Megamolens een stap te ver Meer mosselbanken in Oosterschelde Geen extra geld Marinierskazerne 2 ZEELAND Happybox Het is schoolkamptijd. Voor achtstegroepers betekent dat: afscheid van de basisschool. SCHOOLKAMP GROEP 8 Commentaar De Nederlandse Windenergie Associatie NWEA probeert de geesten rijp te maken voor windturbines van 300 meter en hoger. Dat is logisch omdat de energieproductie exponen tieel toeneemt met de grootte van de molen. Dus uit het oogpunt van efficiëntie zouden alle nieuwe windmolens veel groter moeten zijn dan de huidige. De wensen van de NWEA lopen bepaald niet gelijk op met de ac ceptatie van windmolens door de burger. Er is een sterk gevoel van 'niet in mijn achtertuin'. Men vreest het verstoren van het uitzicht, het geluid en de waardedaling van het onroerend goed. Of een wind molen mooi is of niet, doet er eigenlijk niet toe. De meeste mensen vinden een kathedraal mooi. Maar eentje permanent pal voor je neus is een heel ander verhaal. Het pleidooi van de NWEA komt op een slecht moment. Deze week werd bekend dat de windclub een beetje slordig is met haar pu blic relations. De NWEA wil particulieren geen wettelijk recht ge ven op deelname in naastgelegen windparken. Zo mist de wind- branche de kans veel mensen aan zich te binden. Nederland is bezig met een inhaalslag in windenergie. Dat ge beurt vooral met veel grote windparken in de Noordzee. Wellicht denkt de NWEA dat het nu de juiste tijd is om alle remmen los te gooien en om kolossale molens neer te zetten. Voor het milieu zou het goed zijn, maar voor het draagvlak onder windenergie is het be ter om de huidige dynamiek niet te veel te verstoren. Dergelijke mo lens kunnen misschien ooit op zee, maar op het land zijn ze buiten alle proporties. Reusachtige windmolens kunnen misschien ooit op zee, maar niet op het land Wetenschappers zoeken naar een manier om meer mosselbanken te laten ontstaan in de Oosterschel de. Hoe meer er komen, hoe beter dat is voor de natuur, stellen de onderzoekers. De studie gebeurt op twee plek ken: de Slikken van Viane en de Slikken van Kats. In de loop der tijd zijn in de Oosterschelde mos selbanken (opeenhoping van mos sels) verdwenen. „Mogelijke oorza ken zijn: visserij, de bouw van nieuwe waterwerken - en dus an dere stromingen van het water - en stormen", vertelt Ralph Tem mink van de Radboud Universi teit. De onderzoekers hebben een manier bedacht om te zorgen dat op een zandplaat weer een mossel- bank ontstaat. „Daar zijn verschil lende mogelijkheden voor. Wij testen uit welke methode het bes te is", zegt Temmink. De onderzoekers hebben op de Katse Plaat en bij Viane tientallen ijzeren 'korven' gezet. Daaraan hangen 'strengen' van biologisch afbreekbaar materiaal. „Daaraan kan zich mosselzaad hechten." Ge test wordt met verschillende va rianten van de strengen. Veelbelo vend lijkt een opstelling op de Kat se Plaat waarbij gebruik wordt ge maakt van kokostouw. Herstel van de mosselbanken in de Ooster schelde is belangrijk, zegt Tem mink. „Rondom mosselbanken le ven weer andere organismen. En mossels zijn zelf weer voedsel voor vogels, kreeften en krabben. Mosselbanken zijn een onderdeel van het ecosysteem. Bovendien zijn het natuurlijke golfbrekers." Vooralsnog duren de proeven een jaar. Almanak In het lokaal van groep 7 van de school in Goes staat een happy box. Die is gevuld met kaartjes waarop leuke activiteiten staan geschreven. Als de lessen goed gaan en de kinderen even mo gen ontspannen, gaat de doos open en wordt het bovenste kaartje gepakt. Toen gisteren bij de lerares de wekker weer eens ongenadig vroeg afging, herinnerde ze zich nog halfin slaap dat de happybox die dag open mocht. En welk kaartje bovenop lag: 10 minuten extra pauze. „Ik heb er nu al zin in." Woning na brand dichtgetimmerd Tin Buis ook bij Tractaatweg Speciale viering voor jongeren Zwemvierdaagse in Vliegende Vaart De rugzakken en tas sen zijn al gepakt. Bij het hoofdge bouw van de CJV in Renesse wachten een paar juffen en ouders tot de kinderen terug zijn van de vos senjacht in Renesse. En dan zit het er echt op voor groep 8 van fusieschool Ichtus/Achthoek in Wolphaartsdijk. Dag basisschool. Nou ja, een paar weekjes nog, dan breekt de grote vakantie aan. Ook dit jaar waren er weer een paar kinderen die niet konden slapen zonder dat hun moeder er bij was. Ook dit jaar waren er een paar die stiekem toch wel heel blij waren dat er een knuffel meeging. En ook dit jaar waren er kinderen met heimwee. „Kin deren van groep acht verschillen onderling enorm in ontwikke ling en zelfstandigheid", ver klaart directeur Marjoleen Fran ken. Moeder Miranda Aertssen loopt bedrijvig heen en weer met kannen koffie. „Ze zijn er bijna", roept een juf. Eerst komen nog wat 'vossen' binnendruppelen: ouders, verkleed als ninja of non, vol enthousiaste verhalen over hoe leuk het was. Ze ogen min der vermoeid dan de onderwij zers. Drie dagen kamp hebben er ingehakt, ook bij de kinderen die even later op het nest terugkeren. Miranda sluit haar zoon Olivier in de armen. „Dat we niet even konden appen omdat ze geen tele foon mee mochten nemen, dat was wel even wennen", zegt ze. De Achthoek en Ichtus moeten fuseren omdat ze te klein zijn om zelfstandig verder te gaan. De combinatiegroep 7/8 telt 34 kin deren, waarvan 16 uit groep 8. Voor groep 7 is het schoolkamp gewoon een schoolreis met twee overnachtingen, maar voor de achtstegroepers heeft de reis een extra betekenis: afscheid van de basisschool. Olivier Aertssen kijkt er eigen lijk wel naar uit. Hij gaat naar de sportklas van het Ostrea Lyceum. „Ik krijg extra gym. Ik wil iets met sport gaan doen voor mijn werk", zegt de elfjarige inwoner van Oud-Sabbinge. Tegelijk reali seert hij zich dat het nu serieus wordt: „De vrije tijd, dat je zo vroeg uit school bent, dat zal ik wel gaan missen." Solane Beeke Na school lekker hangen in de stad, dat lijkt me leuk uit Wolphaartsdijk ziet wel weer een voordeel: „Ik zit straks in Goes op school. Na school lekker hangen in de stad, dat lijkt me leuk." Hoewel er na school ook huiswerk gemaakt moet worden. „Dat zal meer zijn dan nu." Plaats genoten Pepijn Jansen, Charlotte Quist en Daphne Bijleveld vin den het vooral jammer dat ze hun hechte vriendengroep van school kwijtraken. Maar ja, een nieuwe school is ook een kans op nieuwe vriendschappen. Demi Goosen ziet nog een voordeel: haar nieuwe school heeft een gro tere gymzaal. „Alleen jammer dat ik straks niet meer, zoals nu, naar school kan lopen en in de pauze thuis kan eten." Bij tegenvallers bij het bouwrijp maken voor de Marinierskazerne betaalt Vlissingen niet extra bo venop de toegezegde drie mil joen euro. Die risico's verdelen rijk en provincie Zeeland. Dat bevestigt burgemeester Bas van den Tillaar van Vlissin gen. Volgende week woensdag, bij het bezoek van het comman dofregat Zr.Ms. De Ruyter aan Vlissingen, wordt het contract voor de overdracht van de bouw grond bij de Buitenhaven gete kend. Die risico's, voornamelijk kost bare ruimingen van oude oor- logsexplosieven, lijken mee te vallen. Bij eerste verkenningen van de toplaag tot enkele meters diep zijn vijf vondsten gedaan: vier 500 ponders en wat grana ten. Omdat nog niet bekend is hoe de bebouwing er uit zal zien, is nog onderzoek op grote re diepte nodig waar geheid gaat worden. De statenfractie van GroenLinks toonde zich recent bezorgd dat het provincieaan deel van 18 miljoen overschre den wordt. De kazerne wordt in 2020 in gebruik genomen en is in 2021 volledig operationeel. donderdag 16 juni 2016 ii Jeffrey Kutterink Yerseke Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Het huis aan de Donze Vis serstraat in de Terneuzen- se binnenstad waarin brand woedde in de nacht van zon dag op maandag, is dichtge maakt. De gemeente heeft de eigenaar daarvoor ach ter de broek gezeten. De ka potte voorruit is door de ei genaar gedicht met een gro te houten plaat, de schut ting achter - waar de brand was - is afgesloten. De ge meente beraadt zich nog op verdere maatregelen. TERNEUZEN Tin Buis, die eerder de bouw van de Westerschel- de- en Sluiskiltunnel leidde, is ook betrokken bij de ver breding van de Tractaat weg (Terneuzen-Zelzate). De provincie heeft hem in de raad van commissaris sen van de Tractaatweg BV benoemd. De andere commissarissen zijn oud-Rijkwaterstaat-me- dewerker Marco Heijdens en financieel deskundige Willem Verhage. De Trac taatweg moet in 2019 ver dubbeld zijn. KOEWACHT In de kerk van Koewacht vindt morgen, vrijdag, vanaf 19.00 uur een speciale vie ring plaats. Vierendertig jon geren uit Nieuw Namen, Clinge, Graauw, Sint Jan steen, Heikant en Graauw doen na een paar maanden voorbereiding hun Heilig Vormsel. Vormheren zijn vicaris Paul Verbeek en emeritus deken Peter de Rooij. The White Group zorgt voor de muzika le omlijsting. TERNEUZEN Zwem- en Poloclub de Schel de houdt van maandag tot en met donderdag tussen 18.00 uur en 20.30 uur de zwemvierdaagse in de ba den van de Vliegende Vaart in Terneuzen. Meedoen kost Volgend Ondine van der Vleuten —Solane Beek Claudia Sondervan Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 81