Sale effeweg.nl Filipijnse truckers uitgebuit bij transportbedrijf in Venlo Sm mme Citytrip praag 4 NI Syriërs hekelen Europese opvang en schakelen mensensmokkelaars in om terugtocht naar Turkije te kunnen maken. Ook vanuit Nederland keren Syriërs terug naar hun familie. Tientallen Syriërs heb ben de afgelopen we ken honderden euro's betaald aan men sensmokkelaars om weer terug te kunnen naar het land vanwaaruit ze juist naar Euro pa kwamen: Turkije. De oorlogs vluchtelingen trokken samen met de smokkelaars naar de rivier de Evros, op de landgrens tussen Griekenland en Turkije. Lokale au toriteiten in de grensplaats Didi- moticho zeggen dat het dagelijks om twintig tot veertig mensen gaat. Het zijn groepen die in boot jes de rivier over willen roeien of proberen te zwemmen. De politie houdt degenen die ze onder schept, tegen. De Europese grens bewakingsorganisatie Frontex be vestigt de incidenten. Honderdduizenden Syriërs, Ira kezen en Afghanen kozen voor de overtocht in bootjes vanaf de Turk se kust naar Griekse eilanden. Het zijn nu tientallen Syriërs uit die laatste groep die weer terug wil len. „Ik wil Europa niet meer, ze houden niet van ons. Ik had ver wacht hier menselijk behandeld te worden, maar niemand helpt ons", zegt Atia Al Jassem, een 27-jarige kapper uit Damascus te gen persbureau AP. „We zijn moe en hebben een klein kind. Ik vraag God me te helpen om terug te komen naar Turkije. Want in Sy rië, met al zijn bommen, zijn we beter af dan hier", Hij wacht met zijn vrouw en i-jarige dochter in Didimoticho op een kans de rivier over te steken, terug naar waar hun reis maanden geleden een tus senstop had. Al Jassem en zijn ge zin betaalden in februari duizen den euro's om met een bootje de Egeïsche Zee over te steken. Ze wilden door naar West-Europa, maar strandden in Idomeni toen Macedonië de grens met Grieken- land sloot. Er volgde een maanden lang verblijf in modderige opvang kampen. Doorreizen naar West-Europa kan niet. En op een simpele, legale manier terug naar Turkije ook niet. Turkije neemt al leen asielzoekers terug die na 20 maart, de datum waarop de deal tussen de EU en Turkije inging, in Griekenland zijn aangekomen. Zoals het gezin Al Jassem zijn er nog 57.000 vluchtelingen. Ook zij kwamen voor de deal van de EU met Turkije naar Griekenland en zitten er nu vast. Griekenland is onlangs begonnen met het regis treren van deze groep. Na registra tie kan een asielaanvraag worden ingediend. Die worden echter maar mondjesmaat in behande ling genomen: de Griekse asielbu reaucratie is zwaar overbelast. Het verdelen van vluchtelingen vanuit Griekenland over Europa, zoals door de EU is afgesproken, komt nauwelijks van de grond. Niet alleen op het vasteland, ook op de Griekse eilanden slaat soms de wanhoop toe vanwege de lange procedures. „Reddingswer kers haalden onlangs vier Syriërs uit het water die vanaf het eiland Chios naar Turkije terug probeer den te zwemmen", weet Ioannis Karageorgopoulos, voormalig vice- admiraal van de Griekse kust wacht. In Nederland duiken met enige regelmaat verhalen op van Syriërs die stellen zo teleurgesteld te zijn dat ze terug willen. De Internatio nale Organisatie voor Migratie (IOM) heeft dit jaar tot nu toe drie Syriërs geholpen terug te ke ren naar Jordanië, Libanon of Tur kije. Mannen die hadden gehoopt hun gezin snel naar Nederland te halen, maar die gezinshereniging kan inmiddels tot twee jaar duren. Effeweg.nl/summer of bel 0529 - 46 96 67 De vakbond FNV doet aangifte op basis van 'uitbuiting danwel mensenhandel' bij het Venlose be drijf Martin Vismans BV. De chauffeurs krijgen opdracht de rust- en rijtijdenwet te negeren. De mannen hebben nergens ac commodatie, verblijven weken achtereen in hun cabines en krij gen per maand 690 euro netto uit betaald, zo blijkt uit onderzoek van De Limburger/Limburgs Dag blad en de FNV. De Inspectie Sociale Zaken en Werkgelegenheid (ISZW) is in middels een onderzoek naar Wis- mans gestart, bevestigt de woord voerder ISZW. De Inspectie Leefomgeving en Transport is on langs ook al binnengevallen, na signalen van de FNV over de Fili pijnse chauffeurs. De leiding van de firma Wismans geeft, ondanks meerdere verzoeken, geen reactie. Voor de Venlose onderneming rijden momenteel elf Filipijnse chauffeurs die ver onder het Ne derlands minimumloon betaald krijgen. Schades en boetes wor den ingehouden op hun salaris. De Filippino's worden via diverse brievenbus-firma's in Slowakije ingeschakeld voor Wismans. In de Slowaakse hoofdstad Bratisla va zit al weken een nieuwe ploeg Filipijnse chauffeurs klaar om aan de slag te gaan voor de Venlose transporteur. Zo lang ze niet rij den, krijgen ze geen loon, zeggen de mannen. „De FNV kan geen andere conclusie trekken dan dat we hier te maken hebben met het strafrechtelijk uitbuiten van men sen ofwel mensenhandel", zegt Edwin Atena, die de zaak namens de FNV onderzoekt. vrijdag 17 juni 2016 Teleurgestelde vluchteling wil terug naar huis Cyril Rosman Rotterdam/Didimoticho Het marinefregat Zr. Ms. Van Amstel heeft 248 vluchtelingen op de Middellandse Zee gered. Eerder werden al 193 mensen opgepikt. Het fregat vaart nu met 441 migranten naar Italië. 4 daagse busreis - Diverse vertrekdata HIGHLIGHTS De Burcht Koninklijk Paleis 'Gouden Straatje' INCLUSIEF 3 hotelovernachtingen 3x ontbijtbuffet Vervoer per luxe touringcar Ook citytrips mogelijk naar: Berlijn - Parijs - Londen - Antwerpen - Kopenhagen Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf, p.p. o.b.v. 2 personen. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Transportbedrijf Martin Wis- mans BV laat Filipijnse chauf feurs onder erbarmelijke om standigheden werken. Sjors van Beek Venlo Een vluchteling met kind wacht op ,een boot die haar naar het Griekse Kos brengt. Veel migranten willen juist terug naar Turkije, omdat ze teleurgesteld zijn over de opvang. FOTO BULENT KILIC/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4