Brandweer zit z'n vrijwilliger dwars Ombudsman wil training huisbezoek Graanprijzen lager door overaanbod 2 ZEELAND Dino Delta vraagt in een brandbrief de Tweede Kamer om hulp. Het energiebedrijf wil snel een oplossing voor de kerncentrale. KERNCENTRALE DELTA ROEPT Waarom het kabinet de kerncentrale moet helpen (volgens Delta) Commentaar Voor sommige Zeeuwse brandweervrijwilligers is de lol er dui delijk helemaal af. Het mooie spuitwerk en de andere zware klussen die de brandweer opknapt, inspireren hen nog steeds. Maar de traditionele brandweercultuur staat onder druk door recente veranderingen in de bedrijfsvoering. Er is sprake van veel re geltjes en ambtenarij. Dus vrijwilligers haken af. Zelfs spuitgasten die al tientallen jaren met hart en ziel meedoen, beginnen te twijfe len. Wil ik dit nog wel? De Veiligheidsregio Zeeland, het samenwerkingsverband van de verschillende hulpdiensten, lijkt de ernst van het probleem nog niet te onderkennen. Misschien dringen de geluiden uit de brandweerka zernes niet goed door. Of ze worden niet goed geschat. Dat zou een kwalijke zaak zijn, want Zeeland draait als geen andere provincie op vrijwilligers. Alleen omdat zij regelmatig bij nacht en ontij in actie willen komen, blijft de brandweer hier overeind. En betaalbaar. Als een organisatie zwaar op vrijwilligers steunt, is het onvermij delijk dat dit in de bedrijfscultuur tot uiting komt. Wie vrijwillig bij de brandweer gaat, is gegrepen door de dynamiek van de brandweer ploegen die maar één motto hebben: aanvallen die brand of ontzet ten die beknelde automobilist. Als het er in het heetst van de strijd zó op aankomt, doe je verder niet te moeilijk. Hier zit de grootste grief van de vrijwilligers: natuurlijk moet er goed en veilig worden gewerkt, maar dat is nu zeer afstandelijk in protocollen gegoten. De ze aanpak past slecht bij de oude spirit. Voor dit gegeven is pas de laatste tijd wat meer aandacht van de leiding. Hopelijk nog op tijd, want als het enthousiasme van de vrijwilligers niet terugkomt, holt de brandweer zichzelf uit. Veiligheidsregio Zeeland moet oppassen met omslag in de brandweercultuur Gemeenteambtenaren moeten bij de les blijven als ze huisbezoeken afleggen om bijvoorbeeld te kun nen beoordelen of iemand in aan merking komt voor een uitkering. Dat is het advies van de Zeeuwse Ombudsman. Die moest een oordeel vellen over een klacht van een Terneuze- naar tegen de gemeente. De man was in april 2014 gescheiden van zijn vrouw en wilde bijstandsuit kering en later een uitkering in het kader van de Participatiewet. Hij woonde op dat moment in een woonwagen in de schuur van zijn ex. Volgens de ambtenaren die de zaak behandelden, was er onduidelijkheid over het inkomen en vermogen van de man. Na huis bezoek werd zijn verzoek afgewe zen, waarna de man de Zeeuwse Ombudman inschakelde. De amb tenaren zouden hem onbehoorlijk hebben behandeld. Bij het huisbe zoek zou een denigrerende opmer king zijn gemaakt en op het stad- Spreekkamer voor gesprekken waarin emoties hoog kunnen oplopen huis zou een medewerkster haar stem tegen hem hebben verheven. De ombudsman oordeelt dat een huisbezoek veel impact heeft en dat de gemeente daarmee reke ning moet houden. Maar van on behoorlijk gedrag was volgens hem geen sprake. Maar training en scholing kunnen wel helpen. Almanak Leuke actie van die supermarkt keten. Terug naar de tijd van de dinosaurussen. Compleet met plaatjesboek en speelgoedexem plaren van de beesten. Een kolf je naar de hand van die Kloe- tingse kleuter, die al langer gek is van de reusachtige reptielen. Trots liep ze met een bronto saurus door de winkel, waar ook de Kapelse wethouder boodschappen deed. „Pas maar op, straks bijt ie in je bil", grap te hij. Maar hij rekende buiten de kennis van de 4-jarige. „Nee hoor, dit is een planteneter!" Aan Z kampt met tekort Show Mijnheer Neus in De Statie Toekomst De Lange Akkers DICTEE TOCH NOG BEL- GIË-HOLLAND Energiebedrijf Delta luidt de noodklok. Nu het kabinet wei gert de kerncentrale over te ne men of er geld in te steken vraagt het de Tweede Kamer om hulp. Want als het Rijk niet snel meewerkt aan een oplossing, gaan er mogelijk nog eens hon derden banen extra verloren in Zeeland. Door de lage