Ravel in de schijnwerpers cis 5 Vaderdagconcert Zigeunermuziek met vleug ska Het Zeeuws Orkest dichtbij mijn huis en atelier in Groede, dat is makkelijk om even aan te wippen. Als ik er een hele dag ver blijf, dan ga ik tussen de middag even plat tegen een oude geschutsring die de Duitsers in de Tweede Wereldoor log in de wei hebben laten aanleggen. Die halve uurtjes rust, dan voel ik me zo gelukkig." Of er ontwikkeling zit in zijn wei tje? Zag zijn grasland er 25 jaar gele den heel anders uit dan nu? „Ik heb geleerd dat je het als schilder heel dicht bij jezelf moet zoeken. Het is niet noodzakelijk om naar de andere kant van de wereld te reizen. Je moet de inspiratie in jezelf zoeken. Als ik het verschil tussen vroeger en nu wil aangeven, dan zeg ik: vroe ger was het schilderen een reis naar buiten, ik probeerde te verbeelden wat ik zag. Nu is het meer een reis naar binnen. Mijn werk is ook een soort dagboek. Het weitje voelt voor mij als een kapelletje, waar ik een soort geestelijke curettage onderga." Programma Beeldende kunst en poëzie gaan hand in hand op themadag Groede Klassiek Pop Maurice Ravel was een intro verte man. Hij trok zich terug in een klein huis verscholen in de bossen buiten Parijs, had weinig vrienden en slechts drie leerlingen. Hij hield van dieren, kinderen, sprookjes en de natuur. Die liefdes zijn te herkennen in zijn composities (bijvoorbeeld in Ma Mère L'Oye (Moeder de Gans). Ravel was geen veelschrijver. Hij componeerde heel be dachtzaam en dacht over elke noot en melodielijn na. Op het gebied van instrumentatie en orkestratie was hij een kei. Wie kent niet de meesterlijke constructie van de Bolero, zijn ingenieuze pianowerken en het aangrijpende La Valse Ook het verhalende Ma Mère Een heerlijke muziekstroom die met duizelingwekkende vaart naar een climax stroomt L'Oye is prachtig. Twee van deze werken staan op de mu- zieklessenaarvan HZO, sa men met Alborada del Gracioso en zijn orkestratie van Schilde rijen van een tentoonstelling van Modest Moessorgski. De fagot wordt ook extra be licht tijdens dit concert. Het is 500 jaar geleden dat het in strument werd uitgevonden. De fagot wordt vaak de contra bas onder de houten blaasin strumenten genoemd. De so nore klanken worden ook wel eens als humoristisch betiteld, maar de fagot kleurt vooral prachtig de orkestklank in. Ra- vel hield duidelijk van dit in strument ,want in Ma Mère L'Oye (het fragment over la Belle et le Béte) en Alborada el Grazioso (Ochtend-lied van de Nar) krijgt dit instrument een belangrijke rol. In dit laatste werk komen verschillende Spaanse thema's, melodieën en ritmes voor. Ma Mère L'Oye is oorspron kelijk een suite voor piano vierhandig. Ravel orkestreerde dit werk in 1912 en breidde het uit tot een balletsuite voor symfonieorkest. Ineenstorting Als men wals zegt, denken ve len aan de mooie baljurken en het Nieuwjaarsconcert in We nen. Ravel stelt echter in La Valse deze dans voor in een negatieve uitvergroting. Hij laat in het stuk de dansen moeiteloos in elkaar overgaan en voert de spanning enorm op. Het werk eindigt in een angstaanjagende ineenstor ting. Een protest tegen de pracht en praal van het Weense Hof? Misschien, maar in ieder geval een heerlijke muziekstroom die met duize lingwekkende vaart naar een climax stroomt. Traditiegetrouw is de gene rale repetitie van HZO voor het publiek vrij toegankelijk. Zondag 19 juni om 15.30 uur kunnen liefhebbers terecht in de Zeeuwse Concertzaal. Daarvoor is er tussen 14.00 en 15.00 uur een gratis concert voor kinderen van Schilderijen van een tentoonstellingEen uitgelezen werk om kinderen vertrouwd te maken met klas sieke muziek én het symfonie orkest. Muziekdocent en thea termaker Stijn Vervoort ver telt over de sprookjesachtige afbeeldingen die op de schil derijen staan. donderdag 16 juni 2016 Het Zeeuws Orkest (HZO) wil spectaculair uitpakken met de reeks zomerconcer- ten in juni. Samen met diri gent Ivan Meylemans is ge kozen voor twee thema's: Maurice Ravel en de fagot. Bovendien zitten dit keer meer dan negentig musici op het podium. Jeanette Vergouwen HZO verzorgt o.l.v. Ivan Meylemans in juni drie zomer- concerten: donderdag 23 juni in de Grote Kerk in Brouwers haven, vrijdag 24 juni in de basiliek in Hulst en zaterdag 25 juni in de Grote Kerk in Veere. Aanvang 20.15 uur. Dirigent Ivan Meylemans leidt de strijkers van Het Zeeuws Orkest, fotojeanettevergouwen CultGrote vaders, Grote zonen. Dat is het thema van het Vaderdagconcert van het Zeeuws Vo caal Ensemble in Goes. Onder leiding van Patrick van der Linden worden com posities van Bach, Mozart, Wesley en Scarlatti gebracht. Organist Gerben Budding begeleidt het koor en speelt twee orgelsolo's. (Voluntary van We sley en Sonata van C.Ph.E. Bach). Zaterdag 18 juni in de kerk aan de Sin gelstraat 9 in Goes, aanvang 20.00 uur. Kaarten te bestellen via www.zeeuwsvo- caalensemble.nl. Balkan Fever. Zo kon digt De Spot de show aan van het Gipsy-Ska Orkestra. De groep brengt al tien jaar een mix van Oost-Europese zigeunermuziek en Ja- maicaanse ska. De mu ziek verraadt respect voor de zigeunertraditie en een avontuurlijke in slag. De band zingt in het En gels, Frans, Antwerps en het Romanes. Het Gipsy- Ska Orkestra toerde door binnen- en buiten land en speelde onder meer in het voorpro gramma van Peter Ga briel op het Life Festival in voormalig Auschwitz. Balkan Fever, De Spot in Middelburg, zaterdag 18 juni, aanvang 21.30 uur. De eerste dag van de exposi tie, zaterdag 18 juni, valt samen met de Dag van de Poëzie in Groede. Daar worden optre dens van dichters en voordrachten van poëzie afgewisseld met muziek van onder meer Krapuul. Het middagprogramma is van 14.00 tot 16.00 uur, waarin ook activiteiten voor kinderen zijn voorzien. Vanaf 20.00 uur zijn in Gale rie de School optredens van dichteres Anneke Brassinga en collega's. De expositie 't Lage Weitje is te bezoeken op de zaterda gen 18 en 25 juni en 2 en 9 juli, van 13.00 tot 18.00 uur en op afspraak via www.theojordans.nl. De werken zijn op twee lo caties te zien: in de wagen schuur op de boerderij van Wim Risseeuw aan de Scherpbierseweg 26 in Groede en in het atelier van Jordans, aan de Schuitvlot- straat 28 in Groede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 58