mm PPlïtï 9 ISSfife ÖZCAN AKYOL Sam Nzima maakte in 1976 de iconische foto die apartheid in beeld bracht. Het betekende ook het eind van zijn loopbaan als fotograaf Üt Nelson Mansela. Met de extra zuurstof ontbrandt in 1976 het zwarte activisme. De beelden van de bloedige onderdrukking van kinderen gaan de hele we reld over. Het Zuid-Afrikaanse bewind wordt aan de schand paal genageld met Hector Pieter- son als boegbeeld van het Grote Onrecht. De jongen zou een mu seum krijgen - in 2002 - en een eigen 'klaaglied': Hector P van ac trice en zangeres Amanda Strydom. In het Afrikaans. Hector Pieterson - Kind met die glimlag Kind van die struggle Kind van ons grond Hectors zus Antoinette Sithole (57) geeft nu rondleidingen in het aan haar broer gewijde mu seum aan Maseko Street in Sowe- to, op korte afstand vanwaar hij werd neergeschoten. „Ik heb het verhaal al duizenden keren ver teld. De ene keer lijkt het de dag van gisteren, soms geloof ik niet dat het is gebeurd. Boos ben ik niet meer. Ik heb met steun van mijn moeder leren vergeven. Bo vendien is hij niet voor niets ge storven. Zijn dood zorgde voor een schokeffect." Maar lang niet iedereen denkt er zo over. De plannen om zater dag in Soweto een herdenkings mars te houden naar het Orlan do Stadium met demonstranten én blanke agenten van toen rijt oude wonden open. De familie van de eerste dode scholier in 1976, Hastings Ndlovu (van hem was geen foto), blijft weg. „We kunnen niet rouwen om iets wat we nog steeds niet hebben kunnen afsluiten", zegt zijn zus. Ook de blanke ordetroepen van 1976 in Soweto blijven weg. Er komt ook geen officieel excuus. „We treuren mee met mensen die dierbaren hebben verloren maar we zeggen niet dat het ons spijt", aldus Jan Malan, voorzit ter van de Defence Force Associa tion. De commandant van 1976 in Soweto, Theuns 'Rooi Rus' Swanepoel, in 1998 overleden, heeft nooit spijt betuigd. Inte gendeel. „Ik heb passend geweld gebruikt", zei de officier voor de Waarheids- en Verzoeningscom missie. „Maar ondanks alle pro blemen blijft 16 juni 2016 een bij zonder moment", zegt dominee Frank Chikane. „Zo'n gezamen lijke mars van zwart en blank is nieuw voor Soweto." Van inwoners van de wijk hoort hij wel dat er weinig valt te vieren. Woningnood, werk loosheid (26,7 procent!), corrup tie, en de kloof tussen arm en rijk eisen hun tol. „Dat klopt", zegt Dan Montsitsi, betoger in 1976 en nu een van de organisa toren. „Er moet zeker nog veel werk worden verzet." Seth Mazibuko, in 1976 een 16-jarige activist, spreekt duide lijke taal: „Ik ben een verbitterd man, heb niemand vergeven. Ik heb er absoluut geen zin meer in om elk jaar het verhaal van toen te vertellen." Column genstanders monddood wil ma ken? President Erdogan van Turkije. Maar de eerlijkheid gebiedt ook te zeggen dat het geen nieuws is dat de twee voormalige PvdA-Ka- merleden het niet altijd zo nauw nemen met integriteitsregels. Tu- nahan Kuzu bijvoorbeeld werd in 2012 als sociaaldemocraat flink in verlegenheid gebracht omdat hij fi gureerde in een reclamespotje van een Turkse verzekeraar, terwijl hij bij de PvdA op de portefeuille zorg zat. En zo zullen er in de na bije toekomst, in aanloop naar de nieuwe verkiezingen, ongetwij feld nog meer lijken uit de kast donderen. Want als je de vader landse media van nepotisme en corruptie gaat beschuldigen, wor den ze alleen maar hongeriger. Zo ben ik wel benieuwd naar wat het Samenwerkingsverband Marokkaanse Nederlanders, des tijds geleid door DENK-lid Farid Azarkan, de afgelopen jaren nou daadwerkelijk heeft gepresteerd. De club kreeg 8 miljoen euro sub sidie, maar helaas moeten we vast stellen dat de problemen rond Ma rokkaanse Nederlanders niet zijn verdwenen doch eerder toegeno men. Het meest tragische is na tuurlijk dat Sylvana Simons, ver blind door woede en ijdelheid, zich met deze club heeft ingela ten. Ze had ook haar eigen bewe ging kunnen beginnen, zonder de ballast van partijgenoten met een dubieus verleden, maar daar is het nu te laat voor. Als je de media van corruptie beschuldigt worden ze alleen maar hongeriger "Eczeem middel