Oprecht en betrokken 3 Campagnes in Groot-Brittannië over EU-referendum gestaakt Brits Labour-parlementslid Jo Cox is overleden na een schiet- en steekpartij op straat. Haar dood kan de keuze van de kiezer beïnvloeden. BIRSTALL Tenger, vertederend en be vlogen. Jo Cox pakte vriend en vijand in met haar verschij ning, woordkunst en oprechte compas sie met minder be deelden. Labour mag bij de landelijke verkiezin gen van vorig jaar het vertrouwen van een groot deel van de achterban heb ben verloren, Cox vormde de uitzonde ring op de regel. Kie zers in haar district Batley and Spen lie pen met haar weg. Niet zonder reden stond ze binnen de partij bekend als een grote belofte. Ze vertegenwoordig de een fris geluid. Op een zeepkist hoefde Cox, gebo ren in Batley in het graafschap Yorkshi re, niet te staan. Haar daadkracht sprak voor zich. Voor ze vorig jaar Haar man Brendan, voormalig kaderlid van Safe The Child ren ontmoette ze tij dens haar periode in het veld. Samen kreeg het paar twee kinderen, Lejla en Cuillin. Het jonge gezin verdeelde hun tijd tussen Londen en Birstall. In de hoofdstad trokken ze in een oude Ne derlandse woon boot, op de Thames. Tijdens de campag ne rond het EU-refe- rendum vormde ze een van de voor naamste kopstuk ken in het 'Re- main'-kamp. Cox was geen stereotie pe politicus, wegge stopt in de krochten van Westminster, maar 'Jo'. Dat ze werd vermoord na een spreekuur voor haar achterban was tekenend. Cox stierf in het hart van de gemeenschap waar ze voor vocht. Het ging er flink op deze campag ne. Heftige de batten, een pseudo-zeeslag op de Thames, mooie essays. Te vuur en te zwaard bestreden voor- en tegenstanders van een Brexit elkaar. Min of meer alles kon worden gezegd. Maar gisteren gebeurde iets dat zelfs de hardste campagnevoerders niet hadden verwacht. Een moeder van twee jonge kinderen werd afgeslacht. Tieners stamelden, volwassen mannen trilden. In de chaos na de aanval op Jo Cox (41) in Birstall overheerste paniek. Na een spreek uur voor de achterban van het lid van Labour in de bibliotheek lag ze ineens doodstil op de grond, in een plas bloed. Neergeschoten en -gestoken. Geluiden van getraumatiseerde ooggetuigen schenen al snel enig licht op de motieven van de 52-ja- rige 'loner' die volgens plaatsgeno ten luistert naar de naam Thomas Mair. Volgens café-eigenaar Clar ke Rothwell schreeuwde de dader 'Britain First'. Dit kan duiden op banden met de gelijknamige ex treemrechtse beweging, al sprak de politie van West Yorkshire van een 'op zichzelf staand incident'. Hoe dan ook, haar dood bracht een enorme schokgolf teweeg. De campagnes rond het EU-referen dum zijn tot nader order opge schort. Provocerend Enige uren voordat Cox werd ver moord was er al opwinding. Die betrof de provocerende poster waarmee het nationalistische UKIP de kiezers bang meende te moeten maken. Alle partijen dis tantieerden zich van de 'rioolpoli- tiek' waarmee UKIP-leider Nigel Farage een in oktober gemaakte fo to van wanhopige Syrische vluch telingen in een lange rij in Slove nië combineerde met zijn beken de anti-EU-standpunten. Politici en kerkleiders als de bis schop van Canterbury veroordeel den Farages dubieuze stemming makerij over de hoofden van men sen die de oorlog ontvluchtten. Ook vóór de aanslag op Cox be vestigden de bookmakers - die in tegenstelling tot de opiniepeilers wel goed zaten bij de laatste ver kiezingen - dat ze ondanks alle herrie volgende week toch een Stay verwachtten. Eenmaal in het stemhokje zouden de Britten niet het risico willen nemen dat hun economie in elkaar zou donderen en toch kiezen voor een toekomst binnen de EU. Schade Een eerste prognose over de gevol gen van de dood van Cox wijst in het voordeel van het Remain- kamp. Vote Leave, door critici gety peerd als een stel xenofoben, gaat schade ondervinden van de dood van Cox, zo is de gedachte. UKIP-leider Farage en zijn haat campagne komen zeker in een kwaad daglicht te staan. Geen moslim of asielzoeker, volgens hem gevaarlijke elementen, maar een op het oog normale Brit pleeg de een moord op de lieveling van Labour. Zijn campagne om Groot- Brittannië los te koppelen van de EU verliest in één klap alle muni tie. Het opschorten van de cam pagne zal Farage heel slecht uitko men, zeker als de moordenaar uit extreemrechtse hoek komt. Hoe zeer Farage ook afstand heeft geno men van gewelddadig rechts. De geest van Cox zal op 23 juni boven de stemhokjes zweven. Zie ook pagina 7 parlementslid werd, had ze al een heel le ven erop zitten. Cox studeerde aan de elitaire Cam bridge University, maar ze was de eer ste in haar familie met een academi sche graad en bleef haar volkse en socia listische wortels trouw. Cox werkte voor Oxfam, zette zich in voor rechten van vrouwen, was actief in conflictge bieden in de hele wereld en adviseer de Freedom Fund, een organisatie die zich inzet voor de af schaffing van mo derne slavernij. vrijdag 17 juni 2016 Het onderzoek is in volle gang in Bir stall, nabij Leeds. FOTO CRAIG BROUGH/EPA Een man houdt een blad vast met de tekst 'Een en gel is vandaag weggevlogen'. FOTO PHIL NOBLE/REUTERS Y Omwonenden leggen bloemen op de plek waar Jo Cox is gedood. FOTO PHIL NOBLE/REUTERS Dood Jo Cox ontneemt anti-EU'ers alle munitie Geert Langendorff Bob van Huët Birstall Jo Cox FOTO AFP Peace tSLCox mp ar>gel has flown today

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3