Zwerver maakt het zich gezellig in de oude Praxis II SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Voor het eerst wordt de Formule 1 er gereden. En het land biedt nog veel meer. Klompen en Karabach AZERBEIDZJAN ZIERIKZEEËNAAR WIL BRUGGEN SLAAN A De stichting Connect vraagt ook aandacht voor het con flict in Nagorno-Karabach. In een brief aan media en poli tiek stelt Connect dat het on juist is Nagorno-Karabach een enclave te noemen. De re gio hoort volgens de stich ting bij Azerbeidzjan. De strijd met Armenië laaide on langs weer op. Wim van Embden: „Bekendheid geven aan een land betekent ook aandacht vragen voor zulke problemen. Het is iets dat daar speelt. Stel je voor dat een deel van Nederland bezet is, dan kun je als je in het bui tenland over je land vertelt, ook niet alleen over bloemen en klompen praten." basov bij de anekdote over twee Belgische vertegenwoordigers van schoenfabrikanten die naar de Sov jet-Unie trekken om de markt te verkennen. De één bericht aan de baas: 'Ik kom direct terug. Ze ken nen hier geen Belgische schoe nen'. De ander meldt aan de baas: 'Ze kennen hier geen Belgische schoenen. Stuur me zo snel moge lijk een paar duizend paar'. Met an dere woorden, zegt Abbasov: „Het hangt eigenlijk allemaal af van hoe je naar dingen kijkt. Er is daar zo ontzettend veel te doen." Sinds Abbasov en Van Embden de stich ting Connect eind 2015 hebben op gericht, zijn er al wat eerste con tacten met ondernemers in beide landen gelegd. Dat leidt niet van de ene op de andere dag tot con crete resultaten. Abbasov: „Maar we hebben geen haast. Beter lang zaam met kwaliteit, dan dat we snel gaan en fouten maken". Info: vugarabbasov@hotmail.com Max Verstappen loopt er, of beter gezegd, rijdt er op dit moment rond; in Ba koe, de hoofdstad van Azerbeidz jan. Het zijn van die momenten dat Vugar Abbasov uit Zierikzee het wel van de daken wil schreeu wen: 'Kijk naar dat prachtige her komstland van mij'. Azerbeidzjan en Nederland hebben elkaar veel te bieden, is zijn overtuiging. Met de stichting Connect probeert hij een uitwisseling tot stand te brengen: op cultureel en econo misch gebied. Het is voor het eerst dat het For mule i-circus in Bakoe neerstrijkt. Op foto's die circuleren - gisteren verkenden de coureurs het Baku City Circuit te voet - is op de ach tergrond een mooie mix van oude en hypermoderne architectuur zichtbaar. „Prachtig", is de erva ring van secretaris Wim van Emb den van Connect. Hij reisde on langs voor het eerst af naar dat land waarvoor Abbasov - de twee kennen elkaar via hun werk - hem enthousiast maakte. „Ik wilde het met eigen ogen zien en zelf erva ren hoe het daar is. Of het er wel veilig is, hoe de mensen zijn." Azerbeidzjan maakte indruk, zegt Van Embden nu. De mensen zijn vriendelijk en gastvrij. Religie is geen issue. Luchthaven, boule vard: het is allemaal even indruk wekkend. „Het land heeft eigen- lijk al mijn verwachtingen over troffen." Bovendien, denkt het tweetal, voor de stichting Con nect valt er heel veel te doen. On dernemers wegwijs maken, met de juiste partijen in contact breng en, marktonderzoek verrichten, contacten leggen met onderne mersverenigingen of andere Ne derlandse ondernemingen die zich in het geboorteland van Ab basov hebben gevestigd. Pluspun ten te over aan het land, sommen de twee op. Het is er niet duur voor ondernemers, de markt is groot en Azerbeidzjan is volop in ontwikkeling - om er een paar te noemen. Nadelen zijn er ook. De mensen hebben nog niet zo veel ervaring in hun contacten met het westen en je kunt er niet zo alge meen met Engels terecht als we gewend zijn. Van Embden: „Maar dat verandert snel." Het brengt Ab- Beter langzaam met kwaliteit dan snel willen gaan en fouten maken Iets te gezellig naar de zin van de politie. „We weten dat er regelma tig mensen verblijven", zegt wijka gent Douwe de Vries, „maar dat vuurtje ging ons echt te ver. Hij had zelfs visite." De man, een veertiger zonder vaste woon- of verblijfplaats, sliep volgens De Vries al meerdere nachten in de voormalige bouw markt. „Er lagen allemaal kleren. Die heeft hij weer meegenomen. Ook zijn bezoek is vertrokken. Het ging gelukkig allemaal heel ge moedelijk." Waar de man naartoe is, weet De Vries niet. „Het is een bekende zwerver. Hij vertoeft re gelmatig in leegstaande panden en soms ook in de openbare toilet ten bij de haven in Zierikzee." Het bedrijfsgebouw staat al ja ren leeg, nu de Praxis is verhuisd naar de Grevelingenstraat in Zie rikzee. Sindsdien houden zich er, gezien de grote hoeveelheid lege bierblikjes en wietzakjes, allerhan de lieden op. Er is zelfs eens een houseparty gehouden. De gemeente heeft het pand in middels weer afgesloten en de hekken, die op verschillende plek ken kapot waren geknipt, gerepa reerd. De gemeente is niet de eige naar van het pand; dat is project ontwikkelaar Somaros BV, een dochteronderneming van AW Be heer in Middelburg. Althans, vooralsnog. Want de ge meente probeert het, via project ontwikkelaar Rialto, wel te ver werven. Op het Haringvlietplein moeten op den duur twee super markten komen, de Albert Heijn en de Lidl. Maar dat kan nog wel even duren, waarschuwt project leider Ronald van Vooren van de gemeente Schouwen-Duiveland. „Bij dit soort retailprojecten ben je meestal vijf tot zeven jaar ver der, wil het van de grond komen. En als het tot die tijd leeg staat, ge beuren er wel eens dingen die je er eigenlijk liever niet hebt." vrijdag 17 juni 2016 'Pluspunten te over in Bakoe' Esme Soesman Zierikzee Wim van Embden en Vugar Abbasov (r) vormen samen de stichting Connect, foto dirk-jan gjeltema —Vugar Abbasov Medewerkers van de gemeente hebben het voormalige pand van Praxis gisteren weer opgeruimd en vergrendeld, foto dirk jan gjeltema Wendy Wagenmakers Zierikzee Een brandend vuurtje, een was lijn en een oventje van stenen en wat ijzer. De man die gisteroch tend uit de oude Praxis aan het Haringvlietplein is gezet, had het zich gezellig gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 68