LI prescan 6 NI PAULINE BIJSTER Vakbond CNV wil hardere straffen Je bent in de bus je leven niet meer zeker, lijkt het. Hoewel de cijfers een ander verhaal vertellen, zijn de zorgen groot. Column Een lobby van psychologen en psychiaters in Amerika probeert al jaren MDMA - de werkzame stof uit ecstasy - op Lijst II te krij gen, waar ook medicijnen zoals marihuana en sommige slaappil len staan. Gecontroleerd gebruik van MDMA in therapeutische con text zou onschadelijk zijn voor de gezondheid en mensen empathie geven (ecstasy heette vroeger 'em pathy') en liefdevoller maken. Het zou daarnaast kunnen helpen te gen depressies, slaapproblemen en verslavingen, volgens de weten schappers. In vrouwenbladen zo als Viva en Elle stonden afgelopen maanden artikelen van journalis ten die ayahuasca hadden uitge probeerd voor meer zelfinzicht. In het bericht over Wilhelmina gisteren stond dat het hele Duitse leger aan de pervetine was en Hit- Ier ook, bijna alsof het middel de boosdoener was. Dat zou kunnen, maar uit de film Apocalypse Now weten we dat het hele Amerikaan se leger ook aan de drugs was. Het zou me niets verbazen als onze krijgsmacht het is. Mensen heb ben blijkbaar de neiging om zich zelf te verdoven, of te plezieren. Om het leven draaglijk te maken als dat het even niet is. Of, in spe ciaal therapeutisch gebruik, om zichzelf ermee te genezen, gevoe lig of zelfs gelukkig te maken. Wie weet zijn we op een dag wel het eerste land met een legaal onli ne warenhuis voor synthetische drugs. Misschien niet eens zo'n slecht idee. MDMA zou mensen empathie geven en liefdevoller maken Waarom Prescan? Direct boeken? Een greep in de kassa, een mes in de hand van een puber, een steen door de ruit van lijn 3, een klod der spuug in het gezicht, een stoeptegel en daarna een hoofd wond, afgerukte ruitenwissers, een klap, een doorgeladen shot- gun, glas in het oog, een plasje urine in het gangpad, tientallen jongeren met stenen.... De afgelopen weken was het bijna elke dag wel ergens raak in een stads- of een streekbus, van Alphen aan de Rijn tot Haarlem, van Almere tot Millingen aan de Rijn en van Assen tot Breda. In de kale taal van het veilig heidsbeleid gaat het hier om A-incidenten (fysiek geweld), B-incidenten (verbaal geweld) en C-incidenten (voeten op de bank). Maar je kunt het ook an ders zeggen. „Dat gooien met ste nen is een bizar soort vandalis me", meent Sanne van der Meu- len van vakbond CNV. Zij maakt zich na alle incidenten grote zor gen over de veiligheid van de chauffeurs en hun passagiers. Ie deréén maakt zich zorgen. Maar toch, over een langere perio de gezien daalt het aantal geval len van fysieke en verbale agres sie in het openbaar vervoer. In op dracht van de Tweede Kamer keek de Amsterdamse hoogleraar Ronald van Steden van de Vrije Universiteit naar de veiligheid in het bus- en treinverkeer. „We zien nu een piek, maar zo'n piek zien we wel vaker. Het golft", zegt hij. „De NS constateerde vo rig jaar minder meldingen van fy sieke agressie, terwijl het aantal reizigers steeg. Ook stadsvervoer ders zagen een daling." Cijfers van de gezamenlijke streekvervoerders lieten geen da ling zien, maar ook geen stijging. In 2015 stabiliseerde het aantal A- en B-incidenten rond de 5.300. Maar, zo waarschuwt Van Ste den: „De incidenten worden wel steeds heftiger." Dat ziet ook San ne van der Meulen van het CNV. „Daarom pleiten wij voor harde re straffen. Het kan niet zo zijn dat je na het gooien van stoepte gels wegkomt met een taakstraf en een waarschuwing." Wat de vakbond betreft is er ook nog veel te winnen