Huidig bestuur euregio past niet Schore vreest gouden alternatief380kv-lijn Wie betaalt ruimen bommen kazerne? 2 ZEELAND DE BELGEN WAT VINDEN ZE VAN Leger De Scheldeverdieping mocht - op onze voorwaarden. Doel en Tihange moeten dicht. En van tolheffing willen we niks weten. Groeit in België de irritatie over Nederland? Commentaar Onze Belgische buren lijken zich er nauwelijks druk om te ma ken dat Nederlanders zich te pas en te onpas met allerlei kwesties bemoeien. Een selectie uit de flinke rij hoofdpijn dossiers: IJzeren Rijn, benutting snelspoor, kernafval in kleilagen, kerncentrales in Tihange en Doel, kilometerheffing personenauto's, loodstarieven, verdieping Westerschelde. Soms hebben beide landen zeggenschap. Maar Nederlanders spreken zich ook zonder enige re serve uit over Belgische binnenlandse zaken. Dit zet opvallend wei nig kwaad bloed. Eerder lijken de Belgen te denken: roep maar wat je wilt, zolang wij uiteindelijk maar zelf kunnen beslissen. Gezien de vele grensoverschrijdende belangen is het hoog tijd dat beide landen veel meer rekening met elkaar gaan houden. Dat geldt niet alleen voor grote dossiers als veiligheid of vrij verkeer van men sen, van goederen en van diensten. Het geldt zeker ook in de relatie tussen Zeeland en Vlaanderen. Daar is behoefte aan fundamentele af wegingen. Ruimte voor de havens, maar tot hoever en wat staat erte genover? Is het wellicht slim om onze kerncentrales samen te slui ten? Dat soort grote dossiers. Als die met de tot nu toe gebruikelijke Nederlands-Belgische stroperigheid worden aangepakt, kan het wel eens even duren. Om nog maar te zwijgen over de kwaliteit van de besluitvorming. Daarom is het nuttig om zwaardere vormen van ge zamenlijk bestuur te verkennen. Tussen Zeeland en de Vlaamse pro vincies zou dat kunnen met meer zeggenschap voor de huidige Scheldemondraad. In elk geval moet het een bestuur zijn met een ruim en onomstreden mandaat. Zo krachtig, dat het geen last heeft van het onvermijdelijke geklaag als de balans eens een keer duidelijk doorslaat naar België of naar Nederland. In de relatie tussen Zeeland en Vlaanderen is behoefte aan fundamentele afwegingen Het gesteggel over de nieuwe hoogspanningsleiding tussen Bors- sele en Rilland zou wel eens nade lig kunnen uitpakken voor Scho re. Waar het er aanvankelijk naar uit zag dat het dorp alleen maar elektriciteitsmasten in de omge ving zou kwijtraken, zorgt één van de twee alternatieven uit het rapport van onderzoeksbureau D-Cision juist voor masten dicht langs het dorp. In de zienswijze van Kapelle, Reimerswaal en de provincie wordt minister Kamp van Econo mische Zaken gevraagd te overleg gen over twee alternatieve tracés: een gouden en een zilveren va riant. Bij de gouden optie, de voor keur van D-Cision, komen de 38okv-leidingen ten zuiden van de A58, dicht langs Schore. Bij de zilveren variant komen de masten en bovenleidingen ten noorden van de A58. Dan lopen ze deels over het grondgebied van be drijventerrein De Smokkelhoek. De gemeente Kapelle zegt nog Gouden alternatief uit rapport D-Cision zorgt voor masten dicht langs het dorp niet gekozen te hebben voor één van de alternatieven. Volgens wet houder Evert Damen zal er bij de keuze voor de gouden variant nog gesproken moeten worden over de plaatsen voor de masten. De Dorpsraad Schore bekijkt de procedure zolang met argusogen. Almanak Elke maandagochtend komen de regioverslaggevers uit alle delen van de provincie naar de redactie voor overleg. Ze kruis- bestuiven elkaar met suggesties voor onderwerpen en invals hoeken. „En, wat ga jij deze week doen", richtte de coördi nator zich tot de Goese derti