m Rutte tegen referenda 8 NI Wrede wereld Patiënten zijn sneller weer mobiel stellafietsen.nl JAGER EN PROOI Yvon den Hartog onderzocht de nieuwe aanpak van het Rei nier de Graaf Gasthuis in Delft en promoveert er morgen op aan Erasmus Universiteit. „Steeds meer chirurgen stappen over op deze methode." „Bij een gewone operatie worden patiënten zo'n drie dagen in het ziekenhuis opgenomen. Zij sla pen op een kamer met andere pa tiënten. Dat geeft rumoer en kan ten koste gaan van hun nacht rust. Wie binnen een dag weer naar huis kan, loopt minder kans op infectie met een ziekenhuis bacterie. En thuis herstellen men sen vaak beter. Je slaapt toch lek kerder in je eigen bed." „De 160 patiënten die sinds 2014 in Delft tijdens een dagbe handeling een nieuwe heup kre gen, werden geopereerd met de zogenoemde 'voorste benade ring'. Daarbij ga je niet dwars door de spieren heen en je maakt dus geen spieren los. Dat zorgt voor sneller herstel. Uit mijn on derzoek blijkt dat patiënten min der vaak krukken of een rollator nodig hebben na de operatie." „Nee, patiënten moeten aan een aantal voorwaarden voldoen. Ze moeten relatief gezond zijn, geen hart- en vaatziekten hebben of bloedverdunners slikken." „In Nederland worden elk jaar meer dan 25.000 heupprotheses geplaatst. Het is een grove schat ting, maar ruim 40 procent daar van zou in aanmerking komen voor dagbehandeling. Mensen moeten het natuurlijk wel zelf willen, en ze hebben thuis ie mand nodig die hen de eerste nacht kan verzorgen. Ik verwacht dat een steeds groter deel van de patiënten in dagbehandeling zal worden geopereerd." „Daar is in Nederland geen onder zoek naar gedaan. Er bestaat al leen een Amerikaans onderzoek waaruit blijkt dat dagbehande ling ongeveer 5.000 dollar per pa tiënt scheelt, maar het Ameri kaanse en Nederlandse zorgsys teem zijn slecht te vergelijken. Je kunt je voorstellen dat patiënten die niet drie nachten een zieken huisbed bezet houden, minder kosten." „Dat komt doordat de techniek lastiger is. Bij andere methodes haal je spieren los die je nader hand weer terughecht. Zo kom je beter bij de heup, want je gaat recht op je doel af. Maar het her stel duurt langer. De methode waarbij de spieren niet worden aangetast wint fors aan populari teit. Steeds meer orthopedisch chirurgen stappen over op deze benadering vanwege de voorde len." Minister-president Mark Rutte heeft in de Tweede Kamer cha grijn gewekt door ten overstaan van een zaal vol parlementariërs uit EU-lidstaten zijn afkeer van referenda te uiten. De uitkomst van het Oekraïne-referendum noemde de premier bovendien 'desastreus'. Voor D66 zijn de uitspraken re den om Rutte naar de Kamer te roepen. Kamerlid Kees Verhoe ven wil van de premier weten of hij namens het kabinet sprak en of hij nu van plan is de referen- dumwet in te trekken. Verhoe ven vermoedt dat Rutte ten on rechte zijn VVD-mening heeft geuit. „Die Europese parlementa riërs zaten daar niet om de per soonlijke mening van Mark Rut te te horen maar het standpunt van de Nederlandse regering", stelt hij. Rutte sprak in de Ridderzaal over het binnenkort aflopende EU-voorzitterschap. Ook beant woordde hij vragen uit de zaal. Daarbij zei hij 'totaal, totaal, to taal' tegen nationale referenda over overeenkomsten tussen meerdere landen te zijn. Volgens Rutte 'slaat het nergens op' dat een land zo zijn wil oplegt aan de hele EU. Hij zei dat Neder land het referendum te danken heeft aan de 'sociaaldemocraten' van zijn 'geliefde coalitiepartner' de PvdA. PVV-leider Geert Wilders diende Rutte op Twitter van re pliek. Wilders benadrukte dat zijn partij wel voor referenda is, 'maar totaal, totaal, totaal tegen regenten zoals Rutte'. De SP, die net als de PVV dit voorjaar campagne voerde voor een nee-stem bij het Oekraïne- referendum, doet Ruttes uitspra ken af als 'verkiezingsretoriek'. Kamerlid Harry van Bommel: „In de praktijk geldt dat ook de minister-president zich aan de regels moet houden. En als er dus voldoende handtekeningen zijn voor een referendum over bijvoorbeeld het TTIP-verdrag, dan gaat dat door. Wat Rutte ook zegt." Digitale brochure? TOT 40% VERRASSINGSKORTING Ja, stuur mij de gratis brochure! 1 Stella E-bike? dinsdag 14 juni 2016 Een scholekster vliegt vlak langs een buizerd met een scholekster- jong onder zijn poten in de Zuidpolder van Eemnes, alsof hij wil zeg gen 'geef mijn jong terug'. De buizerd reageert stoïcijns en vliegt even later met prooi weg. fotq Caspar huurdeman Nieuwe heup binnen een dag Heieen Boex Delft Wat zijn de voordelen van deze behandeling ten op zichte van de reguliere heupoperatie? 2 Komt iedereen die een nieuwe heup nodig heeft in aanmerking voor een operatie in één dag? 3 Patiënten die binnen een dag het ziekenhuis weer uit zijn, dat scheelt toch enorm in de zorgkosten? 4 Als het minder schade en sneller herstel oplevert, waarom opereren niet al le ziekenhuizen dan volgens de voorste benadering? De oppositie is boos vanwege uitspraken van Rutte over refe renda. De premier zei gisteren 'totaal' tegen de volksraadple gingen te zijn. Laurens Kok Den Haag Vraag 'm aan op de website! ANITA WITZIER LIVORNO E-bikes tijdelijk al v.a. E-BIKETEST 2016 Actie loopt t/m za. 2 juli a.s. Bel voor de extra scherpe introductieprijs Bei 0 0341 - 25 22 66 of ga naar stellafietsen.nl Naam Adres Email Postcode/Plaats Telefoon Stuur de coupon zonder postzegel naar Stella Fietsen, antwoordnummer 725,8070 WB Nunspeet 1606.3-1/4Wegener Maak vrijblijvend een proefrit in uw eigen straat of vraag het E-bike Informatiepakket aan. Wie verras jij met een ai 5 000 twredwi vJMiW ^nTvoor^wwnt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8