energieprijzen draait de kerncentrale verlies. Vijf jaar lang moet er naar ver wachting nog geld bij, maar dat geld heeft Delta niet. En dus moet het naar de bank om dat te lenen. Daarvoor willen de aan deelhouders (provincie en ge meenten) garant staan. Er is ook nog een achtervang nodig voor een worst case scenario. Daar voor zou het Rijk garant moeten staan. Komt het Rijk niet over de brug, dan moet Delta mogelijk zijn lucratieve netwerkbedrijf verkopen. Een ramp voor Zee land, zegt Delta, want dat kan tot 300 banen kosten. Die ko men bovenop de vele honderden banen die al bij het bedrijf verlo ren gaan. Bovendien lopen pro vincie en gemeenten eventuele winst uit de netwerken mis. Twee dagen zit de nieuwe alge meen directeur van Delta op zijn stoel en Gerard Uytdewilligen (57) heeft al een hoofdpijndos sier te pakken. „Het is teleurstel lend om te zien dat het kabinet geen helpende hand toesteekt, terwijl we zo veel tijd en moeite hebben gestoken in gesprekken met de rijksoverheid." „Het is niet Delta helpen. Het is een langjarige solide oplossing vinden voor de kerncentrale. Als die uiteindelijk in de problemen komt, ligt het ook op het bordje van het Rijk. Ons voorstel kost de overheid naar verwachting niets en uiteindelijk blijft in 2034, als de kerncentrale wordt Wat is het probleem? Een overaanbod van tarwe en gerst op de wereldmarkt werkt door in de portemonnee van de Zeeuwse akkerbouwers. De eind- prijs die coöperatie CZAV uit Wemeldinge betaalt voor in 2015 geoogste maal- en zomertarwe, ligt acht procent lager dan over 2014. CZAV keert drie weken na le vering al een voorschot uit, waar na rond deze tijd de eindafreke ning volgt. Per duizend kilo is de eindprijs voor maal- en zomer tarwe uitgekomen op 150,25 eu ro, exclusief btw. In 2012 lag die nog op 234 euro. Volgens Ko Francke, adjunct di recteur telerszaken bij de CZAV, zijn de boeren al met al toch niet ontevreden. Het zag ernaar uit dat de eindprijzen nog lager zou den uitvallen door de hoge we reldproductie. De lage olieprij zen hadden ook een prijsdruk- kend effect. Een prijs van 150 eu ro per duizend kilo is aldus Fran cke niet kostendekkend. „Graan- telers steken met onze adviseurs veel energie in de levering van een goed product. Het is jammer dat je dat dan niet terugziet in de prijs." woensdag 15 juni 2016 Wout Bareman Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN De brede welzijnsorganisa tie Aan Z verwacht 2017 af te sluiten met een tekort van 70.000 euro. De ge meenten die in Aan Z deel nemen, Terneuzen en de Vlaamse gemeenten Asse nede, Wachtebeke, Sint Laureins en Kaprijke, hoe ven dit niet bij te passen. Aan Z spreekt de reserve aan. Terneuzen is met een jaarbijdrage van ruim drie miljoen euro de grootste subsidiegever van Aan Z. SAS VAN GENT De Gentse theatermaker Mare Beyst (foto) geeft als Mijnheer Neus vandaag, woensdag, een familieshow in multifunctioneel centrum De Statie in Sas van Gent. Hij vertelt onder meer over krokodillen en tomaten soep, strijdt met de bezoe kers tegen monsters en ver klapt wat mag én niet mag. Muziekgezelschap Kip van Troje staat hem bij. De voor stelling begint om 14.00 uur, entreeprijs 3,50 euro. KOEWACHT In De Vlaschaard in Koe wacht geven zorginstelling Curamus en woningcorpo ratie Woongoed morgen avond, donderdag, uitleg over de toekomst van woon zorgcentrum De Lange Ak kers in Koewacht. Kamers worden er samengevoegd en er komen 25 nieuwe wooneenheden op de plek van een oude villa bij het centrum. De bijeenkomst van de dorpsraad begint om 19.30 uur. EEDE Café-restaurant De Tol in Ee- de is morgen, donderdag, het strijdtoneel voor het vijf de België-Holland-dictee. Rein Leentfaar uit Breskens schreef de tekst. Aanvang stipt 14.30 uur. 'Er moet Jeffrey Kutterink Middelburg U vraagt het kabinet geld te steken in een commercieel be drijf. Is het vreemd dat het Rijk vreest dat als het Delta helpt er morgen andere bedrijven op de stoep staan? De kerncentrale maakt verlies door de lage stroomprijs. Delta vult dat nu aan, maar het energiebedrijf maakt zelf moeilijke tijden door. Daardoor kan de financiële stabiliteit van de kerncentrale in gevaar komen. Harmen van der Werf Wemeldinge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 71