&AT HET VOLGENS HET BESTEMMINGSPLAN MAG? EEN PISCO - THEEK NAAST UW PERCEEL Alles voor de dieren 7 Nieuwe flats in het park WAARVAN AKTE LOK LEEFBAARHEID De notaris heb je weer zes weken. Daarna treedt het bestemmingsplan in werking. De gemeente kan beginnen met de uit voering van het plan. Termijnen zijn spijkerhard: als je te laat bezwaar aantekent, wordt inhoudelijk niet meer op argumenten ingegaan. Stap 4: Eis een schadevergoeding Krijg je ook bij de Raad van State nul op het rekest, dan kun je nog maar één stap zetten: een schadevergoe ding eisen. Wordt afgeweken van een bestemmingsplan of wordt dit aan gepast, dan kun je een gedeelte van de schade, namelijk de waardedaling van je huis, vergoed krijgen. Dat wordt een planschadevergoeding ge noemd. Je kunt overigens ook om een planschadevergoeding verzoeken als je geen bezwaar hebt gemaakt tegen een wijziging van het bestemmings plan. Er zijn twee soorten planschades. Bij indirecte planschade wordt de Als je het niet eens bent met het definitieve besluit van de gemeente, rest een gang naar de rechter schade veroorzaakt door ontwikke lingen in de naaste omgeving. Di recte planschade is de schade die een eigenaar lijdt als de gebruiks- en be bouwingsmogelijkheden van zijn ei gen pand of grond worden beperkt. Je moet planschade aanvragen bin nen vijfjaar nadat het bestemmings plan is gewijzigd. Een verzoek om planschadevergoeding kost geld, meestal 300 euro. De gemeente kan dit bedrag met maximaal twee derde deel verhogen of verlagen. De kosten bedragen dus minimaal 100 euro en maximaal 500 euro. Als de gemeente je verzoek om planschadevergoeding toewijst, krijg je het geld terug. Je krijgt nooit de volledige schade vergoed. Je hebt na melijk een eigen risico van 2 procent van de waarde van je woning. Stap 5: Ga in beroep bij afwijzing planschade Wordt je verzoek om planschade af gewezen, dan kun je ook in beroep gaan. Je hebt zes weken de tijd om bezwaar te maken bij de gemeente. Als dit ook wordt afgewezen, kun je in beroep bij de rechtbank. Je moet opnieuw binnen zes weken reageren. De laatste stap is hoger beroep bij de Raad van State. PROEF OP DE SOM Zij is dol op dieren, haar hele leven al. Als kind verzorgt ze vogeltjes die uit het nest zijn gevallen, later haalt ze zwerf honden en -katten in huis. Ze collecteert jaar in jaar uit voor de Dierenbescherming, is vrij willigster in een dierenasiel en voert actie te gen dierproeven. Ze houdt, zegt ze vaak, meer van dieren dan van mensen. 'Dieren kun je vertrouwen, mensen niet', is een van haar ge vleugelde uitspraken. De dieren gunt ze graag haar geld, wanneer ze komt te overlijden. En ze laat best wat na. Haar koophuis is afbetaald en ze heeft een aar dig kapitaaltje in de Het asiel wil niets regelen eist dehele erfenis op kluis. Kinderen heeft ze niet, van haar man is ze al ja ren gescheiden. Die trok haar overdosis dierenliefde niet meer. Nu is ze onver wacht overleden en ben ik de executeur van haar testament. Volgens dat testament, dat nog dateert uit het begin van haar huwelijk, is haar toenmalige man haar enige erfgenaam. Maar wel met de bepaling dat, mocht hij eerder overlijden dan zij, haar bezittingen naar het dierenasiel in het dorp gaan. Het asiel is dus een reserve-erfgenaam, voor het geval dat. Met de scheiding is de ex-echtgenoot auto matisch niet langer haar erfgenaam. Maar hij leeft nog wel. De reserve-erfstelling uit haar testament, die het dierenasiel aanwijst als erf genaam indien haar man eerder dan zij is over leden, is dus niet van toepassing. Geen echtgenoot, geen reserve-erfgenaam: wie erft er dan? Daarin voorziet het testament niet. Hoewel ik er diverse keren bij haar op heb aangedrongen, heeft ze haar testament na haar scheiding nooit aangepast. 'Dat komt nog wel', zei ze altijd. Wettelijk gezien komen nu haar broer en zus, haar enige bloedverwanten, in beeld als erfgenamen. Zij eisen de erfenis ook op. Maar dat pikt het dierenasiel niet. Want, stelt hun advocaat, het gaat in het testament om de wens van mevrouw. En die is duidelijk: zij heeft nooit gewild dat haar erfenis naar haar bloed verwanten gaat, maar naar het asiel. En dus heeft het asiel recht op de erfenis. Tja, wie heeft er gelijk? Als notaris kan ik geen partij trekken. De broer en zus stellen zich redelijk op; zij willen best een regeling treffen met het asiel. Maar het asielbestuur wil daar niets van weten en eist toch de hele erfe nis op. Dat wordt een gang naar de rechter. De uit komst is ongewis, maar het asiel staat, gezien eerdere rechterlijke uitspraken in soortgelijke zaken, sterk. De rechter vindt meestal dat bij onduidelijkheid over de tekst van een testa ment de wil van de erflater bepalend is. En haar wil is helder. Jammer dat ze haar testa ment daar niet tijdig aan heeft aangepast. Dan was deze hele toestand niet nodig geweest. —Johan Nebbeling woensdag 15 juni 2016 GO r r 44 Vragen? Heb je naar aanleiding van dit verhaal een vraag over jouw financiën? Mail naar irene.van.den.berg@persgroep.nl. Volgende week behandelt Irene van den Berg een selectie van de vragen en opmerkingen. Hoe werkt het in praktijk? Met deze week een reken voorbeeld voor het fictieve huishouden van de spaar zame senioren Henk (67) en Thea (66). Henk was voor zijn pensioen notaris, Thea huisvrouw. Ze heb ben hun huis afbe taald en 80.000 euro spaargeld. Henk en Thea hebben een vrij staand huis naast een park. In dit park wordt een appar tementencomplex gebouwd. Daarvoor heeft de gemeente het bestemmingsplan aange past. Het huis van Henk en Theo kost 400.000 euro. De planschade-adviseurs bere kenen dat de woning van Henk en Thea 30.000 euro in waarde daalt door het appar tementencomplex. Er geldt een eigen risico van 2 procent van de waarde van de woning. Dat is 8000 euro. Ze krijgen dus een planschadevergoe ding van 30.000 min 8.000 euro 22.000 euro. Een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51