Zwitsers nog niet af van vloek IJslanders: 'Ronaldo is duidelijk geen Messi' niet tegen Duitsers WILLEM VAN HANEGEM Rusland heeft grote zorgen na nederlaag Slowakije boekte, dankzij oen goal en een assist van Marek Hamsik, tegen Rusland de allereerste overwinning op een EK ooit. 28 EK VOETBAL w Na een half uur besloot Hamsfk dat het tijd was voor een stukje magie Column schoen zakte helemaal weg in dat lange gras waar ze in Brazilië op spelen. Nu is er nog Neymar. Maar bij Brazilianen in Europa denk ik te genwoordig net zo snel aan die twee middenvelders van Manches ter City. Twee dezelfde types, Fer nando en Fernandinho. Slopers. Kraak noch smaak. Maar dat verte genwoordigt Brazilië wél in een halve finale van de Champions League. Ik denk dat er veel schuld ligt bij trainers. Ze hadden nu voor de tweede keer Dunga als bonds coach. Die is fan van die twee van City, maar hij houdt niet van mid denvelders van het type Ganso. Ganso, ken je die nog? Speelde bij Santos in dezelfde periode dat Neymar daar doorbrak. Ganso vond ik altijd één van de besten. Tikje traag, maar een techniek! En overzicht. Hij speelde in 2012 voor het laatst in de nationale ploeg. Nu, bij de Copa, werd hij op zijn 26ste weer opgeroepen. Maar pas na een blessure van de inmiddels 34-jarige Kaka. Willen ze er bovenop komen, dan hebben ze weer gasten nodig die het speelse terugbrengen. De sprankeling. En dan hoeven ze er echt geen speeltuin van te maken zoals Neymar doet. Maar het ande re uiterste is dus Fred. Of Hulk. Al les op kracht. Dat soort gedachten schieten door mijn hoofd terwijl ik naar EK-potjes als Oostenrijk te gen Hongarije kijk. Als er één land is om je zorgen over te maken: Brazilië De IJslandse internationals zijn niet onder de indruk van de har de woorden die de Portugese sterspeler Cristiano Ronaldo uit te na het 1-1 gelijkspel tussen beide landen. „Hij is een fantas tische voetballer, maar als mens heeft hij minder klasse", sneer de verdediger Kari Arnason. „Door zijn uitlatingen zorgt hij ervoor dat Messi altijd een stap op hem voor zal liggen." Ronaldo had geen goed woord over voor de strijdwijze van de IJslanders. „Ze hadden geen en kele intentie om te voetballen. Het was verdedigen, verdedigen en nog eens verdededigen. Ze gaan niet ver komen." Arnason: „Wat verwacht hij dan? Dan wij tegen hem gaan spelen alsof we Barcelona zijn? Zelf is hij alleen maar aan het zeuren en hij duikt constant. Je kunt je niet voorstellen dat Messi zoiets zou zeggen. We hebben Ronaldo duidelijk op zijn zenuwen gewerkt." Na het teleurstellende verlies te gen de Welshmen, wilden Ham sik en co nog niet aan inpakken denken. In hun openingswed strijd konden de Slowaken geen vervolg geven aan het goede spel van de kwalificatiewedstrijden, waarvan er 7 (van de 10) werden gewonnen. Gesterkt door het gegeven dat Slowakije sinds oktober 2013 nooit twee keer achter elkaar ver loor, was de 28-jarige middenvel der van Napoli met zijn landgeno ten vastbesloten om in het duel met Rusland niet met een neder laag van het veld te stappen. In de openingsfase namen de Slowa ken het heft voorzichtig in han den. Hamsik, 89-voudig interna tional, zette meteen de toon door de slordige opbouw van de Russi sche defensie bijna af te straffen met een zoevend schot dat maar net over ging. Echte uitgespeelde kansen creëerde Slowakije niet, maar in de eerste periode was het wel de betere ploeg. Pas iets na het half uur konden de Slowaken afstand nemen van de Russen. Toen besloot Hamsik dat het tijd was voor een stukje magie. Van eigen helft verstuur de de