Rutte trakteert reizigers in Den Haag op pianosolo 12 NI Leveranciers van goud en tin moeten eerlijk zijn Youp van 't Hek keerde deze week terug naar theater De Willem in Papendrecht, waar hij een halfjaar geleden onwel werd - de opmaat tot een zware hartoperatie. De cabaretier oogstte staande ovaties. Importeurs van belangrijke 'con flictmineralen' zoals goud, tin en wolfraam moeten voortaan nagaan of hun leveranciers bo nafide zijn. Dat is de kern van een politiek akkoord waarover Parlement, Commissie en lidstaten het gis teren in Brussel eens werden. „Importeurs kunnen zo helpen voorkomen dat mijnwerkers en omwonenden van mijnen door warlords worden onderdrukt, uitgebuit of erger", aldus minis ter Ploumen als voorzitter van de handelsministers. Tegelijker tijd snijden zij een belangrijke financieringsbron af voor gewa pende conflicten. Veel strijd groepen in conflictgebieden ko pen hun wapens met de op brengst van dit soort strategi sche delfstoffen. Ploumen moest naar eigen zeggen flink 'polderen' om het akkoord - dat alleen voor de allerkleinste be drijven niet geldt - er na jaren praten door te krijgen. De be langrijkste producenten van conflictmineralen zijn op dit moment Kongo en het Grote Merengebied in Afrika. Moordaanklacht na duiveluitdrijving Dood na schietpartij 'Bescherm ortolaan' Vikingschat gevonden ier, in deze spiegel", zegt Youp van 't Hek (62), „staarde ik wezenloos naar mezelf. Lijkbleek, groen en geel voor de ogen. Ik ging op de vloer liggen, lag letterlijk te schokken. Twee artsen die uit de zaal waren gesneld, bo gen zich over me heen. 'Wakker blijven', hoor de ik steeds. 'Wakker blijven.' Ruim een half jaar na de avond van 10 december 2015, herin nert alleen een grote forse fruitmand - een ge schenk van De Willem in Papendrecht - aan het drama dat zich in het theater afspeelde. Youp van 't Hek werd onwel op het po dium, staakte de voorstelling en werd per am bulance naar een ziekenhuis in Dordrecht ge bracht. Later bleek dat het om een nagenoeg dichtgeslibde kransslagader ging. De tournee van zijn show Licht werd tot nader order afge zegd - een unicum in zijn ruim 40-jarige car rière. „Ik stond ineens vaker op teletekst dan op het toneel. Vergeet niet dat ik vijf dagen na Pa pendrecht ook in Middelburg onderuitging. En dan wordt er wat afgetwitterd, hoor. Het land is eerder op de hoogte dan je eigen vrouw." Er braken weken tussen hoop en vrees aan. Niet alleen voor de hoofdrolspeler en zijn familie, maar evenzeer voor zijn hondstrouwe aanhang. Gelukkig bleef, om met Youp te spreken, het 'Tommy Coo- per-momentje' uit, de Britse komiek die op de planken het leven liet. „Ik was zó beroerd. Toen de doktoren zei den dat ze onmiddellijk gingen opereren, maakte het me niks uit. Oplappen of de geest geven, het mocht allebei. Overigens: ik ging tijdens de kerstdagen onder het mes. Kan ik iedereen aanbevelen. Die vreselijke dagen on der narcose, een feest!" Nu, een openhartope ratie, zes bypasses en een gedwongen rust kuur later, is Youp van 't Hek terug in het theater en pakt hij de draad op die vorig jaar brak. En het moet gezegd: hoewel hij ontegen zeggelijk een jas heeft uitgedaan, staat het hem voortreffelijk. Sterker: de Hollandse nar oogt energieker dan ooit. In zijn Hooglandse jacket, het zwarte jasje met blinkende knopen dat bij de traditionele Schotse klederdracht hoort, spijkerbroek en schoenen in tijgermotief, beent hij weer op zijn eigen, driftige wijze over het podium. Met een opkomst die even ingecalculeerd als hilarisch is: 'Ik hoop wel dat er een dokter in de zaal is!' „Ik voel me hartstikke goed", zegt hij na afloop. In de kleedkamer staat zijn rode koffer die altijd mee op tour gaat en waarin fo to's van zijn vrouw Debby, de kinderen Ster- re, Anna, Julius en zijn kleinzoon Samuel, een paar extra sokken, een mascotteaapje en reservebril zijn gepakt. „Ik ben bijna ro kilo kwijt en die tergende vermoeidheid is verdwenen. Maar ik moet mezelf wel enigszins ontzien. Speel vier in plaats van vijf avonden per week. Van de me dische stand moet ik het rustig aan doen. Maar bij de Van 't Hekjes duurt een halfjaar drie maanden." En dus meldde hij zich al in maart bij Guus Meeuwis in het legendarische theater Olympia in Parijs. Ook daar staande ovaties van acht minuten. „Ik ben daar onbe daarlijk ontroerd door. En of het nu