in de sa- menwerking tussen vervoerders, gemeenten en politie. „De com municatie moet goed zijn. Als een chauffeur iets ziet en hij geeft dat door, dan moet er iets worden gedaan met dat signaal. Nu duurt dat nog te lang." En, heel belangrijk: meer came ra's en meer toezicht. Dat vindt het CNV, maar ook vervoerder Connexxion. Alleen, wie gaat dat betalen? „Wij mogen nu alleen een boa (een buitengewoon op sporingsambtenaar - red.) op de bus zetten als we hem ook in dienst nemen", zegt Connexxion- woordvoerder Hendri Beltman. „Dat is niet helemaal eerlijk, want bij het stadsvervoer staat zo'n boa op de loonlijst van de ge meente. En begin dit jaar gaf staatssecretaris Dijksma 10 mil joen aan de NS voor extra veilig heidsmaatregelen. Dat is mooi, maar wij hebben ook geld nodig. Dit is tenslotte een maatschappe lijk probleem." Contant Een concrete maatregel is al uitge werkt. De gezamenlijke vervoer ders (verenigd in branchevereni ging OVNL) willen dat de reizi ger per 1 januari 2018 niet meer contant kan betalen in bus of tram. Zo is er voor criminelen niets meer te halen. Ook dit kost geld. De OVNL heeft aangeklopt bij de overheid voor ondersteu ning 'met denkkracht, besluitvor ming en financiële bijdrages'. Nog één kanttekening van Hen dri Beltman van Connexxion: „La ten we uitkijken dat we niet elk incident opblazen. Kwajongens die met steentjes vanaf een via duct auto's bekogelden, zoals de ze week bij Vijfhuizen, zijn geen 'stenengooiers'. Als de media daar toch in die woorden over be richten, lokt dat weer na-aapge- drag uit. En dat willen we niet." Wilhelmina was aan de crystal meth in de Twee de Wereldoorlog, stond gisteren in de krant. In Enschede werd de 'eBay van synthetische drugs' door de politie opgerold. En: gemeenten kunnen via riool water zien hoeveel er wordt ge bruikt in een plaats. Van acht ge meenten rondom Utrecht die mee deden aan een wateranalyse-on- derzoek, had Oudewater de mees te synthetische drugs in het afval water. Is dat allemaal erg, is de vraag. Drugs en Nederland zijn stie kem vrienden. Aan het begin van deze maand vond er in Amster dam een bijzondere wetenschap pelijke conferentie plaats: name lijk over de positieve werking van psychedelica op de geestelijke ge zondheid. Vooraanstaande interna tionale wetenschappers gaven le zingen over het nut van het ge bruik van sommige drugs (zoals MDMA, lsd, paddo's en ayahuas ca) dat zij in onderzoeken of in de praktijk hadden gevonden (echt waar!). Lezersaanbieding Prescan® Total Body Sc vrijdag 17 juni 2016 @PaulineBijster Druas O Geen wachttijden Sf Direct de uitslag Ifil Specialistische nazorg (Si Erkende artsen prescan.nl/aanbieding of bel 074 255 9 255 Bekijk de voorwaarden op prescan.nl/aanbieding In Almere sloeg woensdag een man een ruit van een bus in. Een passagier kreeg glas in het oog. De chauffeurs van Connexxion in Almere legden uit protest het werk even neer. foto evert elzinga/anp 'Geweld in ov wordt heftiger' Mark van Assen Almere Piek Cijfers van de streekvervoer ders tonen dat het aantal inci denten van fysiek en verbaal ge weld in 2015 net als in 2014 uit kwam op rond de 5.300. De NS constateerde een daling. de beste zorg is uit voorzorg Dagelijks overlijden ongeveer 200 Nederlanders aan kanker en hart- Ij en vaatziekten, helaas ook vaak jong. In de regel geldt: hoe eerder een ziekte ontdekt wordt, hoe groter de kans op genezing. Heeft u klachten, of wilt u weten hoe gezond u bent? Kijk dan op prescan.nl/aanbieding en boek voordelig een Total Body Scan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6