Verhoging belasting verdeelt raad Goes 3 BEVELANDEN EN THOLEN 7 Het nieuws dat er een asielzoekerscentrum komt in 's-Gravenpolder, laat het dorp niet onberoerd. 's-Gravenpoldenaren vragen zich af: waarom hier en waarom zoveel? 'Waar is de naastenliefde' 'Het gesprek aangaan' 'In onze maag gesplitst' 'Dorpsraad is smeerpunt' iÉHWtilk Wj&Ü '\Z* -<£4r Borsele moet, net als andere Zeeuwse gemeenten, met een aanbod komen voor een opvanglo- catie. Zo hebben alle gemeenten dat met elkaar afgesproken. Vol gens burgemeester Jaap Gelok is eerst de mogelijkheid van een (kleine) satellietlocatie van het azc in Goes onderzocht. Daarbij kwam de gemeente uit op 's-Gra- venpolder, dat binnen een straal van tien kilometer ligt. Het COA was volgens Gelok zo enthou siast over de voorgestelde locatie, dat ze Borsele vroegen of ze daar ook een zelfstandig azc wilden overwegen van minimaal 300 mensen. Volgens het COA is het pas voor een locatie vanaf 500 mensen ren dabel om allerlei voorzieningen op te zetten. Borsele wil echter eerst proefdraaien met 300 vluchtelingen en na een jaar be kijken of het kan worden uitge- breid naar 500. Volgens Gelok is een groter, zelfstandig azc ook gunstiger voor 's-Gravenpolder. De bewoners pendelen niet da gelijks naar Goes en zullen dus hun boodschappen ook in het dorp doen, zo betoogt de burge meester. Sinds Borsele voor een zelfstan dig azc gaat, hoeft de locatie niet meer dichtbij Goes te liggen. In principe komen dus alle andere dorpen in de gemeente ook in aanmerking. Daarbij moet wor den aangetekend dat een ge schikte locatie aan allerlei eisen moet voldoen, zo moeten er scholen en goed openbaar ver voer aanwezig zijn. Borsele heeft ook Heinkenszand onderzocht, maar de gemeente heeft daar geen geschikte grond in eigen dom. Wat Gelok betreft, staat de komst van een azc niet ter discussie. Het college heeft het zo besloten en de volledige gemeenteraad staat achter dat besluit. Wel wil de ge meente luisteren naar allerlei op merkingen, suggesties en vragen. Wie wil, kan een één-op-éénge- sprek aanvragen met Gelok en ie mand van het COA. Die organisatie moet overigens ook de door de gemeente aange dragen locatie goedkeuren. Gelok verwacht dat binnen een jaar de eerste vluchtelingen in 's-Graven- polder kunnen wonen. Goes Een door D66, Partij voor Goes en PvdA ingediende motie kon dat gisteravond niet voorkomen. De belastingverhoging - die al op de rol stond - is nodig om de af valinzameling kostendekkend te maken. Daarnaast wil Goes met een plan komen waarmee de hoe veelheid restafVal binnen nu en vier jaar naar too kilo per inwoner gaat, nu is dat nog een kleine 250 kilo. Het beter (laten) scheiden van afval lijkt de oplossing, er wordt bekeken op welke manier dat kan. De indieners van de motie willen dat nu al actie wordt onderno men, bijvoorbeeld door beter te wijzen op het feit dat plastic niet in de grijze bak hoort. „Dan hoeft die bak nog maar eens in de week te worden geleegd en daarmee be sparen we ook", zei Henk Hooger- Inwoners confronteren met een belastingverhoging is een valse start land (PvG). Ook PvdA'er Wiert Omta wees op het belang van in formatievoorziening. „We moeten niet burgers confronteren met een belastingverhoging die wellicht te vermijden is, dat is een valse start van dit project." Wethouder Loes Meeuwisse wil echter niet 'overhaast tot actie overgaan'. Het minder vaak legen van de grijze bak is volgens haar 'nu niet realistisch'. „Eerst de sce nario's uitwerken, dan keuzes ma