Varende jazzdiva als verbindende schakel in festival van overkanten 4 ZEELAND Tot 2020 ruim anderhalf miljoen euro beschikbaar Welke regio krijgt de meeste euro's voor krimp en waaraan is het uitgegeven. De provincie zette de feiten op een rijtje. Hoeveel geld krijgt de provincie eigenlijk van het Rijk om krimp te bestrijden? Dat wilde de Partij voor Zeeland wel eens weten. Het dagelijks provinciebestuur heeft het op een rijtje gezet. Vanaf dit jaar tot en met 2020 is er ruim an derhalf miljoen euro beschikbaar voor Zeeuws-Vlaanderen. Vorig jaar kreeg Zeeland 115.000 euro uit gekeerd. Daarvan ging het meeste naar Walcheren en Schou- wen-Duiveland. Statenlid Francois Babijn dien de vorige maand een flink lijstje met vragen in. Waaraan is het geld uitgegeven, in welke Zeeuw se regio is er geld op de plank blij ven liggen en kan het Rijk geld dat niet of per ongeluk verkeerd besteed is ook weer terugvorde ren? Het meeste moet nog worden uitgegeven, maar niet door de pro vincie. Tot en met 2020 ontvan gen de gemeenten Sluis, Terneu- zen en Hulst gezamenlijk 395.667 euro uit het Gemeentefonds. Dat Vorig jaar ging het meeste geld naar de anticipeerregio's Walcheren en Schouwen-Duiveland geld is niet geoormerkt. De ge meenten kunnen dus zelf bepalen hoe ze daarmee het best de krimp kunnen bestrijden. De provincie ontvangt geld uit het Provinciefonds. De krimpfac- tor is een van de factoren die be paalt hoeveel. Dat betekent niet dat het geld bestemd is voor een bepaalde regio of een bepaald doel. Provinciale Staten stellen bij het vaststellen van de begroting elk jaar zelf vast waaraan het geld wordt uitgegeven. Dat kan zijn aan het fietsvoetveer of het open baar vervoer, zoals Babijn sugge reerde. Omdat het Rijk geen voor waarden stelt aan de besteding van het geld, kan het ook niet wor den teruggevorderd, omdat het verkeerd zou zijn uitgegeven. Vorig jaar heeft Zeeland ook nog een eenmalige bijdrage van 115.000 euro gekregen van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken voor de uitvoering van het Actie plan Bevolkingsdaling. Daarvan ging 25.000 euro naar de 'krimpre- gio' Zeeuws-Vlaanderen en 45.000 euro naar zowel Walche ren als Schouwen-Duiveland, die zijn aangemerkt als 'anticipeerre gio's', gebieden die voorbereid moeten zijn op krimp van de be volking. Het is, behalve een aangename overtocht, vooral ook een symboli sche trip. ZeelandJazz is dit jaar ontstaan door de samensmelting van Scheldejazz in Terneuzen en het Jazzfestival Middelburg. Afge lopen weekeinde was het festival in Terneuzen. Tot en met zondag is het in Middelburg te doen. Zo'n honderd passagiers sche pen zich aan het eind van de mid dag in de Oostbuitenhaven in. Om half zes gaan de trossen los. De deining is aanvankelijk niet ge ring maar neemt, tot opluchting van de jazzminnenden zonder zee benen, geleidelijk af. Terwijl het schip de laatste de len van Dow achter zich laat, be gint aan de voorzijde de uitvoe ring van de nieuwe Zeeland Suite, het vervolg dat pianist Jeroen van Vliet schreef op de vermaarde Zee land Suite uit de jaren zeventig. In 2014 en 2015 is er een reeks uitvoeringen geweest. Vandaag, op de jazzboot, is officieel de laat ste. En misschien wel een van de beste. De muzikanten, allemaal grootheden op hun gebied, zijn op dreef en voeren de suite mee op de golven van de Westerschel- de. „Wat een geweldige ambiance om hier te spelen", zegt Van Vliet. Terwijl de kerncentrale al in zicht is, waagt voorzitter Jack van Aspert zich desgevraagd aan een tussenbalans van het festival. „Mu zikaal gezien ben ik zeker tevre den, maar de opkomst had beter gemogen. Je merkt