Waarom wilde ze eigenlijk witte bloemen op de kist? m 5 Prikken zonder die enge naald geen discussie over mogelijk. Na tuurlijk moet je er veel voor laten, want je bent altijd aan het werk. Ook in het weekend." Moniek: „Maar jij kunt thuis toch niet stilzitten. Onze manier van le ven hangt natuurlijk wel volledig af van de melkveehouderij. Verre reizen kunnen wij bijvoorbeeld eigenlijk niet maken, maar daar hebben we ook geen behoefte aan." Geert-Jan: „We gaan liever eens een dagje of weekendje weg met de kin deren. Ze zijn toch nog te klein om lang op reis te gaan. Ik zou het wei eens leuk vinden om eens een andere omgeving te zien. Maar jij hebt dat helemaal niet, he?" Moniek: „Nee, ik dacht dat ik hier al in een hele andere cultuur zou ko men dan in Kuitaart, waar ik vandaan kom. Gelukkig viel dat ontzettend mee, haha." Laatje kinderen buiten spelen, computers zien ze nog genoeg Moniek: „We hebben een tablet, maar die ligt al maanden onopgela- den in de kast. Het is niet zo dat ik tegen alle ontwikkelingen ben, helemaal niet, maar ik weet er zelf gewoon niet veel vanaf. Ik heb ook geen spelletjes op mijn telefoon staan voor de kinderen." Geert-Jan: „Laat ze maar lekker bui ten spelen. Die computers zien ze nog genoeg, later." Moniek: „Ik heb met mezelf afge sproken dat mijn telefoon niet op tafel mag als ik aan het eten ben met mijn gezin. Ik vind dat een telefoon je de kans op een gesprek ontneemt en dat je daardoor te weinig aandacht hebt voor elkaar." Geert-Jan: „Wij vinden het heel belangrijk om als gezin altijd samen aan tafel te eten. Dat zijn wij allebei gewend van thuis." Moniek: „Natuurlijk zullen we er op een gegeven moment in mee moe ten, in de digitale tijd, maar zolang onze kinderen er niet naar vragen, houden we het lekker zo. Als mijn zoontje een telefoon in zijn handen heeft, probeert hij daarmee te bellen. Hij weet eigenlijk nog niet eens dat je er ook andere dingen mee kunt doen." Je weet nooit waar je uitkomt Moniek: „Vroeger was ik meer een stresskip. Ik heb geleerd van Geert- Jan om meer in het moment te leven en de boel soms de boel te laten. Dat lukt steeds beter." Geert-Jan: „Stressen is niet goed voor je, je schiet er niks mee op. Wij plannen ook zeker onze toekomst niet ver vooruit. De grootste veran dering die eraan zit te komen, is ver huizen naar het melkveebedrijf. Je moet plezier maken in het leven, want het loopt toch niet zoals je denkt. Soms moet je iets proberen en dan kom je er wel achter of het goed uitpakt of niet." Uit studies bleek al: veel jon geren kan het weinig schelen dat zij gehoorschade oplopen door te lang te luisteren naar te harde muziek. Gehoorbe- scherming? Dat is iets voor later en voor anderen. Reden voor het Amster damse Hearing Health Sci ence (HHS) de pil 'Soundbi tes' te ontwikkelen die kan beschermen tegen hoge ge luidsvolumes. HHS werkt sa men met onder meer VU medisch centrum in Amster dam. „Uitgebreid en gepubliceerd dieronderzoek en een kleine studie onder militairen toon den het effect van vitamine- nen en magnesium al aan," zegt medisch bioloog en arts Taco van der Feltz. „Na in name van een veilig gedo seerde mix van magnesium en vitamine A, C en E wor den de trilhaarcellen minder vatbaar voor te harde gelui den. Maar besef: de pil is een voorzorgsmaatregel. Gebruik dus oordopjes en hou afstand van boxen." Arnoud Kluiters Getal Je eigen uitvaart Je favoriete muziek is niet zo moeilijk te verzinnen. Maar hoe je uitvaart er in detail moet uitzien? Met een werkboekje hoopt Platform NEL (Nu En Later) mensen tot denken daarover aan te zetten, zegt mede-initiatief- nemer en uitvaartbegeleider Simone Scholts. „Net klaar met onze oplei ding uitvaartbegeleiding constateerde ik met drie starters dat er wat mist in de uitvaartzorg. Wij ontvan gen wensenlijstjes en spre ken nabestaanden. We ho ren dat de gestorvene van witte bloemen hield. Goed, maar waarom? Wat vond diegene belangrijk, waar ge loofde hij in? En wat wil jij anderen meegeven na jouw dood? We besloten een boekje te maken dat mensen UITVINDING inspireert over dood en uit vaart na te denken, die van jezelf of die van een ander." „Het bestaat uit drie delen. Deel één gaat over wie je bent en wat je wilt. In het tweede deel vragen we wat je belangrijk vindt bij je uit vaart. Het laatste deel biedt handvatten: wat kun je zoal Waar geloofde je in? Wat wil je anderen na je dood meegeven? nog regelen. Dat varieert van een testament opstellen tot de verdeling van je siera den." „Jazeker, maar het is nog niet verschenen. Om de pro ductiekosten te kunnen be talen, zijn we een crowd- fundingsactie gestart. Geïn teresseerden kunnen tot en met vandaag -14 juni - do neren. Er wordt een mooi boekje vormgegeven dat, en alles wijst daarop, dit najaar wordt geproduceerd." dinsdag 14 juni 2016 Onderzoekers hebben een pil tegen gehoorschade ontwikkeld. Die wordt dit najaar getest tijdens het Amsterdam Dance Event. duizend artikelen verschijnen er wereld wijd per maand over het onderzoek naar en de behandeling van kanker. Arnoud Kluiters Stilstaan bij je eigen dood en uitvaart plaatst je voor vragen. Wie ben je? Wat vind je belangrijk? Het werkboekje 'Als ik later dood ben' helpt mensen daar over na te denken. Waarom dit boekje over dood en uitvaart? Nadenken over je eigen dood en uitvaart. Wat kun je met dit boekje? Is Als ik later dood ben al te bestellen? voordekunst.nl/ projecten/4519-als-ik- later-dood-ben Ligt het aan David Fernandez Rivas, dan worden medi cijnen over enkele jaren zonder naald in de huid gespoten. De onderzoeker van Mesa+ van de Universiteit Twente wil een goedkope laser verbinden aan een cartridge met hierin een vloeistof en het medicijn. Hij heeft daarvoor een stimulerings premie van 15.000 euro ontvangen van het Koninklijke Hollandsche Maat schappij der We tenschappen. Een laserpuls ont wikkelt na activatie onderin de car tridge een luchtbel. Door de verhitting neemt die bel in omvang toe en drukt tegen de vloeistof met de medicijnen. Vervol gens wordt een i 1 medicijnstraaltje door een smalle opening van de cartridge geperst. De snelheid is met 360 kilometer per uur zo hoog, dat het medicijn door de huid kan dringen en in het lichaam wordt afgegeven. Arnoud Kluiters /'A-V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49