Huidig bestuur euregio past niet Sluis: duidelijke regels kustbouw Wie betaalt ruimen bommen kazerne? 2 ZEELAND DE BELGEN WAT VINDEN ZE VAN Leger De Scheldeverdieping mocht - op onze voorwaarden. Doel en Tihange moeten dicht. En van tolheffing willen we niks weten. Groeit in België de irritatie over Nederland? Commentaar Onze Belgische buren lijken zich er nauwelijks druk om te ma ken dat Nederlanders zich te pas en te onpas met allerlei kwesties bemoeien. Een selectie uit de flinke rij hoofdpijn dossiers: IJzeren Rijn, benutting snelspoor, kernafval in kleilagen, kerncentrales in Tihange en Doel, kilometerheffing personenauto's, loodstarieven, verdieping Westerschelde. Soms hebben beide landen zeggenschap. Maar Nederlanders spreken zich ook zonder enige re serve uit over Belgische binnenlandse zaken. Dit zet opvallend wei nig kwaad bloed. Eerder lijken de Belgen te denken: roep maar wat je wilt, zolang wij uiteindelijk maar zelf kunnen beslissen. Gezien de vele grensoverschrijdende belangen is het hoog tijd dat beide landen veel meer rekening met elkaar gaan houden. Dat geldt niet alleen voor grote dossiers als veiligheid of vrij verkeer van men sen, van goederen en van diensten. Het geldt zeker ook in de relatie tussen Zeeland en Vlaanderen. Daar is behoefte aan fundamentele af wegingen. Ruimte voor de havens, maar tot hoever en wat staat erte genover? Is het wellicht slim om onze kerncentrales samen te slui ten? Dat soort grote dossiers. Als die met de tot nu toe gebruikelijke Nederlands-Belgische stroperigheid worden aangepakt, kan het wel eens even duren. Om nog maar te zwijgen over de kwaliteit van de besluitvorming. Daarom is het nuttig om zwaardere vormen van ge zamenlijk bestuur te verkennen. Tussen Zeeland en de Vlaamse pro vincies zou dat kunnen met meer zeggenschap voor de huidige Scheldemondraad. In elk geval moet het een bestuur zijn met een ruim en onomstreden mandaat. Zo krachtig, dat het geen last heeft van het onvermijdelijke geklaag als de balans eens een keer duidelijk doorslaat naar België of naar Nederland. In de relatie tussen Zeeland en Vlaanderen is behoefte aan fundamentele afwegingen Ploegaert reageert op de toene mende angst dat de kust wordt volgebouwd. Een woordvoerder van Natuurmonumenten gaf afge lopen weekeinde nog aan dat 'niet duidelijk is wat gemeenten toe staan'. Voor Sluis gaat dat niet op, benadrukt Ploegaert. Hij wijst er op dat het gemeentebestuur al in 2004, samen met onder meer de provincie en ondernemers, een ge- biedsplan maakte: Natuurlijk Vi taal. Dat gebiedsplan is nog steeds leidend, zegt Ploegaert. „Er is nog ruimte voor de bouw van een va kantiepark in de Lampzinspolder bij Nieuwvliet en voor het park van Molecaten in Waterdunen. Be staande recreatie-ondernemers kunnen daarna met kleinschalige plannen blijven komen, maar met nieuwe, grote bouwprojecten is het dan gedaan." De gemeente Sluis heeft ook regels voor het aan tal strandpaviljoens (het maxi mum is zo goed als bereikt) en strandslaaphuisjes (daarvan ko men er geen bij). Buiten Breskens en Cadzand-Bad komt geen hoog bouw, zegt Ploegaert. „En ook bin nen Cadzand-Bad is het aantal bouwactiviteiten eindig. Er zit daar nog wel één en ander in de pijplijn, maar iedereen kan die vi sies inzien. Daarin staat ook dat we delen van Cadzand-Bad onbe bouwd laten en dat er altijd maxi male bouwhoogten zijn." Almanak Elke maandagochtend komen de regioverslaggevers uit alle delen van de provincie naar de redactie voor overleg. Ze kruis- bestuiven elkaar met suggesties voor onderwerpen en invals hoeken. „En, wat ga jij deze week doen", richtte de coördi nator zich tot de Goese derti ger. Hij lepelde wat onderwer pen op en besloot met: „En van avond kan ik in Tholen bij het Leger des Heils terecht." Drie collega's haalden daarop in koor opgelucht adem. „Geluk kig, dat is heel fijn voor