'Wij mogen voor niets twee uur bij goeroe Simon Sinek langskomen' 10 ZEELAND UITDAGING JOOST MINNAAR EN PIM DE MORREE Gl Ze hebben hun banen opgezegd en stapten op het vliegtuig. Bestemming: VS en Canada. Twee Zeeuwen zijn op zoek naar iets zeer waardevols: blijvend geluk en zingeving op de werkvloer. BRIEVEN In deze tijd, waarin zoveel ge beurt, ben ik dat gemekker over Zwarte Piet (28 mei) zo zat. Denk je eens in dat je in een oorlogsgebied woont. De kogels vliegen om je oren en dan gaan ze het hebben over Zwarte Piet. Stel je eens voor dat je aan de zwengel van een pomp staat. Je zwengelt en zwengelt, maar weer geen wa ter. Er komen mensen langs en wat denk je? Ze gaan het hebben over Zwarte Piet. Ei genlijk is het gewoon te gek voor woorden. We kunnen overal een punt van gaan ma ken, maar denk na. Is het rele vant of wil ik gewoon een hoop aandacht. En dan zijn we op het volgende punt. Als het dat is, zeg het gewoon. We willen jullie best aan dacht geven. Maar doe dan iets wat nut heeft. We leven in een veranderen de wereld. Ook in Nederland blijven de bomen niet tot in de hemel groeien. We volg den onze bestuurders (2 juni) om gaten in het financiële vergiet te dichten. We aan vaardden minder voorzienin gen, minder pensioen, min der rechterlijke macht. Nu de gaten afgedekt raken, prikken onze bestuurders, privaat zo wel als publiekrechtelijk, er echter snel, en meestal zon der inspraak, nieuwe gaten in waarbij het gewin in eigen zakken stroomt. Elet schiet op deze wijze niet op; gevolg meer rijken. In Frankrijk en België aan vaarden burgers deze zelfver rijking niet meer. Wachten de bestuurders in ons land hier ook op? Elke actie onzerzijds veroor zaakt een extra gat in het ver giet. Gaten waar de burgers meer last van hebben dan be stuurders. De ene partici peert in het tekort de andere in het vermeende overschot. Met Prinsjesdag krijgen we weer uitleg over de voordelen van deze participerende sa menleving. Bedrijven die niet door heb ben dat klanten hun salaris betalen zijn ten dode opge schreven. Post.nl heeft dat kennelijk nog niet door nu de helft van de brievenbussen weg te halen (3 juni). Al tij den is Post.nl bezig zich te vervreemden van haar klan ten. De meest lucratieve zijn de postzegelverzamelaars, maar postzegels worden veel te duur en worden steeds moeilijker verkrijgbaar en dus stappen verzamelaars over op thema's met voorna melijk buitenlandse postze gels. Ook postloketten in win kels verdwijnen aan de lopen de band omdat deze finan cieel uitgeknepen worden. Ook de postbezorgers, meest al ZZP'ers staan vaak in de (fi nanciële) kou. Allemaal ver keerde bezuinigingen, maar het salaris van de directeur, die tegenwoordig CEO heet, blijft wel overeind. Jammer van ooit zo'n mooi bedrijf. Met verbazing heb ik de soap in de gemeenteraad van Rei- merswaal gevolgd (1 juni). Er wordt gezeurd over 2 db. Ieder raadslid dat aan het woord kwam had zich niet verdiept in het rapport over geluidmetingen van Peutz. (Had men toch geen verstand van). Maar men weet dan blijkbaar wel dat 2 db heel veel verschil maakt? Nu vraag ik mij af: Kaai 85 is gedeeltelijk Reimerswaal en gedeeltelijk Kapelle. Kapelle mag 50 db en Rei merswaal 53 db aan geluid produceren. Mijn vraag hoe gaan ze dan dan controleren.? Moet dan schip zo af en toe omdraaien? Onkruid Helemaal mee eens met het CDA. Ik ben ook zeer onge lukkig met het feit dat het groenonderhoud (4 juni) is gegund aan een bedrijf bui ten Zeeland boven een bedrij- vencombinatie van eigen bo dem. Overal borden van de gemeente met grote letters: Ik heb een band met Schou- wen-Duiveland. Ja, ja, dat heb ik ook, maar die tekst geeft me een nare bijsmaak in dit geval. Toen ik vanmorgen, rond de klok van twaalven, in mijn be scheiden natuurvriendelijke tuintje, zoals gebruikelijk op zondagmorgen, zat te genie ten van een wit wijntje,olijf je en een blokje kaas zag ik de musjes met hun jongen ge nieten van de hun toegewor pen stukjes brood en kaas korstjes. Hierbij werd dit vreedzaam tafereeltje weer verstoord door deftig in het zwart geklede figuren die ik denkbeeldig uitgedost zag met naamplaatjes als project leider en dat soort benamin gen. Deze lieden deden het zelfde als wat in de mensen wereld gebruikelijk schijnt te zijn. Namelijk: de beste stuk jes afpakken. De kauwen en zovoort moesten het doen met hun bescheiden verblijf elders, terwijl de menselijke bonzen hun verblijf kunnen kiezen tussen Bahama's of Mallorca of iets dergelijks. e doen wat ve len zouden wil len, maar niet doen of dur ven. Hun goed betaalde banen opzeggen en werk maken van hun missie. In hun geval is dat op zoek gaan naar een werkomgeving waarin geluk en welbevinden voorop staan, en waarmee