WIM HOFMAN Toren Verhulst heeft risico's houtrook 'onderschat' OM: Eerst afrekenen voor een overval Nog 23 dagen zitten en dan in ZEELAND 9 De wandeling over de Cots- wold Way zorgde voor uit zichten vanaf heuveltop pen en voerde ons naar verschillende historische plekken. We zagen oude forten uit de ij zertijd, steengroeves, begraafplaat sen, zoals Belas Knap Longbar- row, een grafheuvel van zo'n vier duizend jaar oud. We liepen over een slagveld uit de zeventiende eeuw waar ko- ningsgezinden en de partij die een parlement wilde, elkaar in stukken schoten of in de pan hak ten. We zagen in de verte het be roemde prehistorische witte paard op een andere heuvelrug en een paar gedenktekens. Een ervan kon je van verre zien staan, op de top van een heuvel: het Tyndale monument, een uit 1866 dateren de toren van 34 meter (121 traptre den) hoog. Boven de ingang stond de naam van William Tyndale en de mededeling dat hij in 1536 in Vilvoorde in de Nederlanden op de brandstapel was gezet. William Tyndale werd rond 1494 ergens bij de Cotswolds gebo ren, studeerde in Oxford en Cam bridge, werd priester gewijd en kwam er als kapelaan achter dat de mensen en ook zijn collega's heel weinig van hun geloof wis ten. Daarom vond hij het een goed idee om een stuk van de Bij bel (het Nieuwe Testament) in de spreektaal te vertalen. Dit was ech ter strikt verboden en daarom leek het hem beter richting Wit- temberg te gaan, waar Luther al Burgemeester René Verhulst van Goes is vorige week in zijn web- log iets te kort door de bocht ge gaan met zijn opmerkingen over houtrook, vindt hij zelf. Verhulst mopperde op de ge meente Amersfoort, die open haarden en vuurkorven aan ban den wil leggen vanwege de scha delijke stoffen in houtrook en de overlast die steeds meer burgers er van ondervinden. „Alsof er geen belangrijker za ken in de wereld zijn", reageerde Verhulst. Het kwam hem op ve le, vaak negatieve reacties te staan en daarom komt Verhulst er in zijn weblog van deze week op terug. „Het was niet mijn be doeling mensen te kwetsen die last hebben van houtrook van de buren", schrijft hij. „Rook inade men is altijd slecht. Of dat nu van een houtkachel, open haard of barbecue is. Uit rapporten van de GGD die ik kreeg toegezon den blijkt dat het nog ongezon- eerder hetzelfde idee had opgevat. Al gauw werden stukken van zijn vertaling in het geheim verspreid. Teruggaan naar Engeland zat er echter niet in. Toen Hendrik VIII brak met de Rooms-Katholieke Kerk dacht Tyn dale iets vrijer te kunnen ademen en ging hij naar Antwerpen. Hij werd echter aangegeven door een zogenaamde vriend van hem. Hij werd opgepakt, vastgezet in het kasteel bij Vilvoorde, ondervraagd en dus veroordeeld als ketter. Hij werd gewurgd en verbrand. De autoriteiten waren erg bang dat Jan en alleman met het heilige boek op de loop zouden gaan en een eigen uitleg aan de soms on duidelijke, poëtische en ook wel bizarre teksten in het boek zou den geven. Ze hielden het uiter aard allemaal liever in eigen hand. Niet veel later bedacht Henry VIII zich echter, hij vond een bij bel in de spreektaal zo gek nog niet en zo werd de vertaling van Tyndale het begin van een Bijbel in het Engels. De Bijbels die je in Engelse kerk jes ziet, liggen meestal op een standaard met een arend met ge spreide vleugels. Die bijbel is niet direct het werk van William Tyn dale, maar de later geproduceerde Kings Bible. Neemt niet weg dat Tyndale bij voorbeeld als een soort voorvech ter van het vrije woord best zo'n gedenkteken op een hoge heuvel verdient. Voor wandelaars is het in ieder geval een mooi richtpunt. MIDDELBURG Het voelde niet lek ker, zei Middelburger M.S. (33) te gen de rechters. Hij zat ermee in zijn maag dat hij in januari een ge wapende overval had gepleegd op een restaurant aan de Korte Gee- re. Hij was met een mes in zijn handen de zaak binnengestapt, had geld geëist en verdween daar na met enkele honderden euro's. Twee maanden later biechtte hij zijn misdrijf op aan twee hulpver leners. Ze raadden hem aan naar de politie te stappen. Dat deed hij en donderdag zat hij voor de rech ters in de hoop een korte straf te MIDDELBURG De 23-jarige S.L. uit Nieuw- en Sint Joosland moet nog 23 dagen zitten en dan komt hij na een voorarrest van 127 da gen vrij. Dat was de uitkomst van het vonnis van zeven maanden cel waarvan twee maanden voorwaar delijk, waartoe hij gisteren in Mid delburg werd veroordeeld. Er was een gevangenisstraf van krijgen zodat hij daarna naar een psychiatrisch ziekenhuis in Schot land kan. Want hij meent dat hij daar goed geholpen kan worden. De man is namelijk al heel lang verslaafd en heeft ook geestelijke Twee maanden na de overval biechtte hij zijn misdrijf op aan twee hulpverleners vijftien maanden waarvan drie voorwaardelijk geëist. L. werd ervan verdacht begin dit jaar een 20-jarige Middelburger met een mes in diens arm en schouder te hebben gestoken. De rechtbank oordeelde dat - in tegen stelling tot de officier van justitie die daarin een poging doodslag zag- die handeling een poging tot problemen. Officier van justitie Rob Rammeloo hield de Middel burger voor dat er eerst afgere kend moest worden. Want een ge wapende overval, dat is volgens hem niet niks. Hij eiste een cel straf van 27 maanden waarvan ne gen voorwaardelijk. En daarna moet hij opgenomen worden in een psychiatrische inrichting. Advocaat Bram Cambier vond de eis van de officier maar niets. Hij stelde vast dat, als de recht bank die eis volgt, zijn cliënt pas geholpen wordt na een lange cel straf. Uitspraak 30 juni. zwaar lichamelijk letsel was ge weest. Ook vond de rechtbank be wezen dat hij een buurtbewoner had bedreigd. Het slachtoffer had samen met wat vrienden tegen de ramen van de woning van L. ge bonkt. L. ging ze achterna en stak een van hen met het mes. Het slachtoffer raakte niet ernstig ge wond. der is dan ik dacht." Overigens is de motie van Amersfoort en nog enkele grote gemeenten vorige week tijdens het congres van de Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) (nog) niet inge diend. „De VNG gaat de materie zorgvuldig bekijken, ik volg het met meer en serieuzere aan dacht dan voorheen", aldus Ver hulst. Ik volg het met serieuzere aandacht vrijdag 17 juni 2016 Luc Oggel Goes De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator s Rene Verhulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 42