Hoge windmolens bouwen zichzelf 3 dagen Twente**** Hi 4 NI Oscar Pistorius laat zijn 'kwetsbaarheid' zien 79.5 ZONDER PROTHESES De Barneveldse windmolenbou wer Lagerwey presenteerde giste ren het ontwerp voor een nieuwe kraan om turbines te bouwen, kortweg de Lagerwey Kraan gehe ten. De nieuwe machine, die later dit jaar gebouwd wordt, staat niet naast de windturbine, maar hijst zichzelf omhoog in de mast. Eigen handig tilt het gevaarte de ver schillende onderdelen naar boven, en bevestigt ze op de juiste plek. Op het promotiefilmpje ziet het er doeltreffend en ingenieus uit. Bad Bentheim diner 3 dgn Giethoorn HP www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg De Lagerwey Kraan levert niet al leen veel tijd- en ruimtewinst op, maar heeft nog een belangrijk voordeel: „De mogelijkheden om de hoogte in te gaan, zijn in princi pe onbeperkt", zegt woordvoer ster Melanie Poort. „Je hebt alleen een langere kabel nodig." Het zijn dit soort innovaties waar minister Henk Kamp van Economische Zaken blij van wordt. Hij heeft 12 miljard euro subsidie klaarliggen om de plan nen met windenergie op zee te kunnen uitvoeren. Maar als de ont wikkelingen snel gaan, kan de branche toe met minder. Hogere molens met meer rendement zijn in principe goed nieuws voor de staatskas. „Als branche willen we ook dat de subsidie minder wordt", zegt Arthur Vermeulen van Raedthuys Energie. „Het ide aal is dat er helemaal geen subsi die meer nodig is. Dat dwingt ons om de kosten zo laag mogelijk te krijgen, daarvoor moeten we de nieuwste techniek toepassen." Hij begrijpt dat het visuele aspect een rol speelt. Het belang rijkste verschil met kleinere exem plaren: „Grotere molens lijken dichterbij te staan. Maar het voor deel is weer dat je er minder van nodig hebt om dezelfde productie te halen." In de Drentse Veenkoloniën, waar veel protest is tegen een windmolenpark, adviseerde een milieucommissie om in plaats van vijftig kleine molens, een kleiner aantal grote molens neer te zet ten. De gemeenten waren blij met het voorstel. Rob Rietveld, voorzit ter van omwonendenvereniging NLVOW, zou willen dat ruimtelij ke argumenten een veel belangrij kere rol spelen. „Nederland loopt achter op gebied van duurzame energie en staat onder druk er iets aan te doen. Je hebt allerlei cow boys die een windpark willen bou wen, zij bepalen de ontwikkeling. Terwijl het eigenlijk ruimtelijke ordening is." 2030 ca. 350 mtr 324 mtr 198 mtr incl. diner" donderdag 16 juni 2016 PRETORIA Paralympiër Oscar Pistorius liep gisteren zonder kunstbenen door de rechtszaal van het Zuid-Afrikaanse Pretoria. Het idee kwam van zijn advo caat Barry Roux, die hoopt dat Pistorius in hoger be roep alsnog onschuldig wordt bevonden aan de dood van zijn vriendin Reeva Steenkamp, driejaar geleden. „Het is tijd om hem met andere ogen te bekijken", zei Roux. „Pistorius was kwetsbaar door zijn handicap." Nadat Pistorius wat heen en weer had gelopen, stond hij minutenlang huilend voor de rechter. In 2013 schoot de atleet dwars door de toiletdeur in zijn woning. Hij verklaarde dat hij had gevuurd omdat hij dacht dat er een inbreker was, maar zijn vriendin werd dodelijk geraakt. Op 6 juli hoort de 'Blade Run ner' welke straf hij krijgt. Eerder kreeg hij vijf jaar cel wegens doodslag. De aanklagers gingen in beroep; zij vinden dat hij voor moord moet worden veroordeeld. FOTO SIPHIWE SIBEKO/AP Nu de techniek het mogelijk maakt om hogere en grotere tur bines te bouwen, liggen er kan sen voor ondernemers. Sander van Mersbergen Barneveld 2 nachten incl. ontbijt in 4* Resort Bad Boekelo (8,1) 1 keer een diner (hoofdgerecht du chef) 3 dagen gebruik van het wellnesscentrum Gratis wifi en parkeren. Aankomsten t/m dec. 3* Hotel Bentheimer Ho 2 nachten incl. ontbijtbu lx diner (hoofdgerecht) Gratis gebruik van wifi .(8,0) fet 3* Holland Inn Wolvega (8,2) 2 nachten incl. ontbijtbuf Eft 2 keer 3-gangendiner 3 w Rondvaart Giethoorn et 50 Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Hoogste windmolen Eiffeltoren Hoogste windmolen Voor maar: Heerlijk 4* wellnessresort gelegen in de Twentse natuur en dichtbij Enschede!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4