ken." Bij ongewijzigd beleid heeft Goes een tekort van drie ton, daar om moet het aantal kilo's restafval drastisch omlaag. Met besparin gen wil Goes investeringen bekos tigen, zei Meeuwisse. Coalitiepartijen WD, CDA en SGP-CU en oppositiepartij SP stemden tegen de motie. Uw droomhuis vindt u 0113-219445 06-53863250 vrijdag 17 juni 2016 Luc Oggel ii .'iSiï'Xu (5 yï S ji ommm Niet iedereen in 's-Gravenpolder is blij met de komst van een asielzoekerscentrum aan de Polderweg, fotosjohan van der heijden Joeri Wisse Willem Adriaansens Aan de Polderweg 's-Gravenpol- der komt een asielzoekerscen trum. In eerste instantie 300 mensen voor vijf jaar. Als het goed gaat, worden dat er na een jaar 500. Blijkt over vier jaar het azc nog steeds nodig te zijn, dan kan er nog eens vijf jaar aan vast worden geplakt. Waarom in 's-Gravenpolder? „Waar gaat dat heen met on ze samenleving als er geen draagkracht meer blijkt te zijn voor opvang van hen die onze hulp zo hard nodig heb ben? Waar is de naastenlief de?", vraagt Nicole IJspaard zich af. „Ik ben hulpverlener in Duinkerke in Frankrijk en zet mij samen met mijn gezin in om de mensen in de kam pen te helpen. Ik ben dus blij met de komst van een AZC in ons dorp. Ik snap de tegen stand totaal niet. Als mijn zoon kan helpen in de kam pen in Frankrijk, dan kan een volwassen dorpeling toch wel verdragen dat er 300 vluchtelingen in zijn dorp ko men wonen? Of is dat te veel gevraagd?" Waarom zoveel? Volgens dominee Sander Janse (foto) overheerst bin nen de Gereformeerde Ge meente de zorg „over het aantal, de identiteit en de vei ligheid. De meeste vluchtelin gen hangen het moslimge- loof aan en dat botst met het christendom. Aan de andere kant zijn het ook onze naas ten en schrijft de Bijbel over herbergzaamheid en gastvrij heid. Verder zijn er vraagte kens over de aanpak. Het plan wordt nu min of meer ge dropt. Gelukkig is er wel ruim te voor gesprekken. Het bes te is als we niet openlijk in protest gaan, maar het ge sprek aangaan." Waren er nog andere opties? „We zijn een christelijk dorp en hebben de plicht om men sen te helpen. Maar ergens is een grens", legt de initiator van de AZC Nee-actie uit. Bart - „Zijn achternaam hoeft niet in de krant" - begon op Facebook een actie waarbij een petitie getekend kan wor den tegen het AZC. „We krijgen het in ons maag gesplitst. Vooraf was er geen inspraak en er komt ook geen avond. Dus proberen we via deze actie inspraak te krijgen." Volgens Bart past de cultuur van de vluchtelin gen niet bij het dorp, zijn het er te veel, komt de veiligheid in het geding en zijn er geen voorzieningen voor. Is de zaak nu beklonken? „Wij staan er niet afwijzend tegenover en zijn ook niet in een hoera-stemming", zegt Gert-Jan van Riet (foto). De voorzitter van de dorpsraad wil als smeerpunt functione ren tussen het voor- en het tegenkamp. „De dorpsraad is er voor allebei. Daarnaast zijn wij intermediair tussen overheid en bewoners. Zo ho pen we op een positieve, kriti sche en constructieve ma nier tot een consensus te ko men. Want ik wil hier geen Bressiaanse toestanden. Maar ik ben benieuwd als blijkt dat driekwart tegen een AZC is: wat doet het col lege dan? Hoewel Goes werkt aan een in grijpende herziening van het af valbeleid die uiteindelijk geld gaat opleveren, krijgen inwo ners eerst nog een verhoging van de afvalstoffenheffing van 7 procent voor de kiezen. —Wierf Omta STEENDIJK makelaar taxateur o.g \L- ,(V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 78