Onze marine redt 193 vluchtelingen Transgenders willen ook graag meer dan cup AA ANNIEK 17 'Dat zegt mijn biologieleraar 'Als je een puber bent, hoor je te experimenteren' 'Wie zegt dat?' Onder de opvarenden zijn veertig vrouwen - waarvan twee zwanger- en zestien kinderen. De oude boot met vluchtelingen was al ze ven dagen op zee en dreigde te zinken toen de beman ning van het fregat de Zr. Ms. Van Amstel ze in het vi zier kreeg. Volgens defensie was er bijna geen voorstu wing meer en lag het schip zeer instabiel in het water. Het Nederlandse fregat reageerde op een noodop roep van de vluchtelingen. Volgens Defensie was er pa niek aan boord van de boot die tussen Egypte en Sicilië voer. Met twee kleinere bootjes is de marine erop af gegaan en zijn alle opvaren den van boord gehaald. Op de Van Amstel kregen ze medische verzorging, eten en drinken. De allerklein sten konden zich troosten met een van de knuffelbees ten die het thuisfront van de bemanning had ingeza meld en meegegeven. De vluchtelingen worden afge zet in een Italiaanse haven. Ondanks het afsnijden van de zogenoemde 'balkan route', blijven er schepen vergaan in de zee tussen Afrika en Europa. Begin juni werd bekend dat er minstens duizend mensen waren verdronken in de Middellandse zee. In Libië spoelden op 3 juni nog ruim De kleinsten kregen troost van knuffeldieren op de Van Amstel honderd lichamen aan. De Van Amstel neemt sinds deze maand deel aan de operatie Triton van het Europese grensagentschap Frontex. De Van Amstel be waakt de Europese grenzen en brengt de migratie stroom vanuit Noord-Afrika in kaart. In de Egeïsche zee- was het de bedoeling om bo ten met vluchtelingen waar te nemen, en dan contact op te nemen met de Griek se en Turkse kustwacht. Die zouden dan migranten aan land brengen. Nu het pro bleem met boten vol vluch telingen vanuit Libië zo nij pend is, patroulleert de Van Amstel voor de Zuid-Itali aanse kust. Het is voor het eerst sinds de deelname aan Triton dat de marine moest ingrijpen en zoveel vluchte lingen vermoedelijk heeft gered van de verdrinkings dood. Nederland wil na de zomer weer een marine schip sturen naar de Egeïsche Zee, zo zei Minis ter Hennis (Defensie). Het leek zulk mooi nieuws: het operatief plaatsen van een prothese bij vrouwen zonder borstgroei en trans vrouwen (een man die vrouw wordt) zou snel in het basispakket terecht ko men. Alleen blijkt nu uit een brief van de zorgminis- ter dat de vergoeding slechts geldt voor man vrouw transgenders die geen ontwikkeling van de borsten doormaken. De borstvorming die door de hormoontherapie bij een ge slachtsverandering bijna al tijd ontstaat, blijft in de prakijk beperkt tot cupmaat AA. Wie meer wenst moet zelf duizenden euro's beta len voor een grotere boe zem. Het COC en de patiën tenorganisaties zijn het hier niet mee eens. In een brief aan de Twee de Kamer, die vandaag met de minister van VWS verga dert over het zorgpakket, schrijven ze: 'Het voorstel heeft niets te bieden voor transgendervrouwen. In de praktijk zal het aantal dat voor vergoeding in aanmer king komt, nihil zijn.' De pakketadviseur van Schip pers, het Zorginstituut, meldt dat de ingeperkte ver- goeding een voorstel is van zorgverzekeraars en plas tisch chirurgen. Het Zorgin stituut vindt de maatregel wél eerlijk: als gewone vrou wen met cup A geen vergro ting krijgen, dan transvrou wen ook niet. Jaarlijks ondergaan ruim honderd