'We kopen Franse wijn en Duitse auto's' Deed de EU écht niets voor de Britten? Motorbendes worden minder zichtbaar maar wel crimineler 3 dgn Antwerpen**** 9 54.5 69.- Brexit dagen verbannen, Een paar weken geleden vergeleek Engelands leukste komiek John Cleese het jij-bakken in zijn eigen land over wat men nou eigenlijk was opgeschoten met de EU met een hila rische scène uit Life of Brian. In die klassieker van Monty Python speelt Cleese een Joodse verzetsleider ten Britten kunnen binnen de EU wonen waar ze willen en hun pensioen opnemen. Velen doen dat in Spanje en Italië tijde van de Romeinse overheersing. „Wat hebben die Romeinen eigen lijk voor ons gedaan?", luidt zijn reto rische vraag. „Ze hebben ons aqua ducten gegeven", zegt een medestrij der. „Sanitaire voorzieningen", weet een ander. „Wegen", roept een derde en dan weet iedereen wel wat: ge zondheidszorg, onderwijs, wijn, vei ligheid. „Oké, behalve dat alles, wat hebben ze ooit voor ons gedaan?", herhaalt een zeer geïrriteerde Cleese. „Ze hebben vrede gebracht", durft ie mand. „Houd je kop!", schreeuwt Cleese wanhopig. Die fameuze vraag uit Life of Brian is de laatste dagen vaak herhaald in de Britse media: 'Wat heeft de Euro pese Unie eigenlijk voor ons ge daan?' Voorstanders van een Brexit zijn gauw klaar met het antwoord. Nothing. Niks. Behalve dat het lid maatschap 200 miljoen euro per week kost en dat negen van de tien directieven uit Brussel overbodig zijn, zoals die notitie waarin EU- ambtenaren adviseren hoe recht su permarktbananen moeten zijn. Wat deed de EU wél voor de Brit ten? Als Brexit-leider Boris Johnson de vraag zou stellen aan zijn eigen re bellenclub, zou er misschien eentje durven zeggen dat Europol, het sa menwerkingsverband van de Europe se politiediensten, het land heeft be hoed voor nog meer aanslagen en pe dofielennetwerken. Een voormalige openbare aanklager erkende dat de Britse justitie 'heel erg zwaar leunt op Europese misdaadbestrijding, 24 uur per dag, zeven dagen per week'. Een andere Brexit-rebel zou kun nen opmerken dat er eindelijk unifor mering is in oplaadstekkers. En dat je nu ook in Engeland twee jaar ga rantie hebt op elk product dat je in de winkel koopt. Of dat er een pla fond is gekomen op de roamingtarie- ven voor mobieltjes. Ook kwam er recht op eerste hulp overal binnen Europa en consulaire bijstand van elk ander EU-land. ten kunnen binnen de EU waar ze willen en hun pensioen op nemen. Velen doen dat in Spanje, Ita lië, Frankrijk en Griekenland. Ieder een in Groot-Brittannië die geniet van zijn vakantiegeld, ouderverlof en veiligheidsvoorschriften op het werk kan een bedankje sturen naar de EU, want van de keiharde Britse werkgevers hadden ze deze voorzie ningen nooit gekregen. Reden waar om de Britse vakbonden campagne voeren om binnen de unie te blijven. Zelfs het lijfblad van Johnson, de eurosceptische rechtse Daily Tele graph, moest het erkennen. 'Ja, het barst van de fouten in de EU maar al le verworvenheden als vanzelfspre kend zien, doe je voor eigen risico'. Voor die niet onbelangrijke bijzaak van vrede citeert de krant nota bene een Duitser, oud-bondskanselier Hel mut Kohl. „De boze geesten uit het verleden zijn geenszins Ze kunnen altijd terugkomen." HAMISH HUNTER 24 jaar rechte mensen van het vrije-verkeer-van-personen- principe van de EU. Zij heb ben een goedkope loodgieter, gaan in het buitenland stude ren en kopen een huis in Tos cane. Dat is leuk voor ze. Maar dat is voor heel veel mensen niet weggelegd. De gezondheidszorg staat onder grote druk, er zijn geen betaalbare huizen, scholen zijn overvol: er zijn veel pro blemen die te maken hebben met de massa-immigratie in dit land. Door de grote in stroom van goedkope arbeids krachten uit andere EU-lan- den zijn de lonen in bijvoor beeld de bouwsector omlaag gegaan. Veel mensen kunnen daar niet van rondkomen, moeten op zoek naar iets anders en raken uit eindelijk werkloos. Er zijn veel achtergestelde burgers