Hinder door wegwerk in Goes Kramer: draai bezuiniging op Fruitteeltmuseum terug Vierde vogeleiland en een vogelkijkhut M BEVELANDEN EN THOLEN 7 Schilder Rogier van Hilton van Wilhelm BV uit Zaamslag pakt iets wat nog het meest weg heeft van een vlooien kam en wikkelt er een stukje jute omheen. Hij knielt neer tussen het stof in de Nicolauskerk in Wolphaartsdijk en haalt het jute pakketje van links naar rechts over een van de kerkbanken. Wat daarnet nog een ge wone bruine laklaag leek, verandert in een paar mi nuten tijd in een ware imi tatie van eikenhout. Van Hilton maakt natuurlijke oneffenheden in het 'hout' door met een kwast zacht jes op het pasgelakte deel van de bank te kloppen. Dan staat de schilder op en wijst naar de kerkban ken die verspreid door de gerenoveerde Nicolauskerk staan te wachten op hun nieuwe 'look'. „Hier zijn we nog wel een paar we ken zoet mee", lacht hij. Na een lange voorberei ding - schuren, plamuren, grondverf, eindlak - heeft de groene kleur van de 150 jaar oude kerkbanken plaatsgemaakt voor een egale maar fletse kleur die het midden houdt tussen bruin en oranje. De perfec te ondergrond voor een mooie imitatie van eiken hout, legt Van Hilton uit. De imitatietechniek die hij gebruikt, is al eeuwen oud. „Als mensen vroeger eikenhout in hun huis ge bruikten, moesten ze daar Wat daarnet nog een gewone brui ne laklaag leek, verandert in een ware imitatie van eikenhout belasting over betalen. Om die belasting te kunnen ontlopen, maar wel te pro fiteren van de kwaliteit van eikenhout, werden de balken in een andere hout soort beschilderd." Bij de Nicolauskerk is het geen kwestie van belas- tingontduiken, maar van modernisering. Van Hil ton: „Waarschijnlijk waren de banken voor het laatst onder handen genomen in de jaren zestig. In kieren en scheuren vonden we na melijk stukjes liturgie uit die tijd." De werkzaamheden bestaan voor het grootste gedeelte uit het vervan gen van de asfaltdeklaag. In de Pa- tijnweg wordt het fietspad anders ingedeeld en de middenberm ge wijzigd. De werkzaamheden worden voor namelijk overdag uitgevoerd van 6.00-18.00 uur. De asfalteringswerk- zaamheden van de deklaag gebeu ren 's avonds en 's nachts. De aan nemer zorgt voor omleidingsroutes en het verkeer wordt door verkeers regelaars begeleid. Naast verkeersre gelaars wordt in de Patijnweg tijde lijk een verkeersregelinstallatie ge plaatst. Bewoners en andere belangheb benden zullen hinder ondervinden tijdens de werkzaamheden, omdat de weggedeelten tijdens het aan brengen van de nieuwe asfaltdek laag geheel zullen worden afgeslo ten. De gemeente verzoekt aanwo- nenden om de auto('s) tijdens het werk voor de deur elders (buiten het werkvak) te parkeren. Meer informatie over het werk is te vinden via de website: www.goes.nl/werk-in-uitvoering Het museum kan het geld goed gebruiken nu het zijn depot niet onder kan brengen in Dicwaele. „Het Kapelse college zag daar de meerwaarde niet van in", zegt Siebe Kramer van het Fruitteelt museum. „Wij hebben alle argu menten aangedragen. De wethou der kiest er voor de speelotheek te laten zitten in Dicwaele. Aan gezien de gemeente over 2015 1,3 miljoen euro over heeft, kunnen ze die bezuiniging nu wel achter wege laten." Volgens wethouder Jon Hersel- man wordt er al gekeken naar een nieuwe locatie voor het depot van Met 1,3 miljoen euro over kan Kapelle die bezuiniging