dat het jazzpu- bliek aan het vergrijzen is. Dat wordt de uitdaging van de toe komst: hoe kunnen we ook een jong publiek bereiken?" Zeeland Jazz is niet de optelsom van de twee festivals, zegt Van Aspert. „We willen echt een nieuw festi val neerzetten met een eigen ka rakter. We willen vooral bijzon der zijn, een festival van overkan ten, ook muzikaal gezien." Terwijl de Lady Madeleine bij de sluis van Vlissingen arriveert, klinkt het slotakkoord van de Zee land Suite. Direct erna wordt het festival symbolisch overgedragen van Terneuzen aan Middelburg. De burgemeesters van beide ste den doen dat door, net als alle ar tiesten, hun handtekening te zet ten op het uitvergrote logo van ZeelandJazz. Burgemeester Jan Lonink van Terneuzen signaleert dat de cul tuursector er al volop in slaagt de Zeeuwse regio's met elkaar te ver binden. „Dat is beter dan elkaar vliegen af te vangen. Dit festival verdient een nog groter publiek dan er tot nu toe al kwam." Na het passeren van de Keer sluisbrug begint zanger/trompet tist Jeroen Zijlstra met zijn band aan een sterk optreden, met num mers doortrokken van weemoed, zoals 'Lauwersoog'.Vier bruggen en ruim een uur later meert het schip bij de Loskade in Middel burg aan, precies op de laatste klanken van Zijlstra's slotnum mer, de prachtige ballade 'Durger- dam slaapt'. Het festival is thuis. Zijn tweede thuis. 112 NIEUWS Diefstal reep chocolade en bier bestraft Benzinedieven gepakt met 15 volle jerrycans Dieven tonen berouw vrijdag 17 juni 2016 Meeste geld voor krimp naar Zeeuws-Vlaanderen Ernst Jan Rozendaal Middelburg Roif Bosboom Terneuzen De Lady Madeleine is voor even een jazzdiva. Het bekende rond- vaartschip dient deze donder dag als drijvend podium voor fes tival ZeelandJazz en vaart van Terneuzen naar Middelburg. Uitvoering van de Zeeland Suite c de Westerschelde. foto eddywestvei ZeelandJazz duurt nog tot zon dag. Zie zeelandjazz.nl. MIDDELBURG Voor de diefstal van een reep chocolade en twee blikjes bier is gisteren in Middelburg de 36-jarige Vlissinger R. I. een celstraf van vier maanden waarvan de helft voorwaarde lijk opgelegd. Er was een ver blijf van twee jaar in een inrich ting voor veelplegers) geëist. Eind januari stal I. uit een su permarkt in Vlissingen twee blikjes bier. De maand daarop nam hij uit een andere super markt een reep chocolade mee. In haar vonnis hield de rechtbank er rekening mee dat I. druk doende is om weer op het rechte pad te raken. WESTDORPE De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag bij Westdorpe drie mensen op gepakt voor benzinediefstal. In de bus van het trio vond de politie vijftien volle jerrycans en materiaal om brandstof over te hevelen. De drie ver dachten (33, 42 en 49 jaar oud) hebben allen geen vaste woon- of verblijfplaats in Ne derland. De Marechaussee hield hun bus aan op de Trac- taatweg. Bij de controle werd de, vermoedelijk gestolen, brandstof gevonden. Daarop is de politie ingeschakeld. De drie zitten vast in het arres tantencomplex Torentijd. THOLEN Bouwmarkt Multimate Tholen heeft foto's online geplaatst van twee mensen die een boormachine hebben gesto len. Dat had het gewenste ef fect, want donderdagochtend betuigden de dieven spijt en betaalden ze alsnog. „Daar mee is voor ons de kous af", zegt de bedrijfsmanager. Hij trok de aangifte bij de politie in en verwijderde zijn Face- bookpost die zo'n 1000 keer was gedeeld.De twee kwa men afgelopen zaterdag naar de bouwmarkt. In de winkel stalen ze een boormachine van zo'n 250 euro. Wel reken den ze voor de schijn een an der artikel af bij de kassa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37