effeweg.nl SHOW CULTUUR 23 BOEK NU! www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 8,1! Q Rondreis Ierland O Cöte d'Azur van de topstukken op de tentoonstel ling die volgens de conservator 'het sprookje vertelt van een arm Duits prinsesje dat erin slaagt de machtig ste vrouw van haar tijd te worden'. Boele: „We beginnen de expositie letterlijk met 'Er was eens...' Het le ven van Catharina de Grote is het verhaal van een in menig opzicht ver lichte vorstin. Ze correspondeerde vijftien jaar met Voltaire, één van de grote filosofen van de Verlichting en heeft het Russische rijk grote wel vaart en ook een zekere geestelijke vrijheid gebracht." Bovendien was de vorstin een ver woed kunstverzamelaarster. Rem brandt, Rubens, Potter, Titiaan: haar paleizen waren gedecoreerd met de fijnste Europese kunst. Zo bezat ze een duizelingwekkende collectie por selein. In 1770 plaatste ze de eerste bestelling voor een 25-delig servies bij het vermaarde Wedgwood in En geland. „Ze haalde weliswaar buikpartijen kunst binnen, ze was een dame met smaak", zegt Boele. „Ooit verzocht ze een Romeinse kunstagent die werk voor haar kocht haar 'nooit meer dergelijke rommel te sturen'." Wat hem bovenal in Catharina aan spreekt, is haar onafhankelijkheid. „Ze was een autodidact, maakte zich alles zélf eigen. Ik vergelijk haar soms met Cleopatra. Misschien niet de allermooiste vrouw, maar uiterst charmant en slim. Ze was diploma tiek zeer goed onderlegd en dat maakte haar tot een krachtige en machtige vrouw. „Haar minnaars, vaak aanzienlijk jonger dan zijzelf, werden eerst ge test op intelligentie, vervolgens door de hofarts medisch gekeurd en ten slotte door een goede vriendin op hun seksuele capaciteiten getoetst." En dat erotisch kabinet dat zij in haar zomerpaleis in Tsarskoje Selo, even buiten Sint-Petersburg zou heb ben ingericht? Boele: „Er is grote twijfel of dat bestond. Een dergelijk soort vertrek is tijdens de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers leeg geroofd en vernield. Maar of we het aan Catharina de Grote moeten toe schrijven? Er is veel mythevorming rond haar persoon." donderdag 16 juni 2016 De tentoonstelling Catharina de Grootste - Zelfgeslepen diamant. Te zien: van 18 juni tot en met 15 januari 2017 in Hermitage Amsterdam. -4 Catharina in vol or naat. Kleine foto's: kunst uit de collectie van de tsarina. FOTO'S STATE HERMITAGE MUSEUM ST. PETERSBURG Hote Thomas 3 Reis- beoordeling Reis- beoordeling Cliffs of Burren Dublin Moher Nenagh Wicklow Tipperary Mountains Ring of Killarney IG Een adembenemend landschap, culturele hoogtepunten en bruisende steden. In een notendop dé omschrijving van het eiland Ierland! Laat u verrassen door de prachtige natuur, de turbulente geschiedenis en de gastvrijheid van de inwoners met hun kenmerkende accent. 11 daagse busreis 26aug (vertrekgarantie!) €799,- 9 sep€779,- Inclusief Verblijf o.b.v. halfpension Bootovertochten Vervoer per comfort class touringcar De Cöte d'Azur is één van de meest geliefde en beken de vakantiegebieden ter wereld. Het gebied tussen Saint Tropez en de Italiaanse grens bestaat uit witte stranden, rotspartijen, pittoreske vissersdorpjes en mondaine badplaatsen zoals Cannes en Nice. Ook heeft u hier een schitterend uitzicht over de azuurblauwe zee. 8 daagse busreis 19 aug (vertrekgarantie!) €569,- 23 sep€549,- Indusief Verblijf o.b.v. halfpension Vervoer per comfort class touringcar Alle fouten voorbehouden. Prijzen vanaf en per persoon o.b.v. 2 personen. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23