D Overlijden van meisje schokt dorp en school Nieuwe windmolen wordt megagroot 2 NI WILLEM VAN DAM HEXIT ":-<3rïzf Column e Brabo's moeten met hun tengels van onze bolus af blijven! Op de Facebookpa- gina van 'In love with Zeeland' is een Brabants-Zeeuwse bolusoor log uitgebroken: is de Zeeuwse bo lus wel zo Zeeuws als de Zeeuw en beweren? „Natuurlijk", zeggen de Zeeuwen. „Geen sprake van", roepen de Brabanders. Als jong verslaggever mocht ik regelmatig de Zeeuwse kampioen schappen bolusbakken bijwonen. Dat resulteerde meestal in een wat lollig bedoeld verslagje, waar boven ik graag de kop 'Bakker Ber- tus draait de beste bolus' (of iets in die trant) plaatste. Niet alle bo lusbakkers zagen daar de humor van in, want zij beschouwen het bakken van een bolus als een bloedserieuze aangelegenheid. Aan mij is de bolus niet be steed. Een kleffe kleverige zoete hap, dat is het. Ik weet, dit is vloe ken in de kerk, want de bolus is zo Zeeuws als het Zeeuws Meisje. Tenminste, dat dacht ik altijd. In het verleden zijn tenslotte niet voor niets pleidooien gehouden om de Zeeuwse bolus op de lijst van cultureel erfgoed te plaatsen. Er zijn echter twijfels gerezen over de Zeeuwse komaf van de bo lus. In Brabant is een koekenbak ker opgestaan, die met stelligheid beweert dat zich ook onder de Bra banders zeer bekwame bolusbak kers bevinden. Op het internet heeft dat geleid tot een hevig wel- les-nietes. Sommige boluskenners hangen zelfs de theorie aan, dat noch de Zeeuwen noch de Braban ders de bolus voor zich mogen op eisen; het recept zou zijn gejat van Portugese Joden. De gemoederen zijn inmiddels zo hoog opgelopen, dat aan Zeeuwse kant wordt geroe pen dat de Brabanders niet zo ver waand moeten zijn om te denken dat alleen zij een fatsoenlijk wor stenbroodje kunnen maken; te Burgh-Haamstede worden min stens zulke lekkere broodjes ver vaardigd. Eerlijk gezegd, het zal mij een worst wezen. Die Zeeuw se bolus en dat Brabantse broodje - ze zijn allebei niet te vreten. Er zijn twijfels over de Zeeuwse komaf van de bolus Stelling Windmolens zijn mooi TOOS HENK LEZERS HELPEN LEZERS Kamerdebat over Borssele Vervolg aanpak criminaliteit Foutje in Mijn geld en ik Fout e-mailadres Het meisje was gisterochtend om kwart over acht met haar moeder op weg naar school in Middelburg. Zij fietste links naast haar moeder, die nog een ander kind uit het gezin op haar fiets vervoerde. Op het fietspad langs de Middelburgseweg kwam zij frontaal in botsing met een 17-jarige bromfietser uit Goes, die vanuit Middelburg rich ting Grijpskerke reed. Toen de bromfietser door de bocht kwam, weken hij en het meisje uit naar dezelfde kant van het fietspad. Het meisje overleed ter plaatse; de bromfietser raakte licht gewond. De bromfietser is gistermid dag verhoord. De officier van jus titie die is belast met het onder zoek, beslist later of en wanneer de familie van het meisje wordt gehoord. De politie is op zoek naar getuigen. Ook mensen die het ongeluk hebben zien gebeu ren en erover willen praten, kun nen bij de politie terecht. Het ongeval gebeurde net voor bij de kruising van de Middel burgseweg en de Poppendamse- weg. Politie, brandweer, ambu lances en traumahelikopter kwa men daarheen om hulp te verle nen. Voor het meisje kwam die te laat. Justine Lugtenburg, die bij de kruising woont, werd wak ker van het gegil. „Ik slaap aan de kant waar het is gebeurd." Zij zag hoe ambulancemedewerkers met een reanimatie bezig waren. „Het was verschrikkelijk om te zien en te horen." Het nieuws drong ook snel door in Grijpskerke. Personeel en klanten van de supermarkt waren erg aangedaan en wissel den op gedempte toon informa tie uit. Ook bij de benzinepomp schuin tegenover de plek van het ongeval kwam het nieuws als een schok. De pomp was tijde lijk onbereikbaar omdat de weg was afgesloten voor de hulpverle