Vrij reizen zit er nog niet in voor Turkije 6 NI Koningin nam pervetine, tegenwoordig bekend als crystal meth Wilhelmina was tijdens de oorlogsjaren een ramp om mee te werken. Rechtshistoricus Verburg komt met reden voor haar temperamentvolle gedrag. O stellafietsen.nl Het kan ook komen door haar karakter, omdat het wellicht een naar mens was Of ooit echt duidelijk zal worden of Wilhelmina's gedrag werd veroor zaakt door de verdovende middelen die ze innam, kan Verburg niet zeg gen. Coffeeshop „Het is bijvoorbeeld niet bekend hoe vaak ze pervetine nam en het valt te betwijfelen of dit ergens is vastge legd. Wilhelmina haalde dit natuur lijk niet bij de coffeeshop, ik neem aan dat ze het voorgeschreven kreeg van een arts. Maar zelfs als er een me disch dossier zou bestaan waarin het gebruik is vastgelegd, wat ik zeer be twijfel, het vrijgeven van zulke infor matie is een heel gevoelig onder werp." Overigens is wel duidelijk dat Wil helmina niet de enige was, die in die tijd aan de crack zat. „Het hele Duit se leger kreeg het, tegen de vermoeid heid. Hitler nam het, Churchill mis schien ook wel. In de betere kringen was het heel gebruikelijk om midde len te nemen die wij nu niet als me dicijn, maar als verdovend zien." Nee, als je daaraan denkt, is het haast een wonder dat er niet nog veel meer oorlog is geweest. De Rijksvoorlichtingsdienst rea geerde gisteren niet. De bestuurders kunnen de vraag op een gegeven moment niet langer in slikken. De Tweede Wereldoorlog raast over de wereld en zij zitten in Londen opgescheept met een onhan delbare koningin Wilhelmina. De vorstin kan boos worden, dwarslig gen, schelden. Zo erg, dat het op 21 september 1944 dan toch op tafel wordt gegooid: „Of Hare Majesteit wel helemaal normaal is?" Rechtshistoricus Marcel Verburg beschrijft het moment in zijn kers verse boek over het departement van Justitie in de oorlogsjaren. En hij werpt een pikante mogelijke reden op voor het hopeloos rare gedrag van Wilhelmina in die tijd. „Het kan na tuurlijk komen door haar karakter, omdat het een naar mens was wel licht, maar ik vraag me af of het ook iets te maken kan hebben met het ge bruik van pervetine." Dat middel is vandaag de dag nog steeds in zwang: het superverslavende crystal meth, een methamfetamine ook wel be kend als Super Speed. Liep het onder invloed daarvan zo hoog op in Londen? Eerst botst Wil helmina frontaal met de bescheiden rooms-katholieke jurist Johannes van Angeren, die tegen zijn zin is ge promoveerd tot minister, maar door Wilhelmina wordt versleten voor een machtshongerig figuur. Dictatuur „Ik wens geen Roomse dictatuur, zei Wilhelmina over zijn ideeën. Terwijl hij in feite gauw terug wilde naar de rechtsstaat zoals die voor de oorlog was, als de Duitsers eenmaal waren verslagen." De bekritiseerde minis ter dient uiteindelijk zijn ontslag in. In eerste instantie lijkt Wilhelmina helemaal weg van zijn opvolger, Van Heuven Goedhart. Helaas: al snel moet ook deze boomlange Engeland vaarder met de imposante schoen maat 48 het ontgelden. Tot Wilhel mina's ontsteltenis houdt hij er grof weg dezelfde gedachten als zijn voor ganger op na, terwijl zij snakt naar meer macht voor het koningshuis. Zo barst de bom, op 20 september 1944. Wilhelmina wast Van Heuven Goedhart op ongekende wijze de oren. „Ze heeft hem de mantel uitge veegd, voor rotte vis uitgescholden. Het was een heel slecht gesprek." De dag erna wordt dé vraag ge steld: is ze wel helemaal normaal? En nu, tientallen jaren later, vraagt Ver burg zich af: waarom leek ze eigen lijk niet helemaal normaal? Op twee weken van de oorspron kelijke deadline, eind deze maand, staat Turkije nog net zo ver als begin vorige maand: aan 65 Europese eisen voor de visum liberalisering is voldaan, aan 7 nog niet. „Hopelijk snel. Ik kan niet pre ciezer zijn", aldus Europees mi gratiecommissaris Dimitris Avramopoulos gisteren op de vraag wanneer Turkije klaar is voor opheffing van de visum plicht. Hij en andere migratiekop stukken blijven roepen dat T\ir- kije 'hard werkt' en 'spectaculai re resultaten boekt', maar welke resultaten dat zijn, specificeren ze niet. Turkije wil heel graag dat de bijna 80 miljoen Turken in het land geen visum meer nodig heb ben als ze op vakantie willen naar Europese lidstaten. Het grootste struikelblok blijft de Turkse antiterreurwetgeving, die nu zo ruim is dat president Erdo- gan naar believen oppositiele den, journalisten en andere criti ci in de cel kan stoppen. Europa eist dat Turkije deze wetgeving toesnijdt op echte terreurver dachten, maar Erdogan weigert dat en Europa is ook niet van plan toe te geven. Hoezeer de meeste lidstaten ook hechten aan de deal, concessies op dit punt zijn niet te verwachten. Tur kije vindt 'een verenigd front' te genover zich, aldus Avramopou los. Hoewel Brussel formeel nog steeds eind juni aanhoudt voor het visumvrij reizen, is er allang een nieuwe deadline. Voor Erdo gan is dat oktober. Veel ingewij den in Brussel houden het erop dat het omstreden akkoord dan alsnog gaat sneuvelen, door wiens toedoen dan ook. Inmiddels werkt het akkoord op bescheiden schaal wel: de ille gale migratie naar Griekenland is spectaculair gedaald, Turkije nam al 462 mensen terug van Griekenland en liet op zijn beurt 511 personen naar Europese lan den doorreizen. Volgens vi- ce-commissievoorzitter Timmer mans zit Europa ook op schema om eind deze zomer 1 miljard aan vluchtelingenopvang in Tur kije te hebben besteed. TOT 40% VERRASSINGSKORTING Stella E-bike? Ja, stuur mij de gratis brochure! donderdag 16 juni 2016 Majesteit pakte een pilletje Koningin Wilhelmina kon ge nadeloos uitvallen tegen haar ministers tijdens de oorlogsja ren in Londen, naar nu blijkt mogelijk door het gebruik van pervetine. foto hh Carla van der Wal Rotterdam Marcel Verburg rechtshistoricus Het schiet niet op in Turkije, als het om het visumvrij reizen gaat. Het blijft een tijdbom on der het vluchtelingenakkoord met de EU. Frans Boogaard Brussel LIVORNO E-bikes tijdelijk al v.a. E-BIKE TEST 2016 Actie loopt t/m za. 2 juli a.s. Bel voor de extra scherpe introductieprijs 1606.3-1/4 Wegener Vraag 'm aan op de website! Wie verras jij met een M 5 000 wr«W fcWtfön ^n7vooriniW«<^ Maak vrijblijvend een proefrit in uw eigen straat of vraag het E-bike Informatiepakket aan. Bel 0 0341 - 25 22 66 of ga naar stellafietsen.nl Naam Adres E-mail Postcode/Plaats Telefoon Stuur de coupon zonder postzegel naar Stella Fietsen, antwoordnummer 725,8070 WB Nunspeet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6