Gebrom generator cruiseschip houdt Veerenaren wakker Markt Middelburg vijf dagen lang een zandbak WALCHEREN 7 Tentoonstelling laat veranderingen in Middengebied Vlissingen zien Veel bewoners wonen met plezier in het opgeknapte Middengebied. Corporatie l'Escaut is daar trots op. Nee, de Vlissingse Bonedijkestraat en omgeving hadden vroeger geen faam als leuke buurt. Het was soms makkelijk dat het zie kenhuis aan de rand van de wijk stond, want dan kon het verple gend personeel meer of minder hevig bloedende personen direct eerste hulp geven, herinnert een voormalig verpleegster zich. „Het was een vreselijke buurt", herinnert Jenny Parent zich, „daar fietste ik 's avonds in het donker niet alleen doorheen." En hoewel het niet haar smaak is, vindt ze De Combinatie - het verzamelge bouw met school, consultatiebu reau, verschillende jeugdclubs, sport- en vergaderzalen - en het kleurige flatgebouw aan het Pablo Picassoplein wel een hele vooruit gang. Ook andere klanten van de supermarkt aan het plein vinden de buurt veel vooruitgegaan. Twee jongere voetballers mopperen wel een beetje dat er voor tieners en twintigers weinig te doen is, maar voegen er zelf al aan toe dat het el ders in Zeeland 'niet veel beter is'. De kwaliteit van de woningen is in heel het Middengebied van Vlis singen wel met sprongen vooruit gegaan, beamen ook Roniël en Thensélo Uranie. Het zijn de verhalen die ze bij l'Escaut graag horen. De woning bouwvereniging is sinds de eeuw wisseling bezig met een opknap beurt van diverse buurten en wij ken. Het Middengebied is al enige tijd klaar en l'Escaut is al weer druk bezig in onder meer de Rooie Buurt. Maar de corporatie vindt het mooi om even terug te kijken naar de, vindt ze zelf ook, geslaagde renovatie van een be langrijk deel van de stad. Dus oor deelden directeur Jan van Beekhui zen het tijd om een expositie op poten te zetten, een tentoonstel ling die mensen laat zien hoe het Middengebied er vroeger uitzag en hoe de buurt er tussen grof weg Paul Krugerstraat Koude- kerkseweg Sloelaan en Baskens- burg er tegenwoordig bij ligt. Liefde Om niet de eigen lof te zingen, kregen kunstenaar/vormgever Hans Bommeljé en de Vlissingse 'kunstpaus' Leon Riekwel de op dracht de expositie op poten te zetten. Het duo - verstokte Vlissin- gers, hoewel Riekwel er 'pas sinds 1980' woont - nam die opdracht met liefde aan. Het feit dat l'Es caut de tentoonstelling in de cen trale hal van het gemeentehuis wilde inrichten, om Vlissingers Nieuwe huizen zijn mooier, maar of je er ook fijner woont? De wijk is mooier, maar voor vertier Als de wijk niet was opgeknapt, waren we jongeren is geen plek hier niet gaan wonen niet alleen de kans te geven de ten toonstelling te zien, maar er ook met elkaar over te praten en te dis cussiëren, sprak de twee aan. „Je vergeet snel na de sloop van een flat of nieuwbouw van huizen hoe het er vroeger uitzag. Deze tentoonstelling geeft iedereen de kans om zelf te oordelen of de wijk, wat wij denken, opener, ge zelliger en mooier is geworden." L'Escaut-directeur Van Beekhui zen en wethouder Sem Stroosnij- der openen de expositie deze na middag, waarna de tentoonstel ling tot en met 14 juli tijdens de openingsuren van het stadhuis is te bekijken. De cruiseschepen zijn belangrijk voor het toerisme in Veere. Dus het is zeker niet de bedoeling dat ze het stadje voorbij gaan varen, zegt wethouder René Molenaar. Toch moet er iets gebeuren aan het lawaai dat ze veroorzaken als ze 's nachts aan de steiger in het Kanaal door Walcheren liggen. De stadsraad Veere heeft er maandagavond over gesproken. Wij willen dat de cruiseschepen verplicht walstroom gaan gebruiken Vooral bewoners van de Oude straat hebben last van het ge brom van de generatoren op de schepen. „Daarom hebben wij een pleidooi gehouden om sche pen te verplichten walstroom af te nemen", zegt secretaris Tjeerd Kuiper van de Stadsraad Veere. De gemeente is dat ook van plan. Eerst wordt de elektriciteits voorziening op de kade verbe terd. Daarna krijgen schepen de plicht die stroom te gebruiken. „Maar we moeten wel een goede balans vinden", waarschuwt Mo lenaar. „Het werkt alleen als we de walstroom verplicht stellen én betaalbaar houden." Veere laat zich daarover voorlichten door buurgemeente Middelburg. Die heeft dit eerder al gedaan. De Markt van Middelburg veran dert vrijdag in een grote zandbak. Vijf dagen lang kan er dan op zand worden gesport tijdens de Beach Games Middelburg. „Het doel is dat de sportverenigingen zich deze dagen kunnen profile ren", vertelt Patrick Gabrielse van Vita Event. Het begint vrijdagavond om 19.00 uur met handbal, als teams van EMM er wedstrijden gaan spe len. Zaterdag nemen de voetbal lers van Zeelandia Middelburg be zit van de Markt. Terwijl zij voet ballen, is er rondomheen van alles te doen voor mensen die komen kijken. Wie vanaf 19.00 uur zelf een balletje wil trappen, kan zich met een team van zeven personen inschrijven. Zondag is het hore- ca-volleybaltoernooi. Maandag en dinsdag zijn gere serveerd voor het onderwijs. Maandag krijgen leerlingen van Nehalennia rugbyles (van Oemoe- menoe). Vanaf 16.00 uur is het 'vrij spelen'. Dinsdag spelen leer lingen van het speciaal onderwijs beachsoccer, en kinderen van de ABS krijgen korfballes van TOP-korfbalster en sportambassa- deur Anita de Ridder. Korfbal clubs TOP en Swift geven vanaf 16.00 uur ook clinics. Middengebied iissii»fe woensdag 15 juni 2016 Renovatie heel goed voor wijk René Hoonhorst Huib Heijt, woont al 60 jaar tot Roniël (rechts) en Thensélo Trix en David de Leeuw, bewo- tevredenheid in de Albert Cuyplaan Uranie, bewoners Bloemenlaan ners appartement Armonia Hans Bommeljé en Leon Riekwel (rechts) druk bezig met het installeren van dertien panelen over de ve le bouwkundige veranderingen sinds de eeuwwisseling in het Vlissingse Middengebied, foto lex de meester Cruiseschepen worden in het stadje Veere verplicht nieuwe stroomkasten aan de wal te ge bruiken. Het gebrom van hun generatoren verstoort de nacht rust van omwonenden. Maurits Sep Veere —Stadsraad Veere Maurits Sep Middelburg Nieuw Bonedijkelaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35