je." Celstraf voor serie inbraken Karin Slaughter signeert boek Haringparty in Brouwershaven 14-JARIGE GEEFT PIANOCONCERT ANNE-MARITH IN ADRIAANSKERK De Statenfractie van GroenLinks is bang dat een tekort op de bouw van de Marinierskazerne in Vlissingen wordt afgewenteld op de provincie. Volgens Staten lid Gerwi Temmink is er nog kans op een tegenvaller van 1 mil joen euro. Het ministerie van Defensie, waterschap Scheldestromen, de gemeente Vlissingen en de pro vincie hebben eerder afspraken gemaakt over de kosten van de Marinierskazerne. Zeeland zou er maximaal 18 miljoen euro aan kwijt zijn, waarbij de provincie 15 miljoen voor haar rekening zou nemen en de gemeente 3 miljoen. Nu moeten de partijen het nog over één ding eens worden: wie er opdraait voor het bomvrij op leveren van het bouwterrein. De kosten daarvoor kunnen op lopen tot 1 miljoen euro, aldus GroenLinks. Temmink wil we ren of daarover een verdeelsleu tel is afgesproken en of er een ri sico is dat de provincie voor het hele bedrag moet opdraaien. Hij vraagt ook of er een nog groter tekort mogelijk is dan 1 miljoen euro. gesloten zouden moeten worden. En met dezelfde directheid stuur den Limburg, Brabant en Zeeland een brief naar de Belgische verkeer sminister met het verzoek af te zien van de plannen om kilometerhef fing voor personenauto's te gaan heffen. Andersom zou dat niet snel gebeuren, zegt Edwig Laenen uit het Vlaamse Schilde. „Nee. Dat ligt niet in onze aard. Belgen zijn nogal introvert. Bij ons zou zoiets meer achter de schermen besproken worden." En toch, toch is er weinig irritatie te bespeuren over de houding van Nederland. Antwerpenaar Mare Roels komt regelmatig op grote evenementen en nooit heeft hij daar iets van onbegrip over de Nederlandse 'bemoeizucht' gemerkt. „Iedereen heeft recht Je kunt je mening delen of hem door iemand z'n strot duwen. „En ik denk dat daar het grote verschil tussen de Belgen en de Nederlanders zit", geeft Vlaming Tom De Bruyn uit Lier aan. Nederlandsers staan er bij onze zuiderburen om bekend dat ze ongezouten hun mening verkondi gen. Geheel in die lijn liet de Tweede Kamer weten dat de kerncentrales in Doel en Tihange dinsdag 14 juni 2016 Martijn de Koning Oostburg De gemeente Sluis heeft wel de gelijk duidelijke regels over bou wen aan de kust. En daaruit blijkt dat er niet zo gek veel meer gebouwd mag worden in de West-Zeeuws-Vlaamse kust strook. Dat zegt wethouder Peter Ploegaert. Tip? redactie@pzc.nl SINT PHILIPSLAND De 28-jarige J.K. uit Sint Maartensdijk is veroordeeld tot een celstraf van 360 da gen waarvan 176 voorwaar delijk voor een serie inbra ken. Hij brak onder meer in bij de kantine van voetbalvereni ging NOAD '67 in Sint Philip- sland. November 2015 drong hij daar samen met een minderjarige vriend bin nen. Ook brak hij in in andere sportkantines en woningen op de Bevelanden. MIDDELBURG Bestsellerauteur Karin Slaughter signeert maan dag 20 juni tussen 14.00 en 15.00 uur in de Drvkkery in Middelburg. Haar nieuwe thriller Verborgen verschijnt deze week. De Amerikaanse Slaughter (1971) verkocht al meer dan twee miljoen exemplaren van haar boeken in Neder land. De misdaadschrijfster publi ceert in 28 landen en haalt wereldwijd de best sellerlijsten. BROUWERSHAVEN Stichting Kunst en Cultuur Schouwen-Duiveland houdt op vrijdag 24 juni voor de tweede keer in successie de New Haringparty. De netwerkbijeenkomst is bedoeld voor zowel bedrijfs leven als ambtenaren en particulieren. ledereen is welkom tussen 17.00 en 20.00 uur. De kos ten bedragen 28,50 euro per persoon. DREISCHOR De 14-jarige pianiste An- ne-Marith Boone uit Nieu- werkerk geeft zaterdag een concert in de Adriaanskerk in Dreischor. Aanvang 20.00 uur, toegang kost 10 euro. Bemoeienis Ernst Jan Rozendaal Middelburg Ondine van der Vleuten l_4 r-4 M 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57