mannen een ge slachtsveranderende opera tie. Volgens de briefschrij vers zou het per jaar 'slechts' 250.000 euro kos ten om voor de hele groep transvrouwen ook een borst- prothese te vergoeden. PvdA-Kamerlid Lea Bouw meester vindt het gek dat vrouwen die man worden wél een penis vergoed krij gen, maar andersom niet een paar borsten. Ze wil we ten van de bewindsvrouw of de arts uiteindelijk de be slissing neemt. Ook de SP steunt de transgenders: „Het gaat niet om iemand mooi maken, maar iemand heel maken." je wilt niet douchen, en je maakt de hele dag toespelingen op seks. En je krijgt een snor." „Dat bedoel ik niet." „Wat bedoel je dan?" „Kweenie." „Zeg nou maar." „Ik denk dat je dan boos wordt." „Ik beloof dat ik probeer niet boos te worden." „Oké. Nou: roken, drinken, blowen, pilletjes slikken." „O, dat." „Als je een puber bent, hoor je te ex perimenteren." „Wie zegt dat?" „Dat zegt mijn biologieleraar." „Nou, ik ben al bijna 14." „En?" „Dan heb ik nog maar drie jaar." „Hoezo?" „Op je t7de ben je geen puber meer." „Wat ben je dan?" „Een volwassene. Want dan ben je al bijna 18." „Heb je zin om te roken, drinken, blo wen, en euh, wat was het nog meer?" „Pillen slikken." „O ja. Heb je daar zin in?" „Niet echt." „Dan zou ik het lekker niet doen." „Nee?" „Nee." „En dan vind je mij niet braaf." „Nee. Dan denk ik: die jongen doet niets waar hij niet achterstaat, hij doet niets alleen om stoer te doen. Ik vind dat wel cool." „Geen cool zeggen, mam, dat klinkt stom als jij het zegt." „Maar jij kunt als moeder natuurlijk niet zeggen: ga maar lekker roken, drinken, blowen en pillen slikken." „Volgens mij gaat het daar niet om." „Waar gaat het dan om?" „Dat je niets moet doen wat je niet echt wilt doen. Er is tijd genoeg om alles te doen wat je wilt doen, er is geen haast. En er is tijd om uit te vinden of je iets wel echt wilt doen." „Ja?" Bovendien verbied ik je ten strengste om te roken, te blowen en pillen te slik ken en voor je 18de een druppel alcohol te drin ken." „Ja, ja, ja." „Lekker slapen dan?" „Ja. Mag ik nog één kus?" „Wel tien. Wel dertien." am?" „Ja?" „Ga jij nu sla pen?" „Ja." „Kom je nog even?" „Ik heb je net een kus gegeven." „Oké dan." Op de rand van zijn bed kijk ik zoon (13) aan. „Wat is er?" „Ik weet niet zo goed hoe ik het moet zeggen." „Begin gewoon maar ergens." „Nou, kijk, ik vroeg me dus af: vind jij mij te braaf?" „Te braaf?" „Nou, dat je denkt: die jongen is 23, wanneer gaat-ie eens iets puberaals doen?" „Ik vind je al best puberaal." „Mij?" „Jou, ja." „Hoezo?" „Nou, je bent tegenwoordig niet in beweging te krijgen, je wordt snel boos, je probeert onder je huiswerk uit te komen, je zit het liefst dag en nacht te gamen of op je telefoon te staren, 's avonds wil je niet slapen en 's morgens krijg ik je je bed niet uit, donderdag 16 juni 2016 Dertien De Nederlandse marine heeft op de Middellandse Zee 193 vluchtelingen ge red. Ze probeerden in een gammel bootje Europa te bereiken. Raymond Boere Rotterdam/Palermo Een bemanningslid van marinefregat Zr. Ms. Van Am stel helpt een vluchtelingetje. foto ministerie van defensie Minister Schippers ver goedt vanaf 2017 enkel een implantaat voor vrou wen zonder borstgroei. Transgenders vallen tot hun woede buiten de boot. Edwin van der Aa Den Haag Jaarlijks ondergaan ruim 100 mannen een geslachtsveranderende operatie. „O." „O."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17