: eefr302 12-daagse busreis Reiscode: ebworOI, 8-daagse vlieg-busrondreis Reiscode: evie401 10-daagse busrondreis Reiscode: eegb307 Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180-457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom excl. 19,50 reserveringskosten, eventuele vluchttoeslagen en €2,50 Calamiteitenfonds Politieagenten vinden troost bij elkaar tijdens de herdenking van hun collega's Jean-Baptiste Salvaing en zijn partner Jessica Schnei der. Zij werden maandag vermoord door een IS-aanhanger in Mag- nanville, vlakbij Parijs. President Hollande was ook aanwezig bij de herdenking, foto etienne laurent/epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13