m 7 Proefliggen in een MRI Feestjes van herkenning Snuffel mag likken Kijk, Poekie loopt thuis door de keuken VEILIG VOELEN VIRTUAL REALITY ANDERE LOCATIES dinsdag 14 juni 2016 GO Om vast te stellen of Louise Lammers een her nia had, stelde haar neuro loog een MRI-scan voor. Ze schrok. „Ik ben bang in het donker en claustrofobisch. Wat als ik een paniekaanval krijg in die nauwe tunnel?" Lammers mocht komen proefliggen, een mogelijk heid die verschillende zie kenhuizen aanbieden. Zo ook het Academisch Me disch Centrum in Amster dam. Daar werkt Raschel Snoeks als radiologisch laborant en teamleider van de MRI-afdeling: „Eén keer per maand hebben we een proeflig-uur, we reserveren dan één apparaat voor ang stige patiënten. Dat doen we niet zomaar: sommigen zijn zó bang dat ze huilend op hun beurt wachten." In het proeflig-uurtje gaat alle aandacht uit naar een veilig gevoel. Lammers: „Een laborant toonde me de on derzoeksruimte en de scan. Ik kon een alarmbelletje in drukken als ik me onveilig voelde. Ik mocht liggen en vragen te stellen. Het was prettig iemand bij me te heb ben die zich kon inleven." Muziek meenemen op de scandag of bij bepaalde MRI-onderzoeken een film bekijken: het versterkt het zelfvertrouwen. Niet alleen de patiënt heeft er baat bij, ook het ziekenhuis. Snoeks: „Een angstige pa tiënt die uiteindelijk niet durft, kost nog meer tijd en geld. Het rooster loopt uit, de patiënt moet een nieuwe afspraak maken als een ander dan had gekund." Konijnen, cavia's, poezen en honden. Kijk in het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht niet raar op als je een ziek kindje aan treft met zijn huisdier op schoot. Niet in de ziekenzaal, wel in de theaterruimte of een andere ruimte waar het bed dan naartoe wordt gereden. „Veel patiëntjes hebben heimwee", zegt Ewout Tuyt, coör dinator van het Kindertheater. „Wat is er dan mooier dan een paar uurtjes knuffelen en kletsen met je lievelingsdier? Als de dokter het goed vindt, kan het bij ons." Voor alle kinderen wordt twee wekelijks het Knuffelproject geor ganiseerd: knuffelen met dieren. „Je ziet ze opleven. De dieren kun nen net dat steuntje geven om later bij fysiotherapie extra te trai nen." Omdat ze weten: thuis wacht Snuffel, Zwartje of Vlekkie op me. Lagere bloeddruk Met Nolly, Druppie en Milou in de Poezenkamer is ook het leven leuker in zorgcentrum Oranjehof in Heerlen. Ze lopen er vrij rond. Vrijwilligers houden de kamer schoon. „Vooral mensen met de mentie leven zichtbaar op van deze makke poezen", zegt pro jectleider Marion Schmitz. „Het is wetenschappelijk bewezen dat de bloeddruk daalt door dieren te aaien en met ze te praten. Ook het contact met andere be woners neemt erdoor toe." Herinneringendoos Mensen met dementie zijn ge holpen met het Thuiskomertje: dankzij een polsbandje-met-chip klinkt er vertrouwde muziek bij hun kamerdeur en er verschijnt op een scherm de foto van een familielid of huisdier. Om haar dementerende tante te kalmeren ontwierp verzorgende Sylphia Vissers een herinnerin gendoos. Ze maakte kaartjes met steekwoorden of beelden voor in de vakjes van een koffie- of theedoos. „Een trouwfoto maakt herinneringen los. En de verzorgenden krijgen meer ge spreksonderwerpen met cliënten en bezoekers." Er kan nog net een kusje vanaf voordat Lars (3) naar de operatie kamer rijdt. FOTO KOEN VERHEIJDEN Rechtstreeks babbelen met papa en mama via Skype of whatsapp? Daar zit de slijtage al lang op! VisitU heet het aller nieuwste snufje dat de kinder afdeling van Maxima Medisch Centrum (MMC, Veldhoven) en kinderziekenhuis Amalia (Nijme gen) gebruiken. Met een virtual reality-bril op de neus keek Jes sie Nieuwenhuizen (9) rond in de keuken van haar ouderlijk huis alsof ze er zat. Niets was minder waar, in het MMC herstelde ze van een gecompliceerde duim- breuk. Haar moeder Sally: „Jes sie zat in pyjama op bed en wij bevonden ons thuis met een draaibare camera op tafel. Ze wist niet wat ze meemaakte. Hond Poekie liep door de keuken en van afstand kon onze dochter zijn spoor gewoon volgen. De meerwaarde van dit systeem is enorm. Vol spanning wachten op dat ene bezoekuur is niet meer nodig." Arts-onderzoeker Stefan van Rooijen ontwikkelde de speciale bril met live stream-verbinding. „Gestreste kinderen geven we er positieve prikkels mee. Dan maken de hersenen endorfinen aan, die hormoonstofjes afgeven van geluk en veiligheid." Je beter vóelen is één, maar leidt de bril ook tot een korter verblijf in het ziekenhuis? „Dat wordt momenteel onderzocht."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51