5 U Uit cijfers die deze krant heeft op gevraagd blijkt dat van de 1.400 politiechefs er 315 vrouw zijn. Daarmee hebben vrouwelijke chefs de kaalslag bij het kader overleefd. In een jaar tijd zijn bij een reorganisatie 4.200 van de 5.600 leidinggevende functies ge schrapt. Volgens de Nationale Poli tie was dit nodig 'om een onder scheid te maken tussen klassieke leidinggevenden en de operatione le, dagelijks aansturing door ex perts in het vak'. Het is geen toeval dat het per centage vrouwelijke politiechefs is toegenomen. De politie heeft be wust meer vrouwen aangesteld. „De meerwaarde van vrouwen op deze posities wordt gewaardeerd", aldus politiewoordvoerder Helma Huizing. De top 61 van de Nationa le Politie - waarvan de korpslei ding en de leiding van de regiona le eenheden onderdeel zijn - be staat uit twintig vrouwen: zo'n 32 procent, meer dan de landelijke streefnorm van 30 procent voor topposities. Toch is de politie is nog altijd een mannenbolwerk. Van de 61.000 dienders in Nederland zijn er een kleine 40.000 man. Agen ten werken veel op straat, moeten soms hard optreden en gebruiken wapens: 'een echte mannenbaan'. Wel is de Nationale Politie heel vrouwvriendelijk, vindt Monique Mos, hoofd Operatiën in Den Haag. „Binnen de eenheid heb ik nog geen enkele vrouw horen kla gen." Bij haar installatie door korpschef Erik Akerboom trok ze voor het eerst een politie-uniform aan. Dat leidde meteen tot com motie: omdat ze officieel nog De meerwaarde van vrouwen op deze posities wordt gewaardeerd agent in opleiding is, mag ze slechts één streep op haar schou ders dragen. „Nee hoor, voor mij persoonlijk is het geen probleem. Maar ik heb van veel mensen in de organisatie gehoord dat ze het heel vervelend vinden dat ik bij mijn installatie het uniform van een aspirant agent droeg. Dat past niet bij mijn functie. Ik ben niet opgegroeid met die hiërarchie van strepen op je schouders. Daar wordt bij de po litie dus wel op gelet." „Jazeker. Simpel, er zitten hier drie mannen in de eenheidslei ding en zij vonden het heel wense lijk dat er een vrouw bij zou ko men. Maar dat is niet de enige re den. Ik ben gevraagd vanwege mijn manier van werken als offi cier van justitie. Dat ik vrouw ben, was een meevaller." „Jazeker. Ik denk dat we niet moe ten willen dat de politie alleen maar wordt aangestuurd door mannen. Veel vrouwen stellen zich makkelijker kwetsbaar op. Daardoor gaan ze eerder vragen stellen dan iets vinden. Door vra gen te stellen, kun je mensen ei gen inzichten laten krijgen. Daar wordt de politie beter van." „Ik denk dat mannelijke agenten op een andere manier reageren dan vrouwelijke wanneer ze agres sief benaderd worden. Vrouwen lossen het eerder op met praten. Ik denk ook dat het er voor bur gers vriendelijker uitziet als er niet alleen mannelijke agenten voor je neus staan. De politie moet ook haar zachte kant belang rijk vinden." „Dat denk ik wel. Vrouwen moe ten wel beseffen dat je als leiding gevende keihard moet buffelen. Als je ervoor kiest om in deeltijd te werken, is dat je goed recht, maar sommige functies zijn dan moeilijk te combineren. Ik pro beer ook overdag af en toe bij mijn vier kinderen te zijn, maar ik werk ook heel veel 's avonds en in het weekend." „Veel vrouwen werken in deeltijd en dat is wel jammer. De facilitei ten in Nederland zijn heel goed. Er is kinderopvang en je kunt flex- werken. Ik zou tegen alle vrouwen willen zeggen: het kan. Laat geen kansen voorbij gaan." Protest om 'Naziveiling' Proefboring gaat door Toeristen afgetuigd In 17 vakken cum laude geslaagd VREDESMEDAILLE vrijdag 17 juni 2016 Politiechef steeds vaker een vrouw De politietop wordt steeds vrou welijker. Inmiddels is ruim 22 procent van de politiechefs een vrouw. Eén daarvan is Moni que Mos (47), sinds maart hoofd Operatiën bij de politie in de een heid Den Haag. Peter Winterman Den Haag Monique Mos, hoofd Opera tiën bij de politie in Den Haag Helma Huizing, woordvoerder Schaamt u zich ervoor dat u maar één streep heeft? Heeft bij uw aanstelling meege speeld dat u een vrouw bent? Het aandeel vrouwelijke leiding gevenden bij de politie neemt toe. Een goede zaak? Wat is het voordeel van meer vrouwelijke agenten op straat? Kunnen politievrouwen makke lijk doorstoten naar de top? Roept u vrouwen op om minder in deeltijd te werken? MÜNCHEN Een veilinghuis in Mün- chen zal komend weekend ondanks fel le protesten diverse nazirelikwieën onder de hamer brengen. Hermann Historica heeft de veiling van persoonlijke bezittin gen van Adolf Hitler en Hermann Göring voor zaterdag aange kondigd. Onder de ha merstukken zitten on der meer een paar on derbroeken van Göring en röntgenfo to's van Hitier. DEN HAAG De proefboringen naar gas bij Schier monnikoog gaan ge woon door. Maar het is volgens minister Henk Kamp (Economi sche Zaken) nog niet zeker dat er bij Schier monnikoog gas ge wonnen gaat worden. KEULEN Een groep Russische voetbalhooligans heeft op weg naar huis in Duitsland drie Spaanse toeristen af getuigd. Een van de Spanjaarden liep een gebroken neus op. Zes Russen zijn inge rekend, een zevende is voortvluchtig. De hooligans behoren mogelijk tot de groep die Frankrijk werd uit gezet, naar aanleiding van het geweld rond om de wedstrijd Rus- land-Engeland.. Nederlandse militairen kregen gisteren de Herinneringsmedaille Vredesoperaties uitgereikt. Ze namen deel aan verschillende mis sies, waarvan het merendeel in Mali. foto piroschka van de wouw/anp ROTTERDAM De Rotterdamse Friso Timmenga (18) deed maar liefst in 17 vakken eindexamen (twee keer zoveel als normaal) en is cum laude ge slaagd. „Ik kon niet kiezen", zegt de leerling van het Erasmiaans Gymnasium. Omdat de bolleboos tevergeefs auditie deed voor de Kleinkunstacademie - toneel is zijn grootste hobby en favoriete schoolvak - vertrekt Friso na de zomer naar Leiden om Rechten en Filosofie te studeren. Het minst tevreden is hij met het cij fer voor Economie (zijn enige 7), het trotst is hij op zijn 8 voor Spaans. „Dat is de taal waar ik het meeste moeite mee heb."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5