in ons land, die niet van de EU profite ren. De 'blijven'-campag- ne verspreidt horrorverha len over wat er economisch al lemaal mis zou gaan als we uit de EU stappen. Maar dat is gewoon niet waar, veel is echt onzin. Het is heus niet zo dat de handelstarieven omhoog gaan: dat laten grote bedrijven die veel aan het Verenigd Ko ninkrijk verkopen echt niet toe. Het zou nergens op slaan als ze handel moeilijker ma ken. Wij blijven gewoon Duitse auto's, Franse wijn, Deense ba con en Italiaanse kleren ko pen. We blijven in Europa, we zijn nog steeds jullie vrien den, we blijven samenwerken op gebieden als veiligheid en de vluchtelingencrisis. Maar we willen geen deel meer uit maken van de politieke unie." Hk H u het referendum zo dichtbij is, ga ik zo I veel mogelijk de straat op om mensen te over tuigen om leave te stemmen. Het geld dat we aan de EU ge ven, kunnen we veel beter zelf besteden, vind ik. Die honderden miljoenen per jaar kunnen dan naar scholen, ge zondheidszorg, ziekenhuizen. Ook wil ik controle terug over onze grenzen en over wie er ons land in komen. Ik ben geen racist, ik ben niet te gen immigratie in het alge meen, maar we moeten het onder controle krijgen. Dat kan pas als we uit de EU stap pen. In het Verenigd Konink rijk profiteren vooral bevoor- Leden van motorbendes dragen minder vaak en opvallend de ken merkende jassen met emblemen van de bendes, de zogenoemde colours, zodat ze meer onder de ra dar blijven. Dat concludeert het Landelijk Informatie en Experti se Centrum, die over de aanpak rapporteert. De leden van de motorgangs proberen buiten zicht te blijven door minder actief te zijn op so ciale media. Wanneer bendes door gemeenten verbannen wor den uit hun clubhuizen, verplaat sen de clubs zich naar woonhui zen, horeca of industriepanden. De politie ziet daarnaast dat klussen voor de bendes worden uitgevoerd door zogenoemde sup portclubs en streetgangs, bestaan de uit aanhangers die bijvoor beeld panden op hun naam laten zetten of netwerken voor de ben des. „Zij houden hiermee de mo torgangs bewust uit de wind", schrijven onderzoekers in een gis teren gepubliceerde monitor. Zo worden er steeds meer schijncon structies of katvangers gebruikt om buiten het zicht van gemeen ten, politie en justitie te blijven. Politie en justitie verwachten dat de bendes zich de komende tijd via allerlei omwegen meer gaan bemoeien met lokale crimi nelen die bezig zijn met hennep teelt en synthetische drugs. Omdat motorbendes behoor lijk zijn gegroeid de afgelopen tijd, worden ook meer confronta ties verwacht over bijvoorbeeld territorium. Onlangs nog kwam het tot een schietpartij bij hotel Van der Valk in Rotterdam tus sen Hells Angels en Mongols. 0 3 dgn Salland diner 3 da aen Groningen www.Zoweg.nl/krant of bel 0900-2359693 70cpg dinsdag 14 juni 2016 Wel of geen Brexit? Het referendum is over negen dagen. Elke dag vertelt een Brit in deze krant wat het wordt: voor of tegen. Vandaag deel 2 FOTO AMT Een groeiend aantal Britten neigt naar een Brexit. Velen vragen zich af of de nadelen van het EU-lid- maatschap niet opwegen tegen de voordelen. Bob van Huët Rotterdam/Londen Suse van Kleef Londen Docent rechten Vrijwilliger Leave- campagne Londen Motorbendes als de Hells An gels en Satudarah gaan onder gronds nu de overheid de clubs steeds strenger aanpakt. Tobias den Hartog DEN HAAG 2 nachten in het 4* Van der Valk Hotel Antwerpen (8) 2 keer uitgebreid ontbijbuffet Gratis wifi, parkeren, fitness, zwembad en sauna Aankomsten t/m oktober. Betaal pas bij aankomst! 3* Charme Hotel Wildthout (8,1) 2 nachten incl. ontbijtbu 1 keer diner (dagschotel) Gratis wifi en parkeren fet 50 3* HoteFSchimmelpenninck Huys (8) 2 nachten incl. ontbijtbufl Gratis wifi en plattegrond Statig hotel in centrum! et Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Voor maar: Ontdek het altijd gezellige Antwerpen. Tip! Het Rubenshuis en de Zoo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9