Geslaagd met een tien voor wiskunde Dit is een extra pluim voor het harde werken Officier mild voor pillendealer Veelpleger 3 Zeeuwse examenleerlingen haal de dit jaar het gemiddelde van een acht. Voor het vwo was dat bijna zeven procent. Het aantal uit blinkers kan nog hoger worden, want leerlingen kunnen hun ge middelde nog opkrikken met een herexamen. Een cum laude-diploma kan leerlingen helpen toegelaten te worden op een vervolgopleiding, weet Peter Boone, sectordirecteur Ze wil dolgraag door naar het vwo. En daar om wilde Renée Nijs- se (17) uit Veere dat haar cijferlijst er tip top uitziet. En dat is gelukt. De havo-leer linge van de Christe lijke Scholengemeen schap Walcheren in Middelburg is ge slaagd met een gemid delde van 8,3. Voor na tuurkunde en schei kunde haalde ze een negen en voor wis kunde zelfs een tien. „Heel leuk! Ik heb er hard voor gewerkt." Tegelijkertijd is ze ook heel bescheiden. „Ik wil niet te veel op scheppen over mijn cijfers, zeker omdat niet al mijn vriendin nen geslaagd zijn." Op alle niveaus is het uitzonderlijk om cum laude te slagen, maar onder havo-leer- lingen is het haast een unicum. Renée is de enige op haar school. In heel Zee land haalden tien ha visten een gemiddel de van 8,0 of hoger. Hoe dat komt, kan Renée niet verklaren. Ze kan haar cum lau de-diploma ook relati veren. „Iemand die hard gewerkt heeft voor een zes, vind ik net zo knap." Dat ze geslaagd was, wist Amber Averens (18) uit Rilland zeker. „Toen de school bel de, vroeg ik meteen: 'en ben ik ook cum laude geslaagd?' De leerlinge van de Isaac Beeckman Aca demie in Kapelle heeft keihard gewerkt om het gemiddelde van een acht te halen. „We maken lange da gen op school. Op za terdag werk ik. Zon dag is daarom mijn leerdag. Ik heb het he le jaar niks op zondag gepland, en veel vrije tijd opgeofferd. Het is echt een opluchting dat het me gelukt is. Het is niet voor niets geweest. Dit is een extra pluim voor het harde werken." Amber gaat na de zomervakantie stude ren aan University College Roosevelt in Middelburg. „Tijdens mijn toelatingsge- sprek heb ik verteld dat ik waarschijnlijk cum laude zou sla gen. Of het geholpen heeft, weet ik niet. Het staat in elk geval heel mooi op mijn di ploma. En als ik later het bedrijfsleven in ga, helpt het me vast. Ik zet het zeker op mijn cv." Hij vindt dat S.W. (22) niet meer terug hoeft naar de gevange nis. Volgens de officiële richtlij nen van het Openbaar Ministerie kan de Zuid-Bevelander een cel straf krijgen van veertien maan den. Maar Rammeloo vindt dat W. nog een kans verdient zodat hij in september kan beginnen met zijn opleiding aan de HZ. W. werd eind december 2025 aangehouden. Uit afgeluisterde te lefoongesprekken blijkt dat hij op grote schaal handelde in XTC en speed. Hij kocht duizenden pillen van zijn zwager en verkocht ook grote partijen aan anderen. Vol gens een klant was 'W. de man die alles in het oostelijk deel van Zuid-Beveland kon leveren'. Eerder dat jaar was W. ook al eens voor moeten komen bij de politierechter wegens handel in harddrugs. Daarna, aldus de ver dachte, hield hij zich een tijd koest. Mede omdat zijn vriendin niets moest hebben van drugs. Maar toen zij de relatie verbrak, begon hij weer volop met dealen. En na het uitzitten van het voor arrest bleek dat hij ook nog coke gebruikte. Rammeloo hield hem dan ook voor dat hij een gewaarschuwd man was en is. Ook stelde hij dat Volgens een klant was 'W. de man die alles kon leveren in het oostelijk deel van Zuid-Beveland' het om handel in harddrugs gaat 'hoewel velen die pilletjes als be trekkelijk onschuldig zien'. Hij zei ook dat de verdachte nog één kans krijgt om iets van zijn leven te maken. „Ik wil hem niet in de knop breken." Hij eiste een celstraf van r8o da gen waarvan 155 voorwaardelijk, zodat hij niet terug hoeft naar To rentij d. En een werkstraf van in totaal 298 uur. Raadsman Dick Olie pleitte voor een lichtere straf. Hij is blij dat de officier zelf afwijkt van de richtlijnen van het Openbaar Mi nisterie. „Richtlijnen zijn er nu eenmaal om vanaf te wijken." Ook wees hij naar een publicatie van een wetenschapper die stelde dat het schadelijk effect van XTC en speed maar heel beperkt is. Uitspraak 30 juni. MIDDELBURG De rechtbank in Middelburg heeft de 46-jarige Vlis- singse veelpleger L. van E. voor de tweede keer de ISD-maatregel (een verblijf van twee jaar in een inrichting voor stelselmatige da ders) opgelegd. Het vonnis was conform de eis. Van E. probeerde op 5 december in Vlissingen in te breken in een bestelbusje, waarin volgens hem zijn eigen gereed schap moest liggen. Een kennis had hem een klusje aangeboden, maar Van E's gereedschap lag in een bestelbusje van een andere kennis. Toen Van E. steeds nul op rekest kreeg, forceerde hij de deur van het busje en ging op zoek naar zijn spullen. Een buurman had de actie van Van E. gadegesla gen en seinde de politie in. scoorden ook een gemiddelde van een acht of hoger. Examenleerlin gen (vmbo, havo en vwo) kunnen dit jaar voor het eerst een stempel cum laude op hun diploma krij gen. Staatssecretaris Sander Dek ker wil talenten daarmee er kenning geven voor hun restaties. Cum laude-leerlingen ho ren tot een select groepje: ruim twee procent van de Zeker 88 Zeeuwse mid delbare scholieren ont vangen binnen kort een di ploma met een gouden randje. Ze hoorden gisteren niet alleen dat ze ge slaagd zijn, maar havo en vwo van het Zelden- rust-Steelant College in Terneu- zen. „Maar het moet niet alleen om de cijfers draaien. Als je cum laude slaagt, dan heb je iets over. Het gaat erom wat je met die ruimte doet: heb je bijvoor beeld ook een extra vak ge volgd?" Coen Raas, afdelings leider van de mavo op het Ostrea Lyceum in Goes, ziet in het cum laude-diplo ma een stimulans voor leerlingen. „Ze worden gezien als ze hun best doen. Dat is goed. Ik hoop dat het als voorbeeld werkt voor anderen, maar ik heb nog niet de indruk dat het leerlingen bezig houdt. Het voelt vaak juist ongemakkelijk voor ze om hoge cijfers te sco ren: ze willen niet de nerd zijn." vrijdag 17 juni 2016 Diploma met een plus Op de Zeeuwse middelbare scholen zijn in elk geval 88 leer lingen cum laude geslaagd. Dat kunnen er nog meer worden, want je kunt je gemiddelde nog ophalen met een herexamen. Om cum laude te slagen moe ten middelbare scholieren een gemiddelde van een 8,0 of ho ger halen, en ze mogen geen en kele onvoldoende op hun eind- lijst hebben. Amber Averens (18) uit Rilland, foto johan van der heijden Emile Calon Middelburg Officier van justitie Rob Ramme- loo was gisteren zeer mild voor de jongeman die gezien wordt als de pillendealer van Reimers- waal. Renée Nijsse (17) uit Veere. lex de meester Cornelleke Blok Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36