Parijs of Papendrecht is - als ik mijn ogen definitief sluit, weet ik dat mijn publiek van me heeft gehouden. Die liefde is wederzijds. Ik ont ving duizenden brieven, mails en berichtjes. Van collega-cabaretiers, van directeuren van de grootste tot de kleinste theaters en van mijn fans. Dat heeft me zo veel goed gedaan." Ironisch genoeg heeft de komiek die in zijn shows steevast de vergankelijkheid poogt te bezweren, de dood in de ogen gezien. Spreekt hij daarom in Licht met zo veel liefde over zijn kleinzoon, zijn vrouw, zijn eerste ka mertje van 4 bij 4 aan het Singel in Amster dam? Aan het einde van de voorstelling zingt hij zijn lijflied Niemand weet hoe laat het is. De tekst over de breekbaarheid van het bestaan klinkt indringender dan ooit. Want we hebben gedanst en we hebben gevreeën/ We hebben gelachen en gespeeld met het vuur/ God verbood wat we allemaal deden/ Leef toch je leven als je allerlaatste uur. Het publiek klapt zijn handen stuk. Youp neemt het applaus zichtbaar aangedaan in ontvangst. En die kwetsbaarheid staat de doorgaans cynische clown ineens mooi. Ont roerend mooi. Begin deze maand zei de minis ter-president in een speech in Groningen dat het goed voor de gezondheid is om op een station piano te spelen. „Daarop stuurde de NS hem een tweet waarin het bedrijf hem uitdaagde om op een piano op een station te spelen", vertelt een woordvoerder van de Rij ksvoorlichtingsdienst. Vandaag bleek dat Rutte de uit daging aannam. En met plezier, aldus de woordvoerder. „Hij vond het heel leuk om te doen, vooral op een plek waar mensen haast hebben. Dan kunnen ze met een lach de trein in." Op Twitter verschenen er flink wat foto's en filmpjes van verras te mensen. 'Oma tegen opa: Wel ke minister-president doet dit?', twittert Karsten Meijer. Het is bekend van Rutte dat hij graag achter de piano kruipt. Zo onthulde hij als gasthoofdredac- teur in de Margriet eind vorig jaar dat hij het hele weekend piano speelt om na een Haagse werk week te ontspannen. Hij houdt van Mozart en Brahms, maar kan ook genieten van nummers als Uptown Funk. FIETSBIJEN vrijdag 17 juni 2016 BRUSSEL A Bijen hebben zich genesteld op een fiets die geparkeerd stond in Zeist. Imker Sonne Copijn werd ingeschakeld om de bijen te verwijderen. Ze had twee pogingen nodig om de konin gin in een mand te krijgen, zodat de rest volgde, foto koen laureij FRANKFURT Ongeveer een halfjaar na een do delijk verlopen duiveluitdrijving in een hotel in Frankfurt zijn vijf fa milieleden van het Zuid-Koreaan- se slachtoffer aangeklaagd voor moord. Zij zouden de 41-jarige vrouw twee uur gemarteld en uit eindelijk gedood hebben, zei de aanklager. De zes gezinsleden waren op 5 december 2015 in een hotelkamer, toen het latere slachtoffer om onbekende rede nen in zichzelf begon te praten, zichzelf begon te slaan en agres sief werd. De familie besloot tot de 'duiveluitdrijving' De EU gaat meer inzetten op armoedebestrijding. Over vier jaar zouden er twintig mil joen mensen minder in armoe de moeten leven in Europa in vergelijking met 2008. LEIDEN De 50-jarige man uit Leiden die dinsdaga vond zwaargewond raakte toen hij werd neergeschoten, is af gelopen nacht aan zijn verwondingen be zweken. De oud-di recteur van bouw- en schoonmaakbedrijf Ocean Construction uit Amsterdam was al twee keer eerder doelwit van een moordaanslag. Er loopt een groot on derzoek naar de liqui datie, laat de politie weten. FRANKRIJK Frankrijk moet einde lijk werk maken van de bescherming van de ortolaan, waar schuwt de Europese Commissie. Deze be dreigde vogel wordt ondanks een verbod nog altijd gevangen om in zijn geheel te worden verorberd. VEJEN Amateurarcheologen hebben in Denemar ken de tot nu toe grootste schat aan gouden voorwerpen uit de tijd van de Vi kingen ontdekt. In een veld bij Vejen in Jutland gingen de metaaldetectoren van een echtpaar en een vriend af. Toen ze gingen graven, ontdekten zij zes gou den en een zilveren armband van rond het jaar 900. Het is ongeveer een kilo aan edelmetaal. Arno Gelder Papendrecht Minister-president Mark Rutte heeft reizigers gisteren verrast met een pianoconcert. Met flink wat toeschouwers om zich heen speelde hij een solo van Schubert tijdens de avondspits op Den Haag CS. Christy Dollen Den Haag De premier achter de piano.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12