I f mm f&sab Él m 4 Gezond blijven, opvoeden: we zijn er elke dag mee bezig. Welke lessen leerde u in het leven en zou u aan anderen willen overdragen? Vandaag: Moniek en Geert-Jan Knoops die samen met hun kinderen Janske, Teun en Piet in Absdale wonen. Schreeuwen heeft geen zin Moniek: „Nu ik zelf kinderen heb, denk ik vaker terug aan mijn eigen jeugd. Ik kan me niet herinneren dat mijn ouders ooit boos zijn geweest of dat wij dingen niet mochten. Carna valswagens bouwen in de schuur, schuurfeesten geven, alles kon. Toen vond ik dat soms heel vanzelfspre kend, tegenwoordig waardeer ik het des te meer. Ik probeer zelf ook nooit boos te worden op mijn kinderen, of tegen hen te roepen. Je lost er niets mee op en ik vind het zelf ook niet fijn als iemand dat tegen mij doet." Geert-Jan: „Mijn ouders riepen wei eens als dat nodig was in ons grote gezin, maar ik merk dat het effect groter is als je het niet doet. Als je op een rustige en duidelijke manier iets zegt, komt het veel beter binnen. An ders lopen de kinderen toch boos weg. Verder zijn wij niet volgens be paalde richtlijnen met de opvoeding van onze kinderen bezig." Moniek: „Nee, we hebben het er ook nooit zo over gehad van tevoren. Wij doen veel op ons gevoel." Geert-Jan: „Wij zijn helemaal niet van: het moet allemaal precies op deze manier. Het komt zoals het komt." Moniek: „Natuurlijk moet je het goede voorbeeld geven als ouders. Zo mopperen wij niet op elkaar, en zeker niet waar de kinderen bij zijn. Wij moeten laten zien hoe het moet en dan hopen dat ze het overne men." Tevreden zijn is een grootgoed Moniek: „Ik kijk nooit op naar ie mand, of juist neer op een ander. Ie dereen moet gewoon zijn eigen gang We zijn al de helft van ons leven samen, dat is wel gek -> gaan. Toen mijn opa afgelopen win ter werd begraven, werd tijdens de dienst gezegd dat hij altijd vond dat het een groot goed was als je tevre den bent. Daar sluit ik me volledig bij aan. Als je tevreden bent, is alles goed. Gelukkig kunnen wij van ons zelf ook zeggen dat we tevreden zijn." Geert-Jan: „Ook gewoon tevreden zijn met de dagelijkse dingen. Dat het leuk is dat je kinderen op de trampo line springen of dat we een paar uur tjes lekker kunnen gaan zwemmen met z'n allen. Dat moet je vooral wil len zien." Moniek: „Ik heb geen grote dromen of idealen voor de toekomst. Het enige wat je als ouders wil, is samen je kinderen zien opgroeien." Samen groeien is een voordeel Moniek: „Wij waren zeventien toen we elkaar leerden kennen in Graauw. DE FAMILIE Dan ben je nog niet zo bezig met een serieuze relatie. Ik dacht nog niet na over het feit dat Geert-Jan melkvee houder was en hoe mijn leven er daardoor uit zou zien." Geert-Jan: „Je zit op die leeftijd nog in vrolijke sferen en bent nog veel be zig met op stap gaan en leuke dingen doen. Je maakt je nog niet druk om ingewikkelde zaken." Moniek: „Maar wij hadden wel het geluk dat we elkaar tegenkwamen. We zijn al bijna de helft van ons le ven bij elkaar. Dat is wel gek. Ik heb nog meegemaakt dat hij op een scoo ter reed, zijn rijbewijs haalde en in Breda zijn opleiding volgde. We heb ben al veel meegemaakt samen." Geert-Jan: „Gelukkig stonden we al tijd in dezelfde modus." Moniek: „Het enige waarin we niet naar elkaar zijn toegegroeid zijn onze carnavalsverenigingen." Geert-Jan: „Nee, we bleven ieder bij onze eigen vereniging, ik bij De Sjok- kèdeze en Moniek bij De Hospeejen." Er is niets mis met een traditionele gezinssituatie Moniek: „Ik laat Geert-Jan vrij in zijn onderneming, hij laat mij thuis vrij. De combinatie van twee dagen wer ken op school en er de andere dagen zijn voor mijn gezin, vind ik heel fijn. Klinkt heel traditioneel, maar voor ons werkt het goed zo." Geert-Jan: „Voor mij was het altijd duidelijk dat ik de boerderij van mijn ouders zou voortzetten, daar was dinsdag 14 juni 2016 PZ 'Opvoeden doe je toch vooral op je gevoel' Gertie de Boey 44 —Moniek Knoops "V i Moniek Knoops (31), Geert-Jan Knoops lerares basisschool (31), melkveehouder Janske (4), bs Inghelosenberghe Teun (2), peuterspeelzaal Piet (1) Moniek en Geert- Jan prij zen zich gelukkig dat ze tevreden kunnen zijn met de dage lijkse dingen. FOTO RONALD DEN DEKKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48