NIEUWS 7 Brexit dagen Brexit zou zeer grote uitdaging zijn, maar geen catastrofe De voorstanders van een vertrek uit de Europese Unie zwaaien on afgebroken met uitslagen van opi niepeilingen. Tal loze 'exclusieve' metingen duiden op een overwinning voor het Brexit- kamp bij het referendum. Hun borstklopperij lijkt voorbarig. De polls zitten er vaak behoorlijk naast. De inschattingen van de gok- kantoren wijzen op een nieuwe mis kleun. Groot-Brittannië blijft vol gens hen vrijwel zeker lid van de EU. Als de geschiedenis zich herhaalt, zijn de Britse collega's van Maurice de Hond definitief hun geloofwaar digheid kwijt. Vorig jaar liep hun imago al vrijwel onherstelbare scha de op. Tijdens de landelijke verkie zingen voorspelden ze slechts een minimale zege voor de conservatieve partij van premier David Cameron. Het liep anders. De Tories namen het halve land over. Labour werd van de kaart geveegd. Hagel De opiniepeilers zeggen te hebben geleerd van hun fouten. Na grondig zelfonderzoek zijn de methodes flink aangescherpt. Over de betrouw baarheid van hun online vragenlijs ten en telefonische enquêtes bestaan niettemin veel twijfels. Beide instru menten zijn nog altijd bot. Het blijft schieten met hagel. Vooral bij een re ferendum, in het Verenigd Konink- k ben nog aan het twijfelen, I net als veel andere kiezers. Poli- I tici van het Remain- en Lea- ve-kamp vliegen elkaar voortdurend in de haren. Het lijkt er meer om te gaan wie het hardste roept dan om wie er de beste argumenten heeft. Er wordt een hoop geschreeuwd, maar ik mis de inhoud. Het probleem is: ik vind de politici van het Leave-kamp belachelijk: Bo ris Johnson en Nigel Farage zeggen misselijkmakende dingen. Maar, ik vind de boegbeelden van het Re- macht overdragen, dat onomkeer baar is. Ik zie ook nadelen van een vertrek uit de EU. Ik wil niet dat de huidige conservatieve regering alle macht krijgt. Die vertrouw ik voor geen me ter. Ook ben ik ben bang dat het vrij verkeer van personen in gevaar komt. Omdat ik de politici van beide kanten niet vertrouw, probeer ik zelf zo veel mogelijk onderzoek te doen, veel te lezen en naar inhoudelijke de batten te gaan. Ik wil me op feiten ba seren, en niet op meningen van po pulistische politici. Op het moment neig ik iets meer naar 'blijven'. Maar ik weet het echt nog niet zeker." rijk bijna nooit gehouden, liggen de foutmarges hoog. Het bellen van kiezers van verschil lende rangen en standen lijkt op pa pier aardig, maar gaat voorbij aan een typisch Brits probleem. Welis waar heeft vrijwel elke Brit een vaste telefoonlijn, maar daar worden men sen chronisch lastiggevallen door op lichters, dubieuze bedrijfjes en mar keteers. De Britse variant van het bel-me-niet-register staat nog in de kinderschoenen. Alleen senioren vin den het nog beleefd een rinkelende telefoon te beantwoorden, bij de rest van de bevolking krijgt de opiniepei ler geen gehoor. Online metingen, zo wijst onder zoek uit, zijn evenmin fijnmazig. Het merendeel van de respondenten zijn mensen met 'zeer stevige menin gen' die ze graag willen delen met de rest van de wereld. Dit geeft Brexi- teers, de vurige pleitbezorgers, moge lijk een schijnvoordeel in de polls. Zakenlui De wedkantoren lijken het vaker dan de opiniepeilers bij het rechte eind te hebben. Om deze reden heeft een bemiddelde vrouw uit Londen bij voorbeeld ïoo.ooo pond ingezet op een 'zekere' zege voor 'Remain'. De bookies zijn echter geen politieke waarzeggers, maar vooral zakenlui. Hun winstmarges zijn voor een deel bepaald door de inzetten van klan ten. Hun clientèle gelooft dus niet in een Brexit. Of de overige kiezers dat ook vinden, valt te bezien. Wetenschappers, niet gebonden aan politieke voorkeuren of op jacht naar verdiensten, kijken vooral naar het aantal zwevende kiezers. Op ba sis van eerdere referenda in Schot land (2014) en Quebec (1995), beide gewonnen door tegenstanders van een afsplitsing, verwachten ze een winst van 'Remain'. Onder druk hou den twijfelaars het namelijk liever bij het oude dan te kiezen voor een radicale verandering. De groep twijfelaars, volgens de laatste tellingen 11 procent, gaat pre mier David Cameron dus eenvoudig helpen het land in de EU te houden. Of toch niet? Er zit nóg een addertje onder het gras: de Britse hang naar politieke correctheid. Lang niet ieder een die voor een Brexit is, wil dat toe geven, uit angst om als xenofoob ge zien te worden. De vele onbekende factoren maken één ding helder: gok ken op de uitkomst van het referen dum is een echt kansspel. main-kamp ook totaal ongeloofwaar dig. Ik geloof geen woord van wat Da vid Cameron zegt. Beide kampen voeren een campagne die puur op bangmakerij is gebaseerd, dat vind ik niet prettig. Mijn probleem met de EU ligt voor al in het democratische aspect. We kiezen de mensen die in de Europe se Commissie zitten niet zelf, dus je weet nooit wie daarin terechtkomen. Daar hebben we te weinig invloed op. Zo lopen we het risico dat er heel veel macht in handen komt van de verkeerde mensen: de machtsconcen tratie in de Europese Unie is een ge vaar. Ik ben bang dat als we te veel vrijdag 17 juni 2016 Wel of geen Brexit? Het referen dum is over zes dagen. Vanwege de dood van parle mentslid Jo Cox lag de campagne gisteren stil. De Britten moeten ondertussen hun keus gaan bepalen: voor of tegen. Vandaag deel 4 Polls zeggen 'Leave', de bookmakers 'Remain' Vytenis Andriukaitis, eurocommissaris voor Gezondheid De wedkantoren in het Verenigd Koninkrijk weten het zeker: de Brit ten stemmen volgende week mas saal tegen een Brexit. Daarmee gaan de bookmakers lijnrecht te gen de polls in. Wie heeft er gelijk? Geert Langendorff Manchester CAL STRODE 24 jaar Londen Persvoorlichter Suse van Kleef Londen A Nigel Farage van het eurosceptische UKIP wedt dat Groot-Brittannië de EU verlaat, foto michaeltubi/getty images FOTO ALEX MACNAUGHTON

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7