nu wel achterwege laten het museum. „We onderzoeken of het in 't Kleine Honk onderge bracht kan worden. Dat staat over anderhalve maand ook leeg." Over het depot in Dicwaele zegt de wethouder: „Ik snap dat het voor hen een meerwaarde heeft. Maar om daarvoor nou de speelotheek te verplaatsen. Dat le vert een hoop gedoe op met daar bij nog de nodige kosten." Kramer betreurt het dat het mu seum zijn depot nu niet toeganke lijk kan maken voor publiek. „Ter wijl dat juist een trend is die je overal ziet." Voor Herselman is dat echter geen reden om het mu seum zijn zin te geven: „Het mu seum in Goes heeft ook een op slag op een industrieterrein." Voor het Fruitteeltmuseum is het weer een tegenvaller, nadat vorig jaar de gemeente een ver zoek om 100.000 euro eenmalige subsidie afwees. „De vrienden van het museum wilden er wel geld in steken. Maar nu het depot niet naar Dicwaele kan, komt dat ook stil te liggen", aldus Kramer. Stichting Het Zeeuwse Land schap heeft plannen voor de aan leg van een vierde vogeleiland in de inlaag 's-Gravenhoek bij Wis senkerke. Ook wil de stichting een vogeluitkijkpunt neerzetten, zodat natuurliefhebbers en recre anten kunnen zien hoe het leven op zo'n eiland eraan toegaat. De drie huidige vogeleilanden in de inlaag naast de Oosterschel- de vormen een populaire broed plaats voor visdieven, kokmeeu wen en andere kustvogels. Een vierde eiland moet het natuurlijke verspreidingsgebied van de kust- broedvogels uitbreiden. Het eerste eiland in de 's-Gra- venhoekinlaag dateert uit 1990. In 2001 werden er nog twee aange legd. Het ontwerp voor het nieu we eiland is gebaseerd op dat van de andere drie: een ring van zwa re klei, gevuld met zand uit de in laag. Om golfslag en erosie in te perken worden de taluds met stortsteen bekleed. Een palenrij dient als golfbreker. De toplaag van het eiland bestaat uit zeegrind. Aan de zuidkant van de inlaag is al een uitkijkpunt met zicht op de drie 'oude' vogeleilanden. Het nieuwe eiland en de vogelkijkhut komen aan de oostkant van de 's-Gravenhoek te staan. Een gras pad leidt mensen vanaf het na- tuurentreepunt aan de Emelisse- dijk naar het vogeluitkijkpunt. Als alles volgens plan verloopt, begint Het Zeeuwse Landschap in september met de aanleg van het eiland en de uitkijkvoorziening. woensdag 15 juni 2016 Schilderen met 'n vlooienkam Luc Oggel Ellen Jobse Wolphaartsdijk Schilder Rogier van Hilten (links) en zijn collega Ko de Meester bij een van de kerkbanken. Het onderste gedeelte van de bank is al voor zien van een eikenhouten imitatie, de bovenkant moet nog gebeuren, foto marcelle davidse Goes Aan diverse wegen in Goes wor den tussen 20 juni en 14 juli werkzaamheden uitgevoerd. Die gaan tot overlast leiden, kondigt de gemeente aan. Het gaat om de volgende wegen of weggedeelten in Goes: - Van der Spiegelstraat tot en met de verkeerslichten Kloetingse- weg-Voorstad (20 juni t/m 14 juli) - Kattendijksedijk, gedeelte tus sen Krukweg en de Hollandsche Hoeve (22 juni t/m 5 juli) - Houtkade tot de Goese Meer- laan (11 juli t/m 14 juli). Het Fruitteeltmuseum in Kapel- Ie vraagt de gemeente om de bezuiniging van 10.000 euro voor 2016 te schrappen. Het be stuur van het museum heeft dit verzocht in een brief aan alle gemeenteraadsfracties. Willem Adriaansens Kapelle —Siebe Kramer Ellen Jobse Wissenkerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 68