Haat en nijd in Amerikaanse countrywereld 9 Kijkcijfers Documentaire Aangeboren patronen? FILM VAN DE DAG Vulkaan staat op uitbarsten VANAVOND Reportage Schrijver Abdelkader Benali reist met zijn vrouw Saida voor de tv- serie 'Chez Benali' door Marokko. Aan de hand van zes gerechten ontdekken ze de geheimen van het land van hun ouders. „Eten is het ideale uitgangspunt om een boeiend en complex land als Marokko uit te leggen aan Nederlanders. Als je een verhaal wilt vertellen over migratie, religie en sociale gebruiken, kun je dat het beste doen aan de hand van gerech ten als couscous, argan en harira. Dat werkte: overal waar we kwamen, waren mensen bereid om hun verhalen met ons te delen." „Ze zijn een deel van hun identiteit. Neem het verhaal over argan. De ei genaar van een ecolodge wees ons erop dat het allerbelangrijkste over gangspunt van de karavaanroutes van 500 jaar geleden op een steenworp afstand lag. Je zoekt de argan op, maar je ontmoet geschiedenis." „We worden ermee opgevoed. De moeders koken uit het kookboek van hun voorouders. De keuken van je moeder is dus eigenlijk je stamboom. Aan de hand van het eten kun je ver tellen waar iemand vandaan komt, welke taal hij spreekt en welke ge bruiken hij heeft. De mensen die wij interviewen, van chef-koks tot plat telandsvrouwen, stellen allemaal: wat we eten is wie we zijn." „Die vormt een uitzondering. Ze kent typische, geraffineerde, ver fijnde smaken en een groot aanbod van streekgerechten. Omdat het land op het kruispunt van de oude kara vaanroute ligt, ondergaat ze de kruis- Aan de hand van eten kun je vertellen waar iemand vandaan komt bestuiving van de Andalusische, de Perzische en de Afrikaanse keuken. Er gebeurt wat, zullen we maar zeg gen." „Nederland lijkt nu op het Marokko van de zeventiende, achttiende eeuw. Want alle volkeren die nu naar Nederland komen, nemen hun keu ken mee. Nederland is eigenlijk een karavaanroute geworden. Je kunt in de grote steden naar een Surinaamse toko, een Turkse groenteboer en een Marokkaanse slager. Je treft hier de geglobaliseerde wereld aan." „Marokko heeft mij de afgelopen ja ren heel veel gegeven aan kennis en inspiratie. Dit programma stelt me in staat om dat door te geven aan Ne derland. Wij delen ons Marokko met de Nederlandse kijker. Er zijn zoveel verhalen om te vertellen en zoveel gerechten om gegeten te worden." Nashville In Nashville draait het om Rayna Jaymes, een coun- trylegende die het hoogte punt van haar carrière in middels achter zich heeft liggen. Er zijn nog steeds genoeg fans die haar hand tekening willen, maar de concertzalen zitten niet meer bomvol zoals in de hoogtijdagen van de ar tieste. Haar oude platenmaat schappij komt met een idee: Jaymes moet op tour nee met de jonge, sexy Ju liette Barnes. Jaymes be schouwt haar echter als een ongetalenteerde feeks. En de sluwe Barnes doet er alles aan om de aandacht naar zich toe te trekken. De makers van Nashville nemen de kijker mee in een wereld vol muziek, macht, talent, seks, liefde en hartzeer. Callie Khouri, die ooit een Oscar won voor het script van de film Thelma Louise, bedacht de serie voor de Amerikaanse zender ABC. Er zijn tot nu toe 86 afleveringen ge maakt. dinsdag 14 juni 2016 GO Zondag 12 juni 1. Journaal 20.00 uur NP01 2.210.000 2. Voetbal Duitsland - Oekraïne NP01 2.165.000 3. Voetbal Polen - Noord-lerland NP01 1.810.000 4. Studio France NP01 1.342.000 5. Journaal 17.00 uur NP01 1.282.000 6. Voetbal Turkije - Kroatië NP01 1.240.000 7. Voetbal EK voorbeschouwing NP01 1.106.000 8. Autosport Formule 1 Canada Ziggo Sport 997.000 9. Hart van Nederland SBS 6 886.000 10. Shownieuws SBS 6 777.000 Vijf voetbalprogramma's domineren in de top 10 van zondag. Bij de publieke omroep kan alleen de misdaadserie The Five op NPO 2 met 644.000 kij kers enige tegenstand bieden tegen het voetbal. Nieuwsuur, het late Journaal en Buitenhof blijven op afstand met respectievelijk 536.000, 414.000 en 337.000 kijkers. Recent onderzoek laat zien dat de verbindingen in de her senen van mannen en vrouwen verschillende patronen heb ben. Maar zijn die patronen aan geboren of worden ze gevormd door de wereld om ons heen? Michael Mosley en Alice Ro berts gaan op onderzoek uit. Is je Brein Mannelijk of Vrou welijk?, NPO 2,17.00 uur. Pierce Brosnan was vo rige week nog te zien als James Bond. Nu speelt hij een vulkanoloog. Hij doet er alles aan om een dorpje te redden van een vulkaan uitbarsting. Dat komt slecht uit, want investeerders hebben grote plannen met dat dorp. En dus is er veel verzet tegen het idee om het dorp te evacueren. On dertussen valt Brosnan voor de burgemeester. Dante's Peak, Veronica, 20.30 uur. GEORGE GENTLY De Detective- maand van NPO 1 begint met sei zoen zes van deze BBC-serie. Inspecteur Gently wacht een onaangename verrassing: zijn collega wil weg. KU KLUX KLAN Nog altijd sluiten Amerikanen zich aan bij de racisti sche Ku Klux Klan. Dat leidt tot verontrustende situaties. Z Doe neemt een kijkje in de bizarre we reld van de snelst groeiende afde ling van die club. KINGS OF PASTRY Wie wordt de meest bekwame patisseriechef kok van Frank rijk? NPO 3 volgt de zestien kans hebbers die hun vakbekwaamheid tonen aan een kritische jury. 0 jjj 1 I Een geschiedenis vol couscous Grieteke Meerman Waarom praten over eten in een reisprogramma over Marokko? Waarom zijn Marokkanen zo trots op hun nationale gerechten? Wat voor rol speelt eten in het da gelijks leven van Marokkanen? Hoe staat de Marokkaanse keuken internationaal bekend? -Abdelkader Benali Hoe beïnvloedt de Marokkaanse keuken die van Nederland? Wat betekent het programma voor jou persoonlijk? Chez Benali, NPO 2,20.25 uur. Waar Empire onlangs een duik nam in de wereld van de hiphopmuziek, neemt Nashville ons mee naar het wel en wel van de country. Nashville, Fox, 20.35 uur. Abdelkader Benali reist met zijn vrouw Saida door Marokko, fotokro ncrv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 53