ger. Hij lepelde wat onderwer pen op en besloot met: „En van avond kan ik in Tholen bij het Leger des Heils terecht." Drie collega's haalden daarop in koor opgelucht adem. „Geluk kig, dat is heel fijn voor je." Stemmen op kinderpolitici Celstraf voor serie inbraken Buurtbus uitje voor Ter Weel Je kunt je mening delen of hem door iemand z'n strot duwen. „En ik denk dat daar het grote verschil tussen de Belgen en de Nederlanders zit", geeft Vlaming Tom De Bruyn uit Lier aan. Nederlandsers staan er bij onze zuiderburen om bekend dat ze ongezouten hun mening verkondi gen. Geheel in die lijn liet de Tweede Kamer weten dat de kerncentrales in Doel en Tihange gesloten zouden moeten worden. En met dezelfde directheid stuur den Limburg, Brabant en Zeeland een brief naar de Belgische verkeer sminister met het verzoek af te zien van de plannen om kilometerhef fing voor personenauto's te gaan heffen. Andersom zou dat niet snel gebeuren, zegt Edwig Laenen uit het Vlaamse Schilde. „Nee. Dat ligt niet in onze aard. Belgen zijn nogal introvert. Bij ons zou zoiets meer achter de schermen besproken worden." En toch, toch is er weinig irritatie te bespeuren over de houding van Nederland. Antwerpenaar Mare Roels komt regelmatig op grote evenementen en nooit heeft hij daar iets van onbegrip over de Nederlandse 'bemoeizucht' gemerkt. „Iedereen heeft recht De Statenfractie van GroenLinks is bang dat een tekort op de bouw van de Marinierskazerne in Vlissingen wordt afgewenteld op de provincie. Volgens Staten lid Gerwi Temmink is er nog kans op een tegenvaller van 1 mil joen euro. Het ministerie van Defensie, waterschap Scheldestromen, de gemeente Vlissingen en de pro vincie hebben eerder afspraken gemaakt over de kosten van de Marinierskazerne. Zeeland zou er maximaal 18 miljoen euro aan kwijt zijn, waarbij de provincie 15 miljoen voor haar rekening zou nemen en de gemeente 3 miljoen. Nu moeten de partijen het nog over één ding eens worden: wie er opdraait voor het bomvrij op leveren van het bouwterrein. De kosten daarvoor kunnen op lopen tot 1 miljoen euro, aldus GroenLinks. Temmink wil we ten of daarover een verdeelsleu tel is afgesproken en of er een ri sico is dat de provincie voor het hele bedrag moet opdraaien. Hij vraagt ook of er een nog groter tekort mogelijk is dan 1 miljoen euro. dinsdag 14 juni 2016 ii Willem Adriaansens Schore Tip? redactie@pzc.nl GOES Goes kan zaterdag weer stemmen op de nieuwe kin derburgemeester. Op de Grote Markt staat tussen 11.00 en 15.00 een stemlo kaal. Kandidaten Anouk, Jut- ta, Kevin, Mark en Ramon voeren momenteel campag ne. Op vrijdag 24 juni zal om 16.00 uur het kindercollege bekendgemaakt worden door burgemeester Ver hulst tijdens de opening van Festival de Veste in park Oostwal. SINT PHILIPSLAND De 28-jarige J.K. uit Sint Maartensdijk is veroordeeld tot een celstraf van 360 da gen waarvan 176 voorwaar delijk voor een serie inbra ken. Hij brak onder meer in in de kantine van voetbalvereni ging NOAD '67 in Sint Philip- sland. November 2015 drong hij daar samen met een minderjarige vriend bin nen. Ook brak hij in in andere sportkantines en woningen op de Bevelanden. RILLAND Vier bewoners van zorgin stelling Ter Weel in Rilland rijden vanaf volgende week elke maandag een rondje mee met de buurtbus. Op die manier maken de bewo ners van Ter Weel kennis met buurtbus 594 van Ril land naar Kruiningen en weer terug. Het ritje met de bus is voor de bewoners ook een uitje, want tussendoor is er name lijk tijd om koffie te drinken bij 't Wienckeltje in Kruinin gen. P7 Bemoeienis Ondine van der Vleuten Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 64