4 ZEELAND ONDERWIJSVERNIEUWING SCHOLEN SAMEN VERDER Vier voormalige basisscholen samen in een nieuw gebouw, op een nieuwe locatie en met een nieuw onderwijsconcept. En dat in een gebied waar steeds minder kinderen wonen. Ambitieus? De West-Zeeuws-Vlaamse scholenkoepel Escalda begint er na de zomer gewoon mee. Thematisch onderwijs Al jaren werken ze samen, de openbare scholen in Cadzand, Zuidzande, Nieuwvliet en - tot drie jaar geleden - Retranche- ment. In de wetenschap dat het er ooit van komt: een samen smelting van die dorpsscholen. Onder de noemer 'kustschool' slaat onderwijskoepel Escalda nu een totaal nieuwe weg in. Het plan zingt al een poosje rond in de streek, maar alleen in flarden, constateert Kees Moel ker, directeur van de betrokken basisscholen. „Tot nu toe gaat de discussie vooral over de vraag of we een nieuw gebouw krijgen. Terwijl het daar voor ons in eer ste instantie helemaal niet om draait." Tijd om helderheid te scheppen, vindt de werkgroep die bezig is met de voorbereidin gen. Daarin zitten vertegenwoor digers van leerkrachten, ouders, schoolbegeleidingsdienst en kin deropvang. Het idee 'kustschool' hangt vooral samen met een nieuw on derwijsconcept, leggen ze uit. „We sluiten, als eerste in Zee land, aan bij de IPC-methode", verklaart Moelker. „Daarbij wordt alle onderwijs rond the ma's gegeven." (zie kader). Maar daar blijft het niet bij. „Een tweede belangrijke onderdeel is de doorlopende leerlijn. We wil len kinderen van o tot 12 jaar de hele dag kunnen begeleiden. Met onderwijs, maar ook met kinderopvang en buitenschool se opvang." Daarbij vervagen de huidige grenzen. „Een kind van Door dit te doen hou je hier een school. Anders zou alles verdwijnen drie dat toe is aan wat uitda ging, zou bijvoorbeeld best met groep 1 van de basisschool kun nen meedoen." En daar komt het idee voor een nieuw schoolgebouw van daan. „Als we dat niet krijgen, moeten we naar de huidige school in Cadzand", verklaart Moelker. „Dat gebouw is verou derd en de indeling ongeschikt voor deze manier van onder wijs." Het oog is gevallen op kin dervakantiekamp Cadzandië, het vroegere Hedenesse. Er wordt nu gekeken of eigenaar Idee Kidz daar een school kan bouwen, die dan voor onder wijsdoeleinden gehuurd kan worden. „De locatie is ideaal", vindt Moelker. „Het ligt cen traal tussen de betrokken dor pen." Het is uiteindelijk aan de Sluise gemeenteraad om al dan niet geld beschikbaar te stellen voor een nieuwe locatie. „Ik hoop dat politici zich realiseren dat ze dan ook kiezen voor leef baarheid en burgerparticipatie", zegt Annika Hollebek, ouder van drie leerlingen op de school in Nieuwvliet. „Door dit te doen hou je hier een school. An ders zou alles verdwijnen." Escalda begint komend school jaar met het thematisch onder wijs op de twee overgebleven scholen in Cadzand en Zuidzan de - die laatste fuseert komende zomer alvast met die uit Nieuw vliet. Daarna is het afwachten of 'De Kustschool' ook fysiek een nieuw schoolgebouw wordt. Zierikzeese (25) gewond bij auto-ongeval 112 NIEUWS Politie zoekt getuigen van vernielingen Goederen in beslag genomen donderdag 16 juni 2016 Werkgroepleden Kees Moelker en Natasja Schot met kinderen van obs Europa, foto camile schelstraete Zuidzande Annika Hollebek, ouder Het 'Internationaal Primary Cur riculum' (IPC) is een internatio nale onderwijsmethode. In Ne derland werken ongeveer 150 basisscholen ermee. IPC gaat uit van thematisch onderwijs. Schooldirecteur Kees Moelker legt het uit aan de hand van het voorbeeld 'chocolade'. „Als je daar alles over wil weten, be trek je vanzelf alle vakken erbij. Je zoekt immers op waar ze het voor het eerst aten en wan neer het naar Nederland kwam: geschiedenis dus. Hoe groeit het, en hoe wordt het getrans porteerd: biologie en aardrijks kunde. En je kan er natuurlijk ook mee rekenen, taal erbij be trekken, erover lezen, liedjes over zingen, en een bezoekje brengen aan de chocoladema kerij in Cadzand." Door dat zoe ken leren kinderen veel meer dan alleen over chocolade, is het idee, mede doordat ze - vaak in groepjes - op hun eigen niveau en tempo werken. Kustschool is uniek KERKWERVE In een woning en een auto aan de Sint Domusstraat in Zierikzee heeft de politie gis teren goederen in beslag ge nomen die mogelijk zijn ge bruikt bij een brandstichting begin mei. In de ochtend van 3 mei brandde in de Venkel straat een auto uit. De politie heeft deze zaak nog steeds in onderzoek. Naast de goederen in de wo ning en auto werd ook illegaal vuurwerk in beslag genomen. Er zijn geen aanhoudingen verricht. OUD-VOSSEMEER De politie is op zoek naar ge tuigen van vernielingen die af gelopen dagen zijn gepleegd in Oud-Vossemeer. In de Cornelis Frankenstraat zijn na 12 juni, 02.00 uur een tuinbeeld en bloembak ver nield. Een dag eerder werd een raam van de Nederlands Hervormde kerk beschadigd. Getuigen kunnen zich melden via telefoonnummer 0900-0844. Bij een eenzijdig ongeval op de Kakkersweelweg in Kerk- werve is gisteren rond 11.30 uur een 25-jarige vrouw uit Zierikzee bekneld geraakt. De vrouw reed met haar auto de berm in en belandde bij het terugsturen op een boom aan de andere weghelft. De vrouw werd door de brandweer uit haar benarde positie bevrijd. Daarna is ze door een ambu lance naar het ziekenhuis in Goes gebracht. De beschadig de auto is door een bergings bedrijf weggetakeld. ZIERIKZEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37