de organisa tie of het bedrijf ook nog garen spint. Klinkt te mooi om waar te zijn. Maar nee, van een utopie is geen sprake, stellen de uit Zee land afkomstige dertigers Joost Minnaar (Burgh-Haamstede) en Pim de Morree (Zierikzee). Ze noemen zichzeif de Corporate Re bels. De afgelopen maanden heb ben ze pioniers met een verge lijkbaar gedachtegoed bezocht in Nederland, België, Frankrijk, Spanje, Verenigd Koninkrijk en Denemarken. Gisteren zijn ze op het vliegtuig gestapt naar de VS en Canada. Gedurende drie weken heb ben Minnaar en De Morree in New York, Pittsburgh, Toronto, Iowa, Detroit en opnieuw Toron- to afspraken met schrijvers, on dernemers en opiniemakers. Hun bekendste gesprekspartner is managementgoeroe Simon Si nek (zie kader). 'Helden', noemen ze hun ge sprekspartners. Lieden die erin slagen medewerkers wezenlijk te motiveren om een hoger doel na te streven. Ze hebben een col lectieve ambitie geformuleerd waarvan hun organisatie ook profiteert. En dat is niet de winst verdubbelen binnen twee jaar. Met hun werkbezoeken wil len de corporate rebels onderzoe ken of werknemers ook daad werkelijk gelukkiger zijn gewor den. „Daarvoor gaan we de fa briek in en de werkvloer op." In Toronto geven Minnaar en De Morree zelf een workshop over hun zoektocht. De vergoe ding die ze daarvoor opstrijken, steken ze in hun reis. Ongenoegen Zoals vaak is ongenoegen, of frustratie, de katalysator voor verandering. Dat was ook bij Minnaar en De Morree de aanlei ding om hun leven om te gooien. Nanotechnoloog Minnaar deed als laborant bij het Duitse Henkei in Barcelona fundamen teel onderzoek naar flexibele beeldschermen voor Samsung en Apple. De Morree was tech nisch bedrijfskundige bij Van- derlande in Veghel. Minnaar: „We hadden gave banen, ik woonde in Barcelona, maar had op zondagavond geen zin om maandagmorgen naar het werk te gaan." Nul respons Minnaar hekelt de Duitse hiërar chie bij Henkei, de top down communicatielijnen, en dat ton nen over de balk worden gesme ten alleen maar om budgetten op te maken, om te voorkomen dat de onderzoeksafdeling het volgend jaar met minder zou moeten doen. Daartegen protes teren is vechten tegen de bier kaai, ondervond Minnaar. Met collega-laboranten moest hij veel tijd steken in rapporten opstellen voor bazen zonder dat daarop ooit een reactie kwam. „Soms stuurden we oude rappor ten op, maar ook dat leverde nul respons op." Voor zijn ongenoe gen, en dat van zijn collega's, stonden zijn bazen niet open. „Na een jaar was mijn motivatie compleet weg." Dat overkwam ook De Morree bij Vanderlande. Hij zag zich steeds vaker gedwongen te wer- donderdag 16 juni 2016 U kunt uw brief richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Zwarte Piet Sjanie Lukasse Molenweg 34, Oostkapelle T oezichthouders J. W. Minderhout Vredehoflaan 326, Vlissingen Brievenbussen Peter H. de Dreu Ruigendijk 10, Driewegen Scheepswerf Jannie van Loo-Akkerman Zouteweg 2a, Hansweert Lia Dudok Korte Moermondsweg 3, Renesse Topsalarissen in de zorg Kees Baan Wijdauplantsoen 29, Middelburg Zeeuwen op zoek Miel Timmers Eindhoven Managementgoeroe Simon Sinek (foto) is de bekendste gespreks partner van Eindhovenaren Joost Minnaar en Pim de Morree tijdens hun reis. Volgens Sinek raak je werkne mers alleen als je de waar- om-vraag kunt beantwoorden en als het geloof daarin overeen komt met de hoop van medewer kers. Pas als duidelijk is waarom ie mand of een organisatie iets doet, kunnen mensen daarin gelo ven. En winst maken is niet het waarom, maar het resultaat. Hij stelt dat Apple zijn succes dankt Traci Fenton aan de 'drive' om spullen te ma ken waarmee te gekke dingen mogelijk zijn - zoals, ooit vernieu wend, muziek op je telefoon. De Morree: „Sinek is normaal ge sproken voor 75.000 dollar te boeken, wij mogen voor niets twee uur langskomen." Het duo uit Eindhoven heeft acht afspraken met schrijvers, onder nemers en opiniemakers. 'Helden' die op hun 'bucketlist' prijken. Een andere goeroe bij wie zij aan schuiven, is onder meer: oprich ter Charlie Kim van Next Jump, specialist in de combinatie van ge ven om personeel, ze bijstaan in Simon Sinek persoonlijke groei, terwijl meer geld wordt verdiend en de wereld een beetje beter wordt. Ook Traci Fenton (foto) krijgt bezoek uit Eindhoven. Zij is oprichter van WorldBlu, een beweging die vrij heid en democratie op de werk vloer predikt. Van hun afspraak met Richard Sheridan van softwarebedrijf Men- lo Innovations verwachten Min naar en De Morree ook veel. Hij stelt vreugde en blijdschap in het werk centraal en schreef daar een boek over, Joy Inc. Elke orga nisatie kan zijn werkwijze invoe ren, stelt Sheridan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43