Japanse hop en rooibosthee in Kapitein Rooijboschbier Duurste variant Sloeweg is miljoenen goedkoper ■VLAANDEREN 7 Themapark opent vanavond met landbouwmuseum een nieuw gedeelte De collectie met oude landbouw machines was jarenlang te zien in het museum in Sint Anna ter Muiden en is nu verhuisd naar Schoondijke. Mooi, vindt Baltus Verhage, oude boeren die praten over vroeger. En die vinden het op hun beurt prachtig om bij Het Klinket van Verhage naar de oude landbouw machines te gaan kijken. Want dan komen er toch verhalen los... De West-Zeeuws-Vlaamse land- bouwcollectie heeft bij Het Klin ket weer een plek die ze verdient: in een echt museum. De verzame ling - met name oude machines - stond lange tijd in het Landbouw museum in Sint Anna ter Muiden, maar dat is alweer jarenlang geslo ten. Daarna was het zoeken naar een nieuwe locatie. Die is gevon den in Schoondijke. Op het erf, waar het museum is ondergebracht in een nieuwe schuur, is de collectie onderdeel van het 'agrarisch themapark' waar het bedrijf steeds meer tot uitgroeit. Bij Het Klinket, dat ook nog altijd een 'gewoon' biologisch akkerbouwbedrijf is, kon je im mers al boerengolfen, door een maisdoolhof dwalen, overnachten in een vakantiewoning en de - overigens ook vernieuwde - grote zaal in de schuur bezoeken voor een drankje of afhuren voor een feest of bijeenkomst. „Dankzij het museum kunnen we hier steeds meer facetten van de landbouw la ten zien", vertelt Baltus. Daarom is de toegang tot het museum voorlopig gratis. „We hopen daar door veel mensen naar ons bedrijf te trekken. Die komen dan vanzelf in aanraking met ons complete aanbod, en hopelijk blijven ze dan ook even hangen voor een drank je." In de nieuwe museumschuur werd gisterochtend nog volop ge werkt. „Het is nog wat kaal", vindt Baltus. „We moeten nog ge reedschap, kaarten en foto's aan de muur hangen." Beneden - en deels ook buiten - staat de oude collectie. Op de bovenverdieping is ruimte voor wisselexposities. Er wordt begonnen met schilderijen van Wout Kole uit Wemeldinge en werk van de Fotoclub Bres- kens, die in Het Klinket zijn thuis basis heeft. Daarmee is het themapark nog We willen meer laten zien dan alleen doodse dingen in een landbouwschuur niet klaar. „Wat je hier ziet, is mis schien een kwart van de totale col lectie", geeft Baltus aan. „We wil len ook de rest laten zien, in de an dere schuur en onder een overkap ping." Daarnaast moet het mu seum interactiever worden. De ge meente Sluis, die het het open baar tonen van de collectie ziet als een meerwaarde voor de streek, betaalt voor 30.000 euro mee. „Daarvan gaan we informatiebor den en -schermen plaatsen", ver telt Baltus. „Het moet meer wor den dan alleen doodse dingen in een schuur." Maar weinig Zeeuws-Vlamingen kennen het lied niet waarin ver teld wordt hoe de kapitein uit Zaamslagveer naamgever werd van de Japanse stad Yokohama. Brouwerij De Halve Maan in Hulst heeft een bier gebrouwen, gebaseerd op de beroemde fictie ve Zeeuws-Vlaamse kapitein. Za terdag en zondag wordt het eer ste vat Yokohama IPA aangesla gen tijdens Proefmenu. Een culi nair evenement aan het Tuinpad in Oud-Terneuzen waar behalve het Kapitein Rooijboschbier ook allerlei andere hapjes geproefd kunnen worden. „Het is geen Als het niet lekker is gaat het niet 'Over de Schelde' maar gaat ie in de Schelde grap, het is echt serieus", verze kert Maikel Harte die zegt nooit had durven denken dat zijn lied zo onsterfelijk bleek. „Ik vind het echt leuk dat het van de Kauter tot de visserijfeesten in Bresjes nog wordt gezongen. Brouwer Jo hn Vermeersen van De Halve Maan wilde als hij zo'n bier ging brouwen er ook echt iets bijzon ders van maken. De hop komt echt uit Japan." Hoe het smaakt is nog het geheim van de brou wer. Zelfs Maikel Harte weet het niet. „Nee, ik heb het nog niet ge proefd, maar als het niet lekker is gaat het niet 'Over de Schelde' maar gaat ie in de Schelde." De ontbrekende schakel in de Sloe weg gaat tussen de 12 en 19,1 mil joen euro kosten. De provincie heeft daarvoor al 10,6 miljoen eu ro klaarliggen. Het gaat om de kruising van de Sloeweg, Bernhardweg en Wester- scheldetunnelweg bij 's-Heeren hoek. De oplossing daarvoor is vo rig jaar opgeschort, toen bleek dat de verbreding van de Sloeweg uit liep op een financieel debacle. Twee maanden geleden presen teerde gedeputeerde Harry van der Maas zes varianten voor de kruising. De twee goedkoopste en slechtste voor de doorstroming van het verkeer zijn inmiddels af gevallen. De keuze gaat nu tussen vier va rianten. De duurste, een sterva riant met drie viaducten waar door het verkeer in alle richtingen vrij kan doorrijden, kan aanzien lijk goedkoper: 19,1 miljoen euro. Dat scheelt 3,5 miljoen euro, wat mogelijk is door bodemas te ge bruiken als ophoogmiddel. Rijks waterstaat vindt dit niet meer be zwaarlijk. De aannemer krijgt geld toe bij gebruik van bodemas; zand kost juist geld. Na de zomer wil het dagelijks provinciebestuur met een defini tief voorstel komen. vrijdag 17 juni 2016 Het Klinket ademt landbouw A Baltus Verhage op een oude paardenhark, bedoeld voor het bijeen harken van hooi. Op de achter grond de nieuwe museumschuur. fotos peter nicolai Martijn de Koning Schoondijke Baltus Verhage, Het Klinket Het Klinket aan de Sasputse- straat 14 opent het museum van avond. Wethouder Jack Werkman zorgt voor een officieel tintje, leder een is vanaf 19.00 uur welkom voor een drankje en een kijkje in de nieuwe schuur. A Een 'tweerijige aardappelplan ter'. Twee opzittenden namen ie der een rij voor hun rekening. De afstand tussen de planten kon worden ingesteld. A Een typisch Zeeuwse wale- ploeg. Het ene wiel is groter dan het andere: het grootste reed im mers dieper in een voor, waar door de ploeg toch recht stond. A Op de bovenverdieping van de schuur hangt werk van schilder Wout Kole uit Wemeldinge. In de serie 'Kracht' toont hij de schoonheid van het werkpaard. Guido van der Heijden Terneuzen Kapitein Rooijbosch, de creatie van Maikel Harte, krijgt een ei gen bier. Zaterdag gaat het eer ste vat Yokohama IPA open. Maikel Harte Ernst Jan Rozendaal 's-Heerenhoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 84