r mm Alle deelnemers, vrijwilligers en sponsors DELTA RIDE FORTHE ROSES 2016 Canadees Kenneth Duncanson sneuvelde bij Slag om het Molentje ZEELAND 11 Dat Kenneth Donald Duncanson in 44 was gesneuveld in België, stond vast. Maar waar? Ruim zeventig jaar later zijn zijn stoffelijke resten gevonden. Raakvlak. „Ze wisten wel dat het om een Canadese sol daat moest gaan en welk regiment daar gelegerd was. En er was een lijst van acht personen die het mogelijk konden zijn." Onderzoek aan het gebit wijst uiteindelijk uit dat het om Kenneth Duncanson gaat. Verwerft: „Het is geen uitzonderlijke archeolgische vondst die ons veel zal le ren. Maar het ontroert wel. Het is voor de eerste keer dat we iemand terugvonden op de plaats waar hij ook ge storven is. In een vrij held haftige situatie. In die zin is het een bijzondere vondst. Het menselijke aspect. Daar naast kunnen we door deze vondst de Slag om het Mo lentje weer eens onder de aandacht brengen." De slag wordt nog wel jaarlijks herdacht bij het mo- Zuiderburen In de rubriek Zuider buren werpen we we kelijks een blik over de Belgische grens en zoeken we bijzon dere mensen met bij zondere verhalen. Moerker- ke is rustig dorp je. Het ligt er zomaar. Ver scholen aan de oevers van de Leopoldsvaart, even ten oosten van Damme. Hier ko men fietsroutes langs. Hier drink je een pintje op zon dagmiddag. Niets herinnert aan de felle slag die hier ruim zeventig jaar geleden plaatsvond. Nou ja, bijna niets. Er is de nieuwe toren van de Sint Dionysiuskerk in Moerker- ke. Die moest er komen na dat de Duitsers in septem ber 1944 de oude met negen granaten gericht aan flen- ters hadden geschoten. En aan de noordkant van het dorp vinden we de Algon- quinstraat, vernoemd naar het Canadese regiment dat in diezelfde maand opstoom- de richting Duitse stellin gen. Steken we daarvandaan de vaart over, dan komen we bij een bescheiden mo nument. Het herinnert aan de bittere strijd die hier ge voerd is. Een gevecht wat de boeken in zou gaan als de Slag om het Molentje. In Nederland zal die naam geen bellen doen rin kelen. Zelfs in Zeeuws-Vlaanderen zijn er maar weinig mensen die er van weten. Vreemd eigen lijk, wanneer je bedenkt dat de slag op nauwelijks een steenworp afstand van de grens plaats heeft gevonden. Bovendien was het een be langrijke opmaat naar de Slag om de Schelde: de Cana dese troepen probeerden via Moerkerke een corridor naar Breskens te forceren. In hun gelederen bevindt zich dan de 29-jarige soldaat Kenneth Donald Duncan son, nummer A88028. Ken neth is een vrachtwa genchauffeur uit Ontario, die droomt van een eigen groentezaak. Hij is drie jaar getrouwd met Mabel als hij in augustus 1942 bij het Ca nadese leger terechtkomt. Ruim een jaar later, op 14 september 1943, vertrekt hij naar Engeland om zich daar op te maken voor het Euro pese strijdtoneel. Via Nor- mandië komt hij einde zo mer 1944 bij het Belgische Moerkerke terecht. Het Leopoldskanaal is op dat moment van levensbe lang. De Duitsers sturen troepen en materieel om het gebied koste wat 't kost te behouden. De Canadezen stuiten bij Het Molentje op een muur van verzet, er val len tientallen doden. Onder hen Kenneth Donald Dun canson. Hij sterft op 14 sep tember 1944, exact een jaar nadat hij op reis was gegaan naar Engeland. Ruim zeventig jaar werd Kenneth vermist. Dat hij ge sneuveld was bij de Slag om het Molentje, stond vast. Maar waar was zijn lichaam nument aan Het Molentje. Maar zoals dat gaat bij histo rische slagen, na verloop van tijd raken ze in de verge telheid bij het grote publiek. Zoals Kenneth Donald Dun canson bijna 72 jaar geleden zomaar anoniem verdween in een Moerkerkse akker. Tot slot neemt Dieter Ver werft ons mee naar de zol der van het kantoor van Raakvlak. Op een tafel lig gen twee schepjes en wat verroeste kogels. Gevonden op de plek waar de resten van Duncanson zijn aange troffen. Er staan ook twee veldflessen bij. Even schud den, er zit nog water in. Ruim zeventig jaar geleden bijgevuld door een Canade se soldaat die er van droom de om groenteboer te wor den. Dit najaar worden zijn resten begraven op het Cana dese kerkhof in Adegem. gebleven? Enige tijd geleden is het gevonden op een ak ker aan Het Molentje bij Moerkerke. Bij toeval, door een boer met een metaalde tector. De Belgische en Ca nadese autoriteiten gaan zich dan met de vondst be moeien en vanaf dat mo ment komt Raakvlak in beeld: een intergemeentelij ke archeologische dienst, ge vestigd in Brugge. „Ze wis ten niet op voorhand dat de gevonden resten van Dun canson waren", zegt Dieter Verwerft, archeoloog bij Ride for the Roses DELTA dinsdag 14 juni 2016 Soldaat na 72 jaar terecht Peter van den Assem resten van Kenneth Donald Dieter Verwerft bij een aantal spullen die gevonden zijn op de plek waar de stoffelijke Duncanson werden aangetroffen, foto peter nioolai verbindt Een actie voor KWF 4 KANKER BESTRIJDING BEDANKT!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39