De vlag kan uit, cum laude Raad Tholen wil geen extra boa's Als het haar lukt, moet ik het ook kunnen Vlaketunnel dicht 2 ZEELAND Inbraak Duizenden examenleerlingen hingen gisteren de vlag uit. Een select groepje slaagde cum laude. GESLAAGD MET LOF water i,. specialist Water ontharders Commentaar De vlag gaat uit. De schooltas wordt aan de stok gebonden. Ne derland viert dat heel veel jonge mensen hun middelbare school met succes hebben afgerond. Dit jaar heeft het eind- examenfeest een bijzondere component. Voor het eerst kunnen leer lingen hun diploma 'cum laude' behalen. Met lof dus. Voor gemid deld een acht of hoger. Een enkeling haalt die topcijfers zelfs voor ze ventien vakken. Wat is die buitencategorie waard? Spreken de cijfers niet hun ei gen verhaal? Voor de selectie aan de poort van vervolgopleidingen is een cijferlijst afdoende. Maar de aantekening 'cum laude', die oor spronkelijk vooral aan zeer goede promovendi werd toegekend, is toch wel mooi. Het is een eerbetoon van de docenten aan de leer ling. Het is de bevestiging van het intellectuele vermogen en van de leergierigheid en het is een aanmoediging om die eigenschappen vooral goed te blijven gebruiken. Jonge mensen krijgen tegenwoordig snel stempels opgedrukt. Zo wel in de sfeer van beperkingen als van mogelijkheden. Voor het her kennen van problemen en van kansen is dat prima. Maar al die eti ketten brengen het gevaar mee dat jongelui in vakjes terechtkomen. Dat is niet de bedoeling. Wie het op school bijzonder goed doet, mag best een duidelijke pluim krijgen. Maar het is onverstandig daar meteen hoge verwachtingen aan te koppelen. En een te vroege kwali tatieve selectie is helemaal fout. Er moet een balans blijven tussen het zo vroeg mogelijk herkennen van talent en dat zo goed mogelijk ontwikkelen, en het breed en langdurig aanbieden van betaalbaar on derwijs om jongeren de kans te geven er op hun eigen wijze en in hun eigen tempo het beste van te maken. Geef jongeren de kans om er op hun eigen wijze en in hun eigen tempo het beste van te maken „We gaan geen 70.000 euro beta len voor een paar boa's die onze burgers gaan dwarszitten." Raads lid Han van 't Hof (ABT) liet er woensdag geen twijfel over be staan hoe hij denkt over het idee van het college om vaker buitenge wone opsporinsambtenaren in te zetten in de gemeente Tholen. Tholen wil samen met Bergen op Zoom, Steenbergen en Woens- drecht een boa-pool oprichten. B en W willen daar voor 1450 uur per jaar boa-toezicht uit opne men. Het gaat om opsporingsamb tenaren die bijvoorbeeld overlast door jongeren aanpakken of optre den bij burenruzies. Volgens burgemeester Ger van de Velde is dat nodig, omdat Tho len hier steeds vaker mee te ma ken heeft. „Onze drie wijkagenten doen hun stinkende best, maar ko men er niet aan toe om dit alle maal op te pakken." Een raadsmeerderheid voelt er weinig voor om bijna 70.000 euro neer te tellen voor de inzet van de boa's. De SGP benadrukte dat Tho len juist aan het bezuinigen is. ABT was het felst. „Van die man nen die controleren of een stoeltje een paar centimeter buiten het ter ras staat, daar heb ik geen cent voor over", brieste Han van 't Hof. Veel fracties wezen erop dat Tholen onlangs nog het aantal boa-uren heeft verlaagd. Dat ging volgens Van de Velde om honden poepcontroles. „Maar dit gaat over iets heel anders." De SP vindt dat Tholen gewoon meer wijkagenten moet krijgen. Dat gaat volgens de burgemeester zeker niet gebeuren. Na het schrappen van de hon denpoepcontroles heeft Tholen al leen nog een boa rondlopen die toezicht houdt op het parkeren. Dat gebeurt vier uur per week. Almanak Bij thuiskomst troffen ze een