Wat als je lief niet monogaam is? 6 CAROLINE FRANSSEN a ip' Onrust Het valt niet mee om in een ziekenhuis of zorginstelling ontspannen te blijven. Soms ben je ronduit bang. De rit naar een operatiekamer is té spannend. Of de heimwee groeit. Arnoud Kluiters keek rond om te zien hoe patiënten worden gerustgesteld. Vraag het de deskundige Als je partner de mogelijkheid om met andere vrouwen seks te hebben open houdt, terwijl jij daar niet gelukkig van wordt, zit je in een lastig parket. Je jaloezie wordt voortdurend gevoed. Iedere vrouw die hij mooi, bijzonder of aantrekkelijk vindt, vormt voor jou een bedreiging. Het klinkt alsof je lief jouw jaloezie zelfs voedt door je te laten merken hoe aantrekkelijk hij andere vrouwen vindt. Door te bepalen dat hij seks mag hebben met andere vrouwen, terwijl jij dat niet wilt, verdwijnt de gelijkwaardigheid uit jullie relatie en neemt hij een machtspositie in. onveilige relatie kun jij je eenvoudigweg niet com pleet gezien en geliefd voelen. Je zult jezelf blijven afvragen of jij wel goed genoeg bent. Als hij con tact heeft met een andere vrouw, zal dat jou telkens opnieuw uitlokken en je zult telkens je zelfvertrou wen weer van binnenuit moeten opbouwen. Het kan helpen als je meer energie in jezelf steekt, een hobby kiest of meer gaat afspreken met vriendinnen en mis schien ook met andere mannen. Je zult in deze relatie namelijk een deel van je onafhankelijkheid moeten bewaren en versterken, want hij kan er ieder moment met een ander vandoor gaan. Zolang jij in deze relatie blijft, is je jaloezie een gegeven De vraag is waarom jij in een liefdesrelatie blijft waarvan de basisafspraken door de ander wor den bepaald en die afspraken geen weerspiegeling zijn van wat jij van een relatie wilt. Misschien wordt het tijd om je jaloezie serieus en belangrijk genoeg te vinden om monogamie de basisvoor waarde te maken voor je relatie. Je kunt dan met je partner praten en hem zeggen dat je alleen verder wilt als hij kiest voor een monogame relatie met jou. Maakt hij die keuze, dan kan jullie relatie zich ontwikkelen, misschien zelfs richting polyamorie. En dan wel op een moment dat jij daar zelf ook voor kiest. Kiest hij niet voor monogamie, dan kun je overwegen om de relatie te verbreken. Je kunt dan op zoek gaan naar een partner die ook een monogame relatie wil. HET PANEL AUTOSTUUR 'Ik bestuur mijn eigen bed' Doorf ietsen voor de beloning dinsdag 14 juni 2016 GO Relatiedeskundige Caroline Franssen beantwoordt lezersvragen. Als mijn lief met andere vrouwen afspreekt, voel ik me vaak pijnlijk geraakt. Zeker als hij laat zien hoe mooi en bijzonder hij andere vrou wen vindt. Het helpt als ik er met hem over praat of als ik doorheb dat ik zelf in het gevoel van 'tekortschieten' terechtkom. Hij houdt de mogelijkheid open om met andere vrouwen seks te hebben. Ik wil een monogame relatie. Hoe ga ik om met mijn jaloezie? Zolang jij in deze relatie blijft, is je jaloezie een gegeven. De relatie is niet veilig. En in een Reageren? hartenziel@persgroep.nl VOEDINGS DESKUNDIGE Ay Lin Kho 1 - PSYCHO LOOG Steven Pont HUISARTS Rutger Verhoeff Een steuntje in de rug Meters maken op zijn zit- fiets, met uitzicht op een kale muur? Dat mag goed zijn voor zijn conditie, zijn spierkracht en zijn mobiliteit, maar na vijf minuten ging het Jack Lukkesen (46) steevast vervelen. Dat moet plezieri ger kunnen, meende het behandelteam binnen het Centrum voor Epilepsie- woonzorg van Kempen- haeghe. Om de bewoners te motiveren kroop één van de medewerkers in de rol van patiënt. Gewapend met videocamera liet zij zich met een rolstoel over het terrein duwen. Collega's en andere bewoners zwaaiden vrolijk naar de camera. „Vroemmmmm vroemmmm. Tuuuuu- uuuut!" Daar rijdt Lars van Paassen (3) door de gangen van het Elker- liek Ziekenhuis in Helmond. Op weg naar de operatiekamer, waar artsen buisjes in zijn oren plaatsen. Zenuw achtig of bang? Welnee. „Ik zit in een Ferrari!" Verpleegkundige Yvonne Peeters Weem: „leder patiëntje dat we van A naar B rijden, kan in zijn bed een stuurtje krijgen. Even automobi list spelen blijkt te hel pen tegen angst en spanning. De kinderen vinden het prachtig en vergeten wat er te ge beuren staat." Een jaar geleden kreeg Lars al buisjes in zijn oren, vertelt moeder Aukje. „Toen was er nog geen stuurtje en wilde hij zijn vader bij zich op bed. Nu ging hij hele maal op in het autorij den. Zelfs dagen later zei Lars nog: 'Ik mocht mijn eigen bed bestu ren'." Fysiotherapeute Inge Smo- lenaers: „Nu kan een bewo ner trainend naar een filmpje kijken. Het lijkt of hij zelf over het terrein rijdt, met als bonus zwaaiende mensen." De verstandelijk gehandi capte Lukkesen gaat drie keer per week een uur naar fysiotherapie. Dankzij de tv- beelden trapt hij een kwar tier door. „Het leukste vind ik de beelden van het Sprook jesbos in de Efteling." Inmiddels zijn er nieuwe films. „Van sommige collega's wordt de vakantie bestemming vertoond. Mu ziekje erbij van Frans Bauer, Jantje Smit of andere hits en ze trappen langer door!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50