B. B. Wilmots krijgt volle laag 22 EURD2016 SJOERD MOSSOU EK VOETBAL UEFA straft Rusland VANDAAG <^4 En route In de kleedkamer waar Zinedine Zidane zich jarenlang omkleedde, staat nu een oud bankstel, met scheuren erin. Aan de muur hangt een oude elftalfoto: 'AS Cannes 2009-2010'. Op de bank ligt een jongen aan zijn zak te krabben. Hij schrikt een beetje van het bezoek, want ik ben zonder klop pen het stadion binnengelopen. De voor deur stond open en rechtsaf wandel je zo de catacomben in. Het Stade Pierre de Coubertin in Cannes heeft alle kenmerken van een kraakpand. Op de deuren van de vipruimte zijn tiental len stickers geplakt. Graffiti siert de muren. Overal waar je kijkt: ouwe meuk. per dag, want hij is aangesteld om een beet je de wacht te houden. Zwervers en krakers kennen deze plek ook, namelijk, en vergis je niet: dit gedeelte van Cannes heeft niets glamoureus. Verderop hebben drie jonge tjes van een jaar of 11 een plastic ruitje inge gooid. Ze proberen naar binnen te klimmen. Het is bijna niet voor te stellen, maar Zidane, Patrick Viera, Luis Fer nandez, Johan Micoud en Gaël Clichy speelden hier allemaal. En nog een aardig zooitje Neder landers bovendien: Ge rald Vanenburg, Addick Koot, Ruud Krol en Jan Poortvliet droegen stuk voor stuk het shirt van AS Cannes, jarenlang een gerespecteerde Franse subtopclub. Een voetbalbolwerk aan de Cóte d'Azur. Het stadion in Cannes heeft alle kenmerken van een kraakpand voetballer, bestaat niet meer. Althans, na het faillissement in juli 2014 is AS Cannes nog wel heropgericht, maar het moest hele maal opnieuw beginnen op het zevende Franse niveau, als amateurclub. Dat team speelt nog steeds in het Stade Coubertin, maar er komt bijna niemand meer kijken. Zidane debuteerde in dit ver vallen stadion op zijn 16de, in 1989, als een tengere jongen met gitzwart haar en borstel wenkbrauwen. Alain laat me boven de tri bune zien en hij wijst meteen naar het lin- kerdoel. Daar maakte Zidane zijn eerste profdoelpunt ooit, thuis tegen FC Nantes. Een lobje over de keeper. Het stadion zat niet echt vol die dag, maar toch: de tribunes leefden tenminste. De 'gouden generatie van België' is in Frankrijk in recordtempo van het podium gedonderd waar de ploeg voor de EK-ouverture door zoveel kenners op was gezet. De gevoelige nederlaag (0-2) tegen Ita lië deed zichtbaar pijn in het Bel gische kamp, waar de spelers giste ren op het trainingscomplex van Girondins de Bordeaux de won den probeerden te likken van de mislukte wedstrijd in Lyon. De hoofdschuldige volgens de Belgische media? Bondscoach Mare Wilmots. De man die er maar niet slaagt om de puzzelstuk jes van prachtige voetballers over tuigend in elkaar te leggen. De boerenzoon uit Waals-Brabant weet nu in elk geval tot zaterdag, wanneer de Belgen in Bordeaux te genover de Ieren staan, dat alle gif pijlen op hem gericht zullen zijn. De kritiek in een notendop: al leen keeper Thibaut Courtois haal de een hoog niveau. Verdediger Thomas Vermaelen was de beste veldspeler, maar een ruime vol doende verdiende hij niet. De rest speelde zwaar onder de maat. De Rode Duivels creëerden in balbe zit nauwelijks kansen en de defen sie was verre van waterdicht. En tot overmaat van ramp gaven de Ik ben niet van plan om schuldigen aan te wijzen voor de nederlaag sterspelers Kevin De Bruyne en Eden Hazard niet thuis. En dat was nog niet alles, besef fen ook de spelers. De ellende gaat woensdag 15 juni 2016 FRANCE Zidane Sjoerd Mossou rijdt een maand lang kris kras door Frankrijk, langs speelsteden, trainingskampen en wedstrijden. Elke dag een impressie. Vandaag deel 4: Cannes. De jongen, Alain, woont hier twaalf uur Maar de club waar Zidane groot werd als Groep B: Rusland - Slowakije Speelstad: Lille Scheidsrech ter: Skomina (Slv) Historie: 8x gespeeld, 3x winst Rusland, 3x winst Slowa kije. Doelsaldo: 7-6. Groep A: Roemenië - Zwitserland Speelstad: Parijs Scheidsrech ter: Karasev (Rus) Historie: 10x gespeeld, 4x winst Roemenië, 4x winst Zwitser land. Doelsaldo: 11-17. Groep A: Frankrijk - Albanië Speelstad: Marseille Scheidsrech ter: Collum (Sco) Historie: 6x gespeeld, 4x winst Frankrijk, 1x winst Albanië. Doelsaldo: 12-3. ■E o o. België beeft. Het verlies tegen Italië zou de inleiding kunnen zijn van een volkomen mislukt EK. Mare Wilmots ligt hevig on der vuur. De bondscoach moet tegen Ierland het tij keren. Mikos Gouka Bordeaux Bondscoach Mare Wilmots •tij r De tuchtcommissie van de UEFA heeft Rusland een boete van 150.000 euro ge geven en een voorwaardelij ke diskwalificatie van het EK opgelegd. De Russische bond kreeg die straf giste ren voor het wangedrag van hun supporters in het Stade Vélodrome van Mar seille, waar onder meer En gelse supporters werden belaagd. Rusland heeft de straf geaccepteerd. Tegen België was Graziano Pellè bij 7 van de 12 Italiaanse doelpogingen betrokken. Pellè had de meeste passes op de helft van de tegenstander (28) en won de meeste lucht duels (7). Pellè schoot zelf 5 keer, waarvan 2 keer op doel. Dat was het meest van alle spelers op het veld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22