V, 8 Via social media ligt anorexia op de loer We zijn allemaal bang, boos, blij, verdrietig of verliefd Het Ame rikaanse Georgia College Staat Universi teit in Mil- ledgeville vroeg 262 jongeren naar hun sport- en eetgewoon ten, maar ook naar de social media die zij ge bruikten en hoe vaak per dag zij er een blik op wierpen. Ook wilde de hoofd onderzoeker, Veronica Heffner, weten of de deelnemers aan het onderzoek foto's bekeken die waren gerelateerd aan sporten en voedsel. Boulimia Uit de enquête bleek dat de deelnemers die online echt op zoek gaan naar fitnessonder- werpen uiteindelijk meer kans lopen op (eet)stoornissen als anorexia en boulimia. Strakke filmpjes de len over een fitnessses sie, regelmatig foto's van strakke buikspieren een duim omhoog mee geven of voortdurend in de weer zijn met online recepten? Wees hier voorzichtig mee, waarschuwt Heffner naar aanleiding van de uitkomsten van het onderzoek. „Eet stoornissen en over dreven sporten liggen dan op de loer." Arnoud Kluiters Werken voor de baas is leuk, maar werken voor jezelf is het einde, vindt Hanneke Vijfvinkel. Zij kocht met haar partner een pension in Burgh- Haamstede. an oorsprong kom ik uit Nu- mansdorp en ben ik drogiste. Jarenlang reed ik heen weer tussen Numansdorp en Zeeland. Op een gegeven moment kon ik dat werk om gezondheidsredenen niet meer doen en ging ik in de recreatie aan de slag. Ruim twaalf jaar werkte ik als receptioniste en telefoniste in Den Osse. Heel leuk werk, ik ben echt een mensenmens. Maar op een dag reed ik op weg naar Renesse voor de zo veelste keer langs een bed en break fast en dacht dat het toch wel leuk zou zijn om een keer iets voor onszelf te hebben. Samen met mijn partner Rob sloeg ik aan het googelen en we zagen Pension Even Buiten in Burgh- Haamstede te koop staan. Ik wilde al tijd heel graag in dat dorp wonen. Zelf kom ik al vanaf mijn vijfde in Burgh-Haamstede, waar we op cam ping Duinhoeve zaten." Schaamrood „Rob kende deze hoek van het eiland wel, maar vroeg zich af wat we hier nu moesten. Ik heb hem meegeno men de Zeepeduinen en de Bos- wachterij in, waarop hij zei: 'Dat je me dit nooit eerder hebt laten zien!' Nu is hij zelfs vrijwilliger bij Natuur monumenten. In maart was de bezichtiging, op 1 juni trokken we erin. Door een com binatie van een onderbouwd financi eel bod en een goede klik met de oude eigenaars ging alles heel snel. Zelfs de gasten die op dat moment geboekt hadden, namen we direct over. Het grappige is dat diezelfde mensen al weer bij ons zijn geweest. We krijgen regelmatig bloemen en cake van gasten, omdat ze het zo fijn gehad hebben of goed geholpen zijn aan de telefoon. Dan staat het schaamrood me op de kaken, maar het is natuurlijk ook heel leuk. Daar doe je het voor. Ik houd er ontzettend van het mensen naar de zin te ma ken, mensen te verwennen. Ik kan mijn ziel en zaligheid kwijt in het runnen van het pension. Het geeft me veel voldoening en energie." Creatief bezig zijn „We wisten dat we veel moesten ver bouwen, maar daar kon ik doorheen kijken en Rob ook. Ik zag meteen de mogelijkheden. Afgelopen winter hebben we van alles opgeknapt en geschilderd. Inmiddels sta ik wel anders in het Ik kan nu alles zelf bepalen, dat geeft rust leven ja, ik kan nu alles zelf bepalen. Als ik iets meteen wil doen, omdat dat beter in de planning past, dan kan dat. Dat geeft rust. Fröbelen Het geeft me ook om creatief bezig te zijn. Ik vind het heerlijk om zelf oude spulletjes op te knappen en ben erg van het zelf maken. Een oude lamp of lijst bekleed ik met wol of schelpen en dan heb je een uniek item. Een an der pakt een boek, maar dat geeft mij alleen rust als ik met vakantie ben. Als ik aan het fröbelen ben, kan ik er toch makkelijk even van weglopen. En ik hoef er niet bij na te denken. Heerlijk hoor." BASISEMOTIES dinsdag 14 juni 2016 PZ Gefocust op een strakke buik en een gespierd lichaam? Negeer dan de on uitputtelijke bericht geving en foto's op social media. Dwang matig trainen en eet stoornissen kunnen er dan namelijk inslui pen, met alle gevolgen van dien. Lekker eigen baas in pension Even Buiten Mariska den Hartog Hanneke Vijfvinkel Alle emoties zijn terug te voeren op vijf basisemoties: bang, boos, blij, verdrietig en - in dit overzicht - liefde. Eén ervan kan bewust of on bewust je domi nante grondhou ding in het leven worden. IBang zijn we vaker dan we denken. Voor de spin of die enge ladder. We zijn vooral angstig voor wat er kan gebeuren (als er een bom ontploft). Bang zijn maakt je voorzichtiger en socialer. Met een angstig gezicht kijk je scherper. Je gezichtsveld ver breedt een beetje, je oogbewegingen versnellen. Je ont waart eerder ge vaar. Je lichaam komt in een staat van paraatheid, zodat je snel zou kunnen vluchten. 2 Boos worden we als we ons on rechtvaardig voe len behandeld. (Als we dit tenminste durven.) Er bestaat hete en koele woede. Bij hitte zoeken we de confron tatie, bij koude woede duiken we onder en ont staat er een stille loop gravenoorlog. 3 Blij voelen maakt dat je geen stress ervaart. Als posi tieve gevoelens aanhou den, als verlangens wor den vervuld, dan voelen mensen zich gelukkig. De kans is dan groter dat je betere contacten onderhoudt, waardoor je ook weer meer reden tot blijheid hebt. 4 Verdriet hebben we bij verlies. Het maakt je lichaam trager, de stofwisseling langzamer, je verliest je energie. Vrouwen kun nen acuut in een huilbui uitbarsten, mannen hui len stiller. Bij diep ver driet kunnen mensen ook op een kracht van binnenuit stuiten. 5 Liefde of verbondenheid is de vijfde ba sisemotie - hoewel die in g ÜJ" sommige lijstjes wordt vervangen voor 'walging'. Liefde geven en ontvangen is gezond. Het vermindert stress en het li chaam ontspant zich. Het maakt ons sociaal en geeft zin aan het leven. Hanneke Vijfvinkel (55) Was receptioniste en telefoniste op een camping in Den Osse. Is nu samen met haar partner eige naar van pension Even Buiten in Burgh-Haamstede. ■4 Hanne ke Vijfvin kel maakt het ande ren graag naar de zin. foto MECHTELD JANSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52