B. eer ik 26 EK VOETBAL EURD2016 SJOERD MOSSOU 'Russen werden beledigd' Welshmen zeggen meer passie en trots te Engeland-Wales wordt een prachtig duel. Een burenruzie vol verhalen, sentiment en geschiedenis, gespeeld met typisch Brits voetbalgezang. VANDAAG En route In een Baskische bar in Toulouse danst een groepje Zweden de horlepiep. Pak weg twintig Portugezen springen ook mee, en samen zingen ze een liedje over Lars Lagerback, de Zweedse bondscoach van IJsland. Niet dat de Portugezen weten wat ze zin gen natuurlijk. Ze lalala'en maar wat raak. Eerder deze week in Nice zag ik duizen den Polen en Noord-Ieren samen dansjes maken op straat. Op elke straathoek en in el ke bar stonden ze elkaar high fives te geven, te omhelzen, af te lebberen en bier uit de delen. Je hoefde in de buurt van het stadion maar vijf meter te lo pen, of je trof steeds op nieuw een clubje Polen en Noord-Ieren dat la chend met elkaar op de foto ging. Het was een soort 'All you need is lo ve' meets de EO Jonge rendag. Het was zo lief devol en vrolijk dat het bijna klef werd. Op elke straathoek stonden ze elkaar af te lebberen Toch krijg ik nog steeds elke dag veront ruste app'jes of ik nog wel leef. Of ik al in el kaar ben geslagen door een Russische knok ploeg. Elke keer als er op sociale media weer een schitterend filmpje opduikt met zingende Ieren, Engelsen, Welshmen, Portu gezen of Hongaren, zetten de mensen in Nederland er consequent hetzelfde zinnetje onder. Dat zinnetje luidt: 'Zo kan het dus ook!' Ja, zo kan het dus ook, sterker nog: het gaat hier de godganse dag zo. Ik wil hier geen rellen of vechtpartijen bagatelliseren, om over terrorismedreiging maar te zwij gen, maar geloof me: het is hier hartstikke leuk. Zelfs in Marseille was het in heel gro te delen van de stad best wel prima. op de hoogte worden gehouden van elk vleugje dreiging en elke knokpartij, maar mocht u nog deze kant op komen: kom een croissantje eten op het Place Wilson in Tou louse, of lees l'Equipe onder de bomen in Aix-en-Provence. U zult voetbalsupporters tegenkomen, misschien wel duizenden, en geloof het of niet: ze slaan u niet gelijk op uw bek. Nee, óók de Engelsen en zelfs de Russen niet. Zo kan het dus ook? Hou op, zeg. Het is hier heerlijk. Groep C: 34-12. dat de rugbyers het veld op gin gen van het Cardiff Arms Park. Een zinnetje dat tot een klassieker uitgroeide in de geschiedschrij ving tussen beide landen, maar Be- nett was nog niet klaar. „Ze heb ben onze kolen afgepakt. Ons wa ter. Ons staal", zei de aanvoerder. „Ze kopen al onze huizen op. En wat hebben ze ooit voor ons ge daan? Niets! Helemaal niets!" Die woede is in het heden wel weer een beetje bekoeld, maar nog altijd voelen veel Welshmen zich onderdrukt en gedomineerd door de Engelsen. Niet zo gek ook: Wales wordt nog altijd geregeerd vanuit het Britse parlement in Londen, al heeft het sinds 1999 wel een zogenoemde assem blee-regering. Eigen identiteit Juist door de Engelse cult ureel/politieke dominantie hech ten Welshmen zo nadrukkelijk aan hun eigen identiteit. Bovenal verankerd in hun taal, die Keltisch is van oorsprong, en voor Engel sen vrijwel onmogelijk om te le ren. Gareth Bale en al die anderen; ze zingen het officieuze volkslied 'Hen Wlad Fy Nhadau' (land van mijn vaders) vanuit hun tenen haast. Het lied bezingt de waardig heid van Wales en de grootsheid van het Welshe volk: 'dichters, zangers en mensen van statuur.' Juist dat laatste wordt vaak be twist in Engeland. Over het land wordt niet zelden minderwaardig gesproken, alsof het een achterge steld volkje van dommige boeren en simpele zielen betreft. Juist daarin zit hem de diepere motivatie van de Welshmen van daag. Als ze ergens mee af zouden willen rekenen, dan is het wel met die vermeende Engelse arro- Flauwekul Het is de vermakelijke flau wekul die hoort bij dit soort beladen wedstrijden. Maar wat ze u ook wijs wil len maken: zo opgefokt als pakweg dertig of veertig jaar geleden zal deze buren ruzie zich niet voltrekken. Toen premier Margareth Thatcher de kolenmijnen liet sluiten en zo'n beet je heel de zware indus trie in Wales de nek om werd gedraaid, was de haat veel heviger. Werkloosheid en ar moede teisterden het kleine land. Woedend gingen de mensen de straat op, vernederd en machteloos. Niet voor niets wordt de sensationele 4-1 over winning van Wales op Engeland in 1980, in het Racehourse Ground-stadion van Wrexham, door veel Welshmen gezien als veel meer dan een sportoverwinning. Het was een symbool van verzet. Een lichtpuntje in een donkere tijd. Tranen Nog beroemder is de kleedkamerspeech die rugby- speler Phil Benett gaf in 1977, voorafgaand aan tussen Wales en Engeland. „Look what they've done to us!", brulde Benett tegen zijn ploeggenoten, met tranen van woede in de ogen, vlak voor- Gareth Bale stookte het vuur fijntjes op de laatste dagen, qua- si-achteloos, ant woordend op de vraag welke Engeland-spelers bij Wales in het elftal zouden staan. „Geen enkele", zei Bale droogjes. „Wij hebben meer passie en trots dan zij." Zo schokkend waren die quotes nu ook weer niet, maar u snapt hoe dat gaat in de Britse media: die vreten dat als Ketellapper. En dus moest de Engelse bondscoach Roy Hodgson in Chantilly daarna weer reageren op wat Bale alle maal had gezegd. „We moeten daar boven staan", zei Hodgson. Dat vonden ze in Wales natuurlijk weer hart stikke hooghartig. donderdag 16 juni 2016 FRANCE Sjoerd Mossou rijdt een maand lang kris kras door Frankrijk, langs speelsteden, trainingskampen en wedstrijden. Elke dag een impressie. Vandaag deel 5: Toulouse. Vanuit Lille zult u vandaag ongetwijfeld Groep B: En- geland-Wales Speelstad: Lens Scheidsrech ter: Brych (Dui) Historie: 101x gespeeld, 66x winst Engeland, 14x winst Wales. Doelsaldo: 245-90. fl. Groep C: Oek raïne - Noord-ler- land Speelstad: Lyon Scheidsrech ter: Kralovec (Tsj) Historie: 4x gespeeld, 2x winst Oekraïne, 2x gelijk. Doelsaldo: 3-1. Duitsland - Po len K Speelstad: Pa rijs (Saint-Denis) Scheidsrech ter: Kuipers (Ned) Historie: 20x gespeeld, 13x winst Duitsland, 1x winst Polen. Doelsaldo: ■E o tx Volgens de Russische mi nister Lavrov ligt de schuld voor de rellen tussen Engel se en Russische fans bij de Britten. „Het is onmogelijk de schandalige provocaties te negeren. Op televisie kon u beelden zien waarin op de Russische vlag werd gestampt en beledigingen werden geschreeuwd over het Russisch politiek leider schap", aldus de minister in het Russische parlement. Overheerser Sjoerd Mossou Toulouse/Lens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27