wereldwijd succes dankzij bouwvakker" de Tuinen HOLLAND BARRETT bol.COm Grahams skincare Aan het begin van de week dook op internet een vol strekt lachwekkend film pje op van de nieuwe politieke be weging DENK. Daarin waarschu wen vier prominente kopstukken van de partij de Nederlandse bur ger. Die moet zich niet laten ringe loren door de media, want zij han delen volgens Sylvana Simons 'als poortwachters van de gevestigde orde en bepalen daardoor voor een groot deel wat wij als waar heid voorgeschoteld krijgen'. Heel toevallig, echt ongelooflijk, verscheen gisteren een goed en doorwrocht journalistiek onder zoek, waaruit blijkt dat Selquk Öztürk, een van de oprichters van DENK, mogelijk betrokken zou zijn bij vastgoedfraude en vriend jespolitiek. Nota bene in het Roer mond van Jos van Rey, een man die zich momenteel bij het ge rechtshof moet verantwoorden voor bestuurlijke misdragingen. Kortom, de nieuwbakken poli tieke beweging wist dat ze nega tief in het nieuws zou verschijnen en koos daarom niet voor de verde diging, maar een boosaardige te genaanval, die in de praktijk in hield dat ieder een met onwel gevallige teksten werd belasterd en beschul digd. Weet u wie ook op deze manier zijn te- donderdag 16 juni 2016 8®^ v^-vv i 1 -v.v •'- Op de historische foto van Sam Nzima draagt Mbuyisa Makhubu de zwaargewonde Hector Pieterson. Ernaast Hectors 17-jarige zus Antoi nette Sithole. FOTOSAM nzima/hh Monddood advertentie Een Australische bouwvakker kon niet langer aanzien dat zijn zoontje zoveel last van eczeem en jeuk had, dat hij besloot zelf een middel te gaan uitvinden. Zijn uitgangspunten waren: natuurlijke ingrediënten, effectief en vrij van schadelijke stoffen. Nu, 15 jaar later, is het een wereldwijd succes in de strijd tegen huidklachten. Bij de gebruikers is Grahams vaak niet meer uit het dagelijks leven weg te denken. Het geval van Geoff zelf staat te boek als een van de zwaarste eczeem gevallen. Hij was 3 maanden oud toen hij werd opgenomen in het "Royal Children's Hospital" in Melbourne. Hij leefde lang met deze vreselijke aandoening, totdat zijn zoontje Ryan (toen 14 maanden oud) van top tot teen onder de eczeem zat. Geoff besloot dat hij iets moest gaan doen. Ik zei tegen mijn vrouw: "Shannon, we moeten iets doen. We kunnen Ryan niet hetzelfde laten ondergaan als wat ik heb meegemaakt". "Ik had alles al geprobeerd, maar niets bleekte helpen. Chemische producten (o.a. met hormonen) maakten de huid dunner, andere opties (o.a.. teerzalf, lichttherapie) hielpen hem niet. We zochten het dus in een andere hoek en begonnen met het uitgangspunt "natuurlijke in grediënten". Alle soorten naslagwerken bekeken we voor de allerbeste ingrediënten uit de natuur. Na veel vallen en opstaan hadden we tenslotte ons product; het gaf verrassende resultaten, zowel voor mij als voor Ryan. Dit product, de Grahams Eczeem Crème, is nu een wereldwijd succes en helpt mensen over de hele wereld". Geoff heeft het verhaal al vaak verteld, o.a. op de Australische TV. Ze willen zoveel mogelijk mensen helpen met de vreselijke huidklachten. Ook in Nederland is Grahams al bij veel drogisterijen en ge zondheidswinkels beschikbaar. "Dagelijks horen we nieuwe verhalen over eczeem, jeuk en droge huid. Het is fantastisch om hen nu Grahams te kunnen bieden. We begonnen ooit om onze zoon te helpen, helemaal niet met het idee om het op de marktte brengen. Voor ons geeft het enorme voldoening om van gebruikers te horen hoe speciaal Grahams voor ze is." Inmiddels wordt Grahams door veel mensen naar tevredenheid gebruikt. Doordat gebruikers en thousiast zijn over Grahams wordt het geadviseerd en gaat het snel van mond tot mond. Tot slot vertelt Geoff: "We krijgen dagelijks zeer emotionele reacties, je kunt je niet voorstellen wat het met iemand doet als diegene altijd huidklachten heeft gehad en nu aan den lijve ondervindt dat er effectieve producten voor bestaan". Grahams Eczeem Crème is een Medisch Hulpmiddel. Lees voor gebruik de gebruiksaanwijzing. Grahams is o.a. verkrijgbaar bij: www.grahams.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9