puinhoop aan. Kasten stonden open, laatjes overhoop gehaald en de boeken waren van het rek op de grond gesmeten. Een brute inbraak in Zeeuwse grensstreek. Een paar dagen la ter aan de koffietafel in het dorpshuis deden de bewoners hun verhaal. „Of ze niet ge schrokken waren", wilde ieder een natuurlijk weten. „En hoe zit het met jullie hond? Jullie hebben toch zo'n grote her der?" „Ach ja, dat arme beest. Die was ook geschrokken." GOES Haringparty in Manhuistuin VLISSINGEN Schilderijen onder de hamer Latindansers zijn kampioen ZIERIKZEE CONNECT ZIET VEEL KANSEN Toen hij van de basis school kwam, dacht zijn leerkracht dat Dies Franse (16) uit Nieuwdorp de mavo met moeite aan zou kunnen. En moet je nu eens zien: hij is cum laude geslaagd, als enige van de ma vo op het Ostrea Ly ceum in Goes. Op Dies' cijferlijst prij ken vier achten, drie zevens, een negen en een tien. „Ik wil de graag een acht ge middeld halen. Een nichtje van mijn moeder heeft dat na melijk ook voor el kaar gekregen. Ik dacht: als het haar lukt, moet ik het ook kunnen." Voor het centraal examen was Dies' ge middelde nog onder de acht. „Ik heb het flink opgehaald. Toen de school belde dat ik cum laude ge slaagd was, was ik wel verbaasd." Dies gaat door naar de ha vo. Hoewel hij zijn cum laude-certifi- caat niet nodig heeft voor toelating, denkt hij wel dat het hem helpt. „Als je één van de besten bent, dan word je natuur lijk sneller aangeno men op een school." MIDDELBURG Rijkswaterstaat gaat drie avonden en nachten on derhoud plegen aan de Vlaketun nel. De tunnel is volgende week maandag en dinsdag van 20.00 tot de volgende ochtend 6.00 uur dicht. Van woensdag 22 juni 20.00 tot donderdag 23 juni om 1.00 uur is de tunnel richting Vlissingen dicht. Verkeer wordt omgeleid via de oude rijksweg N289. vrijdag 17 juni 2016 ii Rob Paardekam Tholen Tip? redactie@pzc.nl De 32e editie van de Haring party Goes vindt woensdag 22 juni plaats in de Manhuis- tuin. Om 17.15 uur wordt het eerste vaatje met nieuwe haring geopend en nemen de goede doelen hun che que in ontvangst. Na de uit reiking is er tijd om te net werken onder het genot van nieuwe haring en een glas wijn. De haringparty zal duren van 17.15 tot 20.00 uur en de entreeprijs be draagt 35 euro. Bij het grote publiek was Jan Zembsch, die in 2010 overleed, geen gevestigde naam. Maar de Vlissinger, die 'lyrisch abstracte kleur rijke schilderijen' maakte, was wel bekend in de Zeeuwse kunstwereld. Na bestaanden stonden ruim 140 werken af voor een vei ling in de Machinefabriek, zondag tussen 13.00 en 17.00 uur. De opbrengst is voor ongesubsidieerde Zeeuwse kunstinitiatieven. GOES Rik Wullems en Naomi Dijks tra mogen zich Nederlands Kampioen Latin van de Na tional Amateurs noemen. Het danspaar won afgelo pen weekend de competitie in de een na hoogste ama teurklasse en lieten 55 an dere dansparen achter zich. Rik en Naomi volgen lessen bij Janvier Dance Masters te Goes. Door de ze overwinning zijn Rik en Naomi gepromoveerd naar de hoogste amateurklasse. Vandaag beginnen in Bakoe de eerste Formule 1-trainin- gen. En Zierikzeeënaar Vu- gar Abbasov hoopt dat veel mensen zullen genieten van de beelden van zijn Azer beidzjan. Zelf probeert hij met de stichting Connect bruggen te slaan tussen Azerbeidzjan en Nederland. Dies Franse (16) uit Nieuwdorp. foto johan van der heijden lAWtór' pekaar Kanaalweg 83 4401 PEVLAKE Tel: 0113 381662 info@pekaar.com www.pekaar.com beitratingHnaterialen bv Gebakken klinkers, natuursteen, betonklinkers, tegels, grind split, schelpen zand, tuinverlichting Goes T 085 3030961 www.water-specialist.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 76