tegen nieuwe buren KUNT U II NATOER PRATEN ZE ZIJN AAN HET SOUNDCHECKEN 6 Stappenplan Er komt een asielzoekerscentrum, daklozenopvang of discotheek naast je deur. De kans is groot datje huis daardoor minder waard wordt. Aan de hand van dit stappenplan haal je je recht. ommige buren kunnen een woning flink in waarde la ten dalen. Zoals een luidruchtige disco theek, een opvang voor daklozen of een stinkende fabriek. Hoor je dat je ongewenste nieuwe buren krijgt, dan wil je uiteraard weten wat je rechten zijn. Dit stappenplan helpt je daarbij. Stap 1: Controleer het bestemmingsplan Hopelijk heb je het bestemmingsplan van de gemeente al gecontroleerd toen je het huis kocht. Daarin staat waar mag worden gebouwd en waar voor grond of een gebouw gebruikt mag worden. Zo kan een gebied bij voorbeeld een woon-, horeca-, be- drijfs- of agrarische bestemming hebben. Wil je je huiswerk écht goed doen, check dan voor je een huis koopt ook even of er plannen liggen om het be stemmingsplan te veranderen. Deze informatie kan je opvragen bij de ge meente. Een makelaar zou daar ook van op de hoogte van moeten zijn. Zijn er nieuwe bouwplannen, dan is Maak je bezwaar snel kenbaar zodra de plannen bekend zijn het goed om het bestemmingsplan weer even in te zien. Past de gemeente het bestemmingsplan aan om je nieuwe buren te kunnen huisvesten, dan kun je bezwaar maken en heb je in sommige gevallen recht op een scha devergoeding. Ook als een bouwplan binnen een bestemmingsplan past, kun je als buur naar de gemeente stappen. „Een ge bouw heeft van oudsher een horeca- bestemming maar er wonen al tiental len jaren mensen in het pand", geeft woordvoerder Hans André de la Porte van Vereniging Eigen Huis als voor beeld. „Op het moment dat er dan horeca in komt, kunnen buurtwoners be zwaar maken vanwege de leefbaar heid in de buurt. Het is aan de lokale politiek wat er met zo'n bezwaar ge beurt. Het maakt waarschijnlijk wel verschil of er een pannenkoekenhuis in het pand komt of een jongeren- soos." Stap 2: Maak je bezwaren kenbaar De gemeente moet een wijziging van een bestemmingsplan altijd aankon digen. Dat kan in een bewonersbrief, een huis-aan-huisblad of op de web site van de gemeente. Ook grote bouw- of verbouwplannen, die wél passen binnen een bestemmings plan, moeten worden gepubliceerd in een bewonersbrief, een huis-aan- huisblad of op de website van de ge meente. Zodra de plannen bekend zijn, moet je snel in actie komen. Vaak moet je al binnen zes weken een zo geheten zienswijze indienen. Dat is een mening over een voorgenomen besluit of plan van de gemeente. In een zienswijze beschrijf je met welke punten van het voorstel je het niet eens bent en waarom. Deze punten kan de gemeente dan nog meenemen in het definitieve besluit. Stap 3: Stap naar de rechter Ben je het toch niet eens met het de finitieve besluit, dan kun je in beroep bij de rechtbank. Je bezwaar moet worden gemotiveerd. Helpt dat niet, dan bestaat de mogelijkheid tot be roep bij de Raad van State. Daarvoor VRAGEN REACTIES Aflossen Fiscaal aftrekbaar Maandlasten woensdag 15 juni 2016 Financieel journalist Irene van den Berg gaat in op nijpende geldkwesties Bezwaar 44 Irene van den Berg schreef vo rige week over rentemiddeling. Hierbij een selectie uit de vra gen en opmerkingen van lezers. Peter van Groen vraagt zich af of rentemiddeling invloed heeft op zijn mogelijkheden om tus sentijds af te lossen. „Ik overweeg rentemiddeling te vragen aan Rabobank. Dan daalt mijn rente van 4,3 naar 3,5 pro cent. Kan Rabobank mij daarna verbieden om af te lossen? Daar naast speel ik met de gedachte over enkele jaren te verhuizen en dan de hypotheek helemaal af te lossen. Heb ik dan ook last van de genoemde boeterente van maxi maal 3 procent waar u over spreekt in het artikel?" Irene: Je kunt elk jaar een deel van je hypotheek boetevrij aflos sen. Dat verandert niet door ren temiddeling. Bij Rabobank is dat meestal 20 procent van de hypo theek. Maar het kan ook 10 pro cent zijn. In de hypotheekvoor- waarden staat welk percentage voor jou geldt. Als je na een paar jaar verhuist en de hypotheek wil aflossen, dan kan de rentemidde ling wel negatief uitpakken. Rabo bank heeft aangekondigd dan een boeterente in rekening te brengen van maximaal 3 procent. Het maakt voor de bank niet uit of je de hypotheek met eigen geld af lost of elders een lening afsluit. Tini Peters vraagt zich af of de boeterente, die de bank in reke ning brengt bij het oversluiten van je hypotheek, aftrekbaar is. „Bij de mogelijkheid om de over- sluitboete op te hoesten komt bij mij de vraag op of deze boete rente fiscaal aftrekbaar is. In dat geval ziet het rekensommetje er natuurlijk veel gunstiger uit." Irene: Goed nieuws: de boete rente is eenmalig fiscaal aftrek baar in het jaar dat de boeterente ontstaat. Maar als je de hypo theek verhoogt om de boeterente te financieren, komt de rente over dit deel van de hypotheek niet in aanmerking voor hypotheekrente aftrek. Let wel, bij rentemiddeling is dit ook het geval. Er was lange tijd onduidelijk of de boeterente bij rentemiddeling aftrekbaar is, maar inmiddels staat vast dat je ook dan de (uitgesmeerde) boete mag aftrekken van de belasting. Er is wat dat betreft dus geen ver schil tussen rentemiddeling en oversluiten. Financieel planner Rowdy Simon stelt dat het verstandig is om niet alleen naar de hoogte van de rente te kijken als je rente middeling of oversluiten over weegt. „Geldverstrekkers mogen geen advies geven en doen op het verzoek van een cliënt wel een voorstel tot rentemiddeling. De cliënt kiest ervoor maar vanuit het enige feit dat haar/zijn maandlas ten naar beneden gaan. Het is vaak verstandig om de gehele hy potheek onder de loep te nemen en na te gaan of deze nog aan sluit op de wensen en behoeftes."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50