spelverdeler een even afge meten als meesterlijke pass op Vladimir Weiss. De bij Manches ter City geflopte Slowaak ver schalkte met één beweging twee aanstormende Russen en plaatste Na de winst op Albanië was het de bedoeling van Zwitserland om gisteravond in één klap af te rekenen met zijn EK-vloek. Nog nooit werd op een EK de groeps- fase ontstegen. Het Alpenland scoorde drie teleurstellende vier de plekken, in 1996, 2004 en 2008. Een zege op Roemenië zou vol staan om de ban eindelijk te bre- ken, maar de Zwitsers deden er een uur lang alles aan om de vloek in stand te houden. Ze waren beter, maar spits Ha- ris Seferovic ging door waar hij te gen Albanië mee begonnen was: met grote kansen missen. Nadat Bogdan Stancu zijn tweede penal ty van dit EK benutte, was heel Zwitserland van de leg. Tot Ad- mir Mehmedi na een klein uurtje de hoop terugbracht met een ra ke inzet (1-1). Met het wegtikken van de mi nuten leken beide ploegen zich geen raad met de tussenstand. De angst om te verliezen won het van de honger om te winnen. Voor de Zwitsers was het punt nuttiger dan voor de Roemenen, die op hun beurt ook nog niet af rekenden met hun EK-vloek. Nog nooit werd er onder bonds coach Anghel Iordanescu gewon nen op een EK. Nu in Frankrijk niet (nederlaag tegen het gastland) en in 1996 in Engeland al evenmin na drie ne derlagen (Bulgarije, Spanje, Frankrijk). Gisteravond pakte hij zijn eerste puntje, dat dan weer wel. Vandaag Engeland-Wales bij het EK. Zaterdag de Belgen weer. Interessant, maar ik wil het hier nu graag hebben over Brazilië. Je kunt wel balen van die Belgen, maar als er toch één voet balland is om je zorgen over te ma ken, dan is het wel het grootste voetballand ter wereld. Ze staan pas zesde in hun kwalificatiepou le voor het WK. Ze kunnen tegen woordig met 7-1 verliezen van Duitsland en nu lagen ze ook al na de groepsfase uit de Copa América. Er zit geen sprankeling meer in. Kleurloos. Zielloos. En dan doet die beperkte spits Fred van het WK niet eens meer mee. Je moet natuurlijk niet altijd wil len vergelijken, maar als je toch te rugdenkt aan Socrates. Cerezo. Fal- cao. Ik had bij Braziliaans voetbal altijd het idee dat ik naar unieke spelers keek, ook als ik tegen ze speelde. De heel goeie Brazilianen hadden allemaal een beetje een x-been. Die sloften een beetje. En als ze een bal trapten, was het net alsof ze die bal liftten en als het ware begeleiden naar waar-ie moest neerkomen. Fascinerend vond ik dat. Als je dan nog beter keek, zag je hoe ze dat deden. Hun donderdag 16 juni 2016 Polen moet het vanavond in de wedstrijd tegen Duitsland zonder doelman Wojciech Szczesny stel len. De 26-jarige keeper is niet fit genoeg. Hij raakte in de openings wedstrijd tegen Noord-lerland ge blesseerd aan zijn bovenbeen. „Er is geen kans dat hij mee speelt", aldus bondscoach Adam Nawalka. „Hopelijk kan hij tegen Oekraïne wel weer spelen." De plek van Szczesny onder de lat wordt zeer waarschijnlijk overge nomen door Lukasz Fabianski. De Engelsen zijn al twaalf wed strijden op rij niet verslagen in offi ciële, niet-vriendschappelijke wed strijden. De laatste echt meetellende ne derlaag van Engeland dateert van 19 juni 2014. Op die dag won Uru guay op het WK met 2-1. Kleurloos Hamsik neemt RUSLAND SLOWAKIJE Naïm Derbali Rotterdam/Lille Uitblinker Marek Hamsik schiet de bal langs zijn Russi sche opponent Aleksandr Kokorin. fotoap Zwitserland en Roemenië bleven in het Pare de Princes steken op een 1-1 remise. Ard Schouten Rotterdam/Parijs ROEMENIE ZWITSERLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29