ning. Het 10-jarige meisje zat op school in Middelburg op de Aventurijn in de Griffioenwijk. Volgens Thomas Landman van stichting Onze Wijs - de onder- wijsstichting waartoe de Aventu rijn behoort - zijn de lessen giste ren doorgegaan onder begelei ding van een calamiteitenspecia list van het adviesbureau voor onderwijs RPCZ. Die zal de do centen en de leerlingen ook de komende dagen bijstaan. Het fietspad langs de Middel burgseweg staat niet bekend als gevaarlijk. Wel zorgt het gedrag van fietsers en bromfietsers zelf soms voor gevaarlijke situaties, Het fietspad is niet gevaarlijk; het gedrag van fietsers en bromfietsers zorgt soms wel voor gevaarlijke situaties zegt Justine Lugtenburg. Zeker op tijden dat kinderen vanaf de dorpen op Walcheren naar school in Middelburg of naar huis fietsen, is het een drukke route. Als zij met meerderen naast elkaar rijden, kan het ge vaarlijk zijn. „Ik mijd het fiets pad op die drukke momenten", zegt Lugtenburg. „Ik ben er zelf ooit aangereden door een groep je fietsers. Dat liep voor mij ge lukkig wel goed af." „Windmolens worden groter, ho ger en nóg stiller." Branchevere niging NWEA doet er niet ge heimzinnig over. De reden is eenvoudig: het levert meer op. „Op dezelfde locatie leveren twee keer langere rotorbladen vier keer meer productie op", schrijft de NWEA in zijn visie op 2030, die gisteren verscheen. Hogere masten zouden zelfs voor acht keer meer productie zorgen, omdat de wind op grote re hoogte harder waait. Hoe groot de molens in de toe komst exact gaan worden, zegt de NWEA niet, maar een woord voerder geeft aan dat het voor beeld van de dubbel zo grote wie ken - een gemiddelde windmo len haalt 150 meter - reëel is. Rob Rietveld, voorzitter van de landelijke omwonendenvereni ging NLVOW, is fel tegen nóg hogere turbines. „De impact op de omgeving zal enorm zijn. „In de stad heb je er niet zo veel last van, maar op het platteland is dat anders." De bouw van wind- parken is niet aan hoogtegren- zen gebonden, maar volgens het ministerie speelt het wel mee bij vergunningverlening.P4 HENK BREXIT BEDOELT U! donderdag 16 juni 2016 Bolusoorloa Vandaag Reageer op pzc.nl In een Chinees res taurant, hoort een Chinese kok 713 reacties EENS ONEENS PAUL KUSTERS Gratis af te halen: een com plete surfplank. Gezocht: ge boortekaartjes en een oude jeugdliefde. Deze en andere oproepjes vindt u in de ru briek op pagina 24. Voor le zers, door lezers. DEN HAAG De Tweede Kamer wil een debat over de kerncentrale Borssele. Aanleiding is on der andere de berichtge ving in deze krant over de fi nanciële problemen bij ener giebedrijf Delta en de brand brief die het bedrijf naar de Kamer heeft gestuurd. Het debat is aangevraagd door de PvdA en kreeg bre de steun. Het is nog niet bekend wan neer het debat zal worden gehouden. DEN HAAG De intensieve aanpak van de ondermijnende en ge organiseerde criminaliteit in Zuid-Nederland is succes vol. Dat schrijft minister Ard van der Steur aan de Twee de Kamer. De samenwer king van diverse partijen bin nen de Taskforce Brabant Zeeland gaat daarom door. Het probleem blijkt wel ern stiger dan verwacht. BIJ NADER INZIEN In de krant van woensdag is bij de rubriek Mijn Geld en ik bij de foto en de quote per abuis de naam van oud-ZLM-directeur Bram de Jonge vermeld. Het ging echter om de huidige ZLM-directeur, Marinus Schroevers. In de krant van gisteren werd verwezen naar een on- derwijsbijeenkomst van de ZB in het Arsenaal in Vlissin- gen op 28 juni. Daarbij stond een verkeerd e-mail adres. Het juiste adres is secretariaat@dezb.nl. In haar woonplaats Grijpskerke en op haar school in Middel burg is geschokt gereageerd op het overlijden van een 10-ja- rig meisje bij een ongeval. Maurits Sep Grijpskerke —Justine Lugtenburg, bewoonster Sander van Mersbergen Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2