Leraar mikpunt na seksistische grap Migranten uit Niger dood aangetroffen in woestijn Tommy 17 Tijger op audiëntie bij paus Franciscus Als je jong bent, of in het brede midden van het leven, is gebrek aan energie niet voor te stellen Ik houd ervan om interviews zonder aanleiding te lezen. Niks gewonnen, geen nieuwe roman of politieke partij, geen drama. Zomaar. Geen gebeurte nis. In het weekeinde las ik een inter view met Henk Hofland, de grote oude man van de Nederlandse jour nalistiek, pas halverwege realiseerde ik me dat het een zomaar-gesprek was. Een man van bijna 90 die zijn gedachten liet gaan over de tijd waar in hij leeft. JSF, Trump, Brexit. De wereld volgens Hofland. Een week- sluiting van iemand die de tijd en de afstand bezit om de wilde wereld voor ons te duiden. Ik pleit voor een rubriek in deze krant waarin Henk Hofland elke vrijdag beleefd wordt gevraagd naar zijn mening over de gebeurtenissen van de week. Het bes te is om hier een even intelligente als aantrekkelijke jonge journaliste voor te vragen. Ook het intellect veert op van een mooie jonge vrouw. 'Weet je wat het eigenaardige is van je leven?' liet Hofland opteke nen in NRC Handelsblad, 'je energie raakt op. Vroeger dacht ik: kom, ik ga weer eens een roman schrijven. En dan wist je het onderwerp, of niet. Maar altijd: tikken. Stukjes schrijven. Waarom? Voor de lol. Ik kan me goed voorstellen dat je vermoeid van je leven wordt. Jeezis, weer opstaan.' Als je jong bent, of in het brede mid den van het leven, is gebrek aan ener gie niet voor te stellen. Het lijkt een oneindig reservoir waaruit je naar be lieven kunt putten. Omdat ik de ouderdom en het ener giegebrek vrees als de pest, denk ik vaak aan Katsushika Hokusai, de Ja panse tekenaar en houtgraveur die half in de 18de eeuw leefde en half in de 19de. Toen hij 83 jaar oud was, besloot hij een brief aan zijn uitge ver met een portretje van zichzelf als een vrolijk gerimpeld baasje en on dertekende met 'Oude man, gek van tekenen'. Voor de lol, in Hoflands woorden. Het troost mij dat Hokusai zijn be roemde gezichten op de berg Fuji en 'De grote golf van Kanagawa' pas na zijn 70ste maakte. Hij schreef: 'Vanaf mijn 6de levensjaar ben ik bezeten van het tekenen van de vormen der dingen. Vanaf mijn 50ste heb ik veel geproduceerd, maar niets wat ik voor mijn 70ste heb gemaakt is echt de moeite waard. Pas op mijn 73ste begon ik eindelijk iets te zien van het wezen van vogels, dieren, insec ten, vissen, en de levenskrachtige aard van grassen en bomen. Vandaar dat ik pas op mijn 80ste enige voor uitgang zal hebben geboekt, als ik 90 ben, zal ik verder doorgedrongen zijn in de diepere betekenis van din gen, op mijn 100ste zal ik echt groots zijn, en op mijn node zal elke punt en elke lijn het leven zelf bezit ten.' Dit is een opdracht die iedere kunstenaar zichzelf zou moeten stel len: dat iedere punt en iedere lijn het leven zelf bezit. Hokusai was 89 toen hij stierf, even oud als Henk Hofland nu. Naar verluidt zei hij op zijn sterfbed: 'Nog tien, nee, nog vijfjaar, en ik zou een echt groot schilder zijn geworden.' Natüürlijk meende de ad junct-directeur van de refor matorische vmbo-school in Rotterdam dat niet. Het sek sistische antwoord van meester Mol op een vraag van twee vrouwelijke leer lingen die hem voor de schoolkrant interviewden was bedoeld als grapje, zegt hij. Dat geintje leverde Mol wel een stortvloed aan kri tiek op. Maar hij vindt het allemaal volstrekt uit z'n verband gerukt. Het interview in de school krant van het Wartburg Re vius rept over de hobby's en loopbaan van Mol, die het schopte van scheikunde- docent tot adjunct-direc teur. Als laatste vragen de meiden hem waarom schei kunde volgens hem een be langrijk vak is. 'Als vrouw moet je scheikunde in je vakkenpakket hebben, want je moet je huis schoonhou den en anders ga je schoon maken met pindakaas in plaats van groene zeep', is Zonder scheikunde gaan vrouwen het huis schoonmaken met pindakaas Mols opvallende antwoord aan zijn pupillen en alle le zers van de schoolkrant. Vrouwen die scheikunde niet op het rooster hebben staan, krijgen terloops nog het advies een man te zoe ken die dit vak wél be heerst. Een slecht voorbeeld voor zijn leerlingen, hopeloos ouderwets en vrouwon vriendelijk, luiden honder den reacties. Een grap, bena drukt Mol. Ook schooldirec teur Hubrecht Smits ziet de lol in van de opmerking. „De schoolkrant moet met een korreltje zout worden genomen", aldus Smits. Smits en Mol moesten vo rige maand al excuses ma ken omdat al hun vierde klassers op het vmbo hun examen Nederlands moeten overdoen door een fout van de school. De van dorst en honger ge storven Afrikanen die in de woestijn van Niger zijn ge vonden zijn in de steek gela ten door de mensensmok kelaars die hen door een van de meest onherbergza me gebieden op aarden zou den loodsen. Dat hebben de autoriteiten in Niger woens dagavond laat bekend ge maakt na de ontdekking van 34 lichamen vlak aan de grens met Algerije. De groep was onderweg naar Libië in de hoop naar Euro pa te kunnen varen. Twee van de doden zijn geïdentificeerd als Nigere- zen, de identiteit van de an deren is nog onbekend. Er waren twintig kinderen in de groep, vijf mannen en ne gen vrouwen. De route door de woestijn bij Agadez staat bekend als levensgevaarlijk door hitte, verblindende zandstormen en moeilijke communicatie. Volgens een schatting van de Internatio nale Organisatie voor Migra tie (IOM) zijn vorig jaar 120.000 migranten langs het vanwege mensensmokke laars beruchte tussenstation Agadez gekomen. In de woestijn kwamen in 2015 of ficieel 37 mensen om, maar vermoedelijk is een veel voud verdwaald, verhon gerd of vermoord door rovers of mensensmokke laars. Het gros van de mi granten komt uit Nigeria, Senegal, Mali en Niger zelf. „Deze groep is waarschijn lijk omgekomen van de dorst zoals vaak gebeurt", al dus een regeringswoord voerder van Niger. Ze wer den gevonden nabij grens dorp Assamaka. Vermoede lijk waren de slachtoffers een week dood. Mensenhan delaren rekenen gemiddeld 300 euro per persoon om door de woestijn naar Alge rije en Libië te reizen. HEILIGE DOMPTEUR vrijdag 17 juni 2016 Voor de lo „Meisjes moeten scheikun de leren voor het huishou den", zei scheikundeleraar W. Mol van het reformatori sche Wartburg Revius in de schoolkrant. Zijn 'grap' leverde een storm van kri tiek op. Jitske-Sophie Venema Rotterdam W. Mol, scheikundeleraar VATICAANSTAD Duizenden kermisex ploitanten en circusartiesten uit de he le wereld mochten gisteren op audiën tie komen bij paus Franciscus. De tij ger die erbij was, kreeg extra aandacht van de kerkvorst, foto fabio frustaci/ap In de woestijn van Niger zijn 34 doden migranten gevonden die onderweg waren naar Europa. Bob van Huët Rotterdam/Assamaka

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17