Vrienden worden concurrenten Verre van 'awesome' 7 Het onvervalste melodrama Me Before You, gebaseerd op het gelijknamige boek, behandelt een relatie met euthanasie op de achtergrond. Niet iedereen stelt dat op prijs. Let niet op haar wenkbrauwen Als hoofdrol speelster in de serie Game of Thrones is Emi lia Clarke, die daarin de dra- kenkoningin speelt, wel gewend aan geweld en seksueel getinte uitspattingen. Maar een rol in de romantisch ge tinte draak Me Before You, waarin eu thanasie een belangrijk thema is, leidde tot veel meer ophef. Bij de première in Londen werden de makers opgewacht door demon stranten. Met teksten als 'Me Before Euthanasia' gaven de aanwezigen, die zich presenteerden als Not Dead Yet, aan het niet eens te zijn met de in houd van de film, waarin een zwaar gehandicapte rijkeluisjongen over weegt euthanasie te plegen. Emilia Clarke, die de film tijdens een onderbreking van haar Game of Thrones-verplichtingen maakte, is zich van geen kwaad bewust. „Ik koos deze rol vooral omdat het zo to taal anders is dan wat ik in die serie speel. Ik werd echt oprecht ontroerd door het verhaal." Aanrijding In Me Before You speelt Clarke de op timistische Lou, een in menig op zicht kleurrijk type dat wordt inge huurd om de zoon van een steenrijk echtpaar te verzorgen. Na een aanrij ding is hij - bijna volledig verlamd - in een rolstoel beland. Thssen de twee ontstaat gaandeweg een innige band, waardoor Lou hoopt dat haar patiënt terugkomt op zijn besluit om zijn leven in Zwitserland in een spe ciale euthanasiekliniek voortijdig te beëindigen. „Ik denk dat wij heel in teger met dit onderwerp zijn omge gaan", laat Clarke weten. „Het is een film die mensen raakt. Het boek sprak mij dan ook meteen aan. Want er zit ook humor in. Mijn personage, een serveerster die zonder werk zit, is iemand die zich heel creatief kleedt. Ik vermoed dat ik 72 verschillende outfits draag in deze film. De meeste combinaties kloppen van geen kan ten." Rugbyspeler De schrijfster van het boek, voorma lig journaliste Jojo Moyes, kreeg het idee voor Me Before You, toen zij een artikel las over een rugbyspeler. Die haalde na een ongeluk dat hem totaal verlamde, zijn ouders over via eutha nasie een einde aan zijn leven te ma ken. Hij had geen zin in een leven zonder seks en altijd wat eten en ver schoning betreft afhankelijk te zijn van anderen. „Dat verhaal raakte mij meteen", zegt Moyes in Londen, een dag na de hectische filmpremière. „Maar mijn vaste uitgever zag geen brood in deze tranentrekker. Ik moest naar een an dere uitgeverij uitwijken die wel het risico durfde te nemen." De doorbraak voor Moyes, die toen acht minder succesvolle romans op haar naam had staan, kwam toen The New York Times een paginagrote re censie aan haar boek wijdde. Het ge volg: een bestseller die vijf miljoen keer over de toonbank ging. „Ik had wel enige controverse over het boek verwacht", bekent Moyes. „Vooral in landen met een katholieke achtergrond. Maar niet in wat meer liberale landen zoals Nederland en ME BEFOREYOU Wij zijn heel integer met dit onderwerp omgegaan Zwitserland. Ik heb destijds veel con tact gehad met mijn lezers, vooral via Twitter. Ik merkte dat het boek veel losmaakte. Dat zal met de film zo vermoed ik ook gebeuren." Los van het feit dat zij haar publiek een aangrijpend verhaal wil voor schotelen, hoopt de schrijfster ook dat zij mensen aan het denken zet. „Ik pleit voor respect dat mensen moeten hebben voor de beslissingen die anderen nemen wat betreft hun leven." Zelf noemt de auteur als voorbeeld Christopher Reeve, de voormalige vertolker van Superman, die na een ongelukkige val ook hevig verlamd in een rolstoel belandde. „Hij ging zeer bewonderenswaardig met zijn lot om. Ik weet niet of ik in staat zou zijn om op zijn wijze met zo'n leven om te gaan. Maar ik wil wel de keuze hebben om zelf te bepalen hoe lang ik ermee wil doorgaan." Young Wrestlers Een voor een moeten ze op de weeg schaal, de jonge Turkse worstelaars die op een internaat in training zijn om te excelleren in hun favoriete sport. De meesten zijn 12 jaar oud. Wie niet op gewicht is, krijgt van de trainer een dwingend advies. Ahmet weegt amper 26 kilo. Dat is niet ge noeg. „Vanaf nu dubbele porties." In zijn documentaire Young Wrestlers stelt regisseur Mete Gü mürhan een groep jongens voor die wordt gedrild op een worstelacade- mie in de Türkse provincie Amasya. Net als andere sporters hebben zij een droom: deelnemen aan de Olympische Spelen. Maar dan moeten ze wel beter worden dan hun kameraden, met wie zij deze opleiding volgen. Vrienden worden concurrenten voor een hopelijk glorieuze toe komst in hun sportwereld. De documentaire zoomt in op het contrast dat bij deze opleiding hoort. De trainers zijn zowel vader lijk als dwingend. Soms is een zachte hand nodig, soms moet er bestraffend worden ingegrepen. Young Wrestlers is een zelfverze kerd regiedebuut van de in Rotter dam opgegroeide Gümürhan, die met deze film het Internationale Filmfestival van Berlijn haalde. Zijn stijl is niet opdringerig, eerder af standelijk, waardoor de kijker lang zaam maar zeker deze kleine sportge- meenschap wordt ingetrokken. Het gaat om een wereld die nooit eerder zo indringend in beeld is ge bracht. Ninja Turtles: Out of the Shadows Ze zijn ninja's, maar het stille ninjaleven en het als freaks verstopt blijven in het riool, zint de gemaskerde schildpad broers niet. Als Shredder met hulp van een slimme profes sor ontsnapt, is dat een uitge lezen kans voor Leonardo, Do- natello, Raphael en Michelan gelo om meer mensen voor zich te winnen dan journaliste April O'Neill (Megan Fox). Vergeleken met de vorige film uit 2014 is dit een opstapje uit het riool, trouwer aan de origi nele serie. De met putdeksels schietende bus is er, net als stupide bad guys Bebop en Rocksteady. Krang, het pra tende brein, is er. Met een Death Star-achtig wapen is hij bovendien veel gevaarlijker dan Shredder. Maar daar zijn de Turtles, die in ronduit ma nische stijl (produced by Mi chael Bay!) trachten te voorko men dat de wereld vergaat. Want dat zou allesbehalve 'awesome' zijn. donderdag 16 juni 2016 ra Tranentrekker over de dood lokt protest uit Ab Zagt DRAMA Regie: Thea Shar- rock. Hoofdrollen: Emilia Clarke, Sam Claflin en Matthew Louis. Wie het oorspronke lijke boek van Jojo Moyes heeft gelezen, weet dat Me Before You een verhaal is dat helemaal voldoet aan de voorwaarden van een ouderwetse tra nentrekker. Zoals ooit Love Story (1970), met Ryan O'Neal en Ali MacGraw, de ultieme klassieker was in dit genre. Alleen heeft de liefdesgeschiedenis in Me Before You een veel scherper randje, omdat euthanasie heel de film als een don kere wolk boven de hoofdpersonen hangt. Rijkeluiszoon Will (31) - een rol van Sam Claflin The Hunger Games) - zit na een ongeluk vrijwel volle dig gehandicapt in een rolstoel. Voor zichzelf heeft hij besloten om onder deze omstan digheden niet meer lang te leven. Als verzorgster duikt dan in zijn leven de net ontslagen serveerster Lou op. Zij zit vol le venslust, is onzeker en haar kledingkeuze is creatief. Zij slaagt erin het pantser van Will te doorbreken, hopend dat hij van gedachten zal veranderen. Lou wordt gespeeld door Emilia Clarke Game of Thrones). Zij is de drijvende kracht van Me Before You. Met haar uitstekende gevoel voor komische timing haalt Clarke het beste uit haar rol. Ze is zowel ontwapenend als onhandig. Alleen zal de kijker even moeten wennen aan de wenkbrauwen van Clarke, die in de film soms een eigen leven lijken te hebben. -A.Z. Emilia Clarke DOCUMENTAIRE Regie: Mete Gümürhan. A Turkse worstelaars worden al jong gedrild voor de Spelen. -A.Z. ACTIE Regie: Dave Green. Hoofdrol len: Megan Fox, Will Arnett, Laura Linney